Skocz do zawartości

Kołowrotek do spinningu


nug

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego kup Team Kongera 930 FD - taki cały srebrny z aluminiową szpulą.

Szału nie ma ale ze tą cenę jest naprawdę ok. Najlepiej w sklepie stacjonarnym z kilku sztuk wybrać najlepiej spasowany bo różne egzemplarze się trafiają. Musisz tylko pilnować (smarować) rolkę i długo Ci będzie służył. Ja mam takie dwa i oba są w ciągłym użyciu choć to moje najtańsze kołowrotki to dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kup Team Kongera 930 FD - taki cały srebrny z aluminiową szpulą.

Szału nie ma ale ze tą cenę jest naprawdę ok. Najlepiej w sklepie stacjonarnym z kilku sztuk wybrać najlepiej spasowany bo różne egzemplarze się trafiają. Musisz tylko pilnować (smarować) rolkę i długo Ci będzie służył. Ja mam takie dwa i oba są w ciągłym użyciu choć to moje najtańsze kołowrotki to dają radę.

Dzieki za porady.

Wlasnie za takim sie rozgladne bo mi cenowo pasuje.

Tylko mowisz zeby nie kupowac na necie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, mam w planach zakup kleniowego zestawu i napewno będzie to wędzisko kongera z serii WCH, prawdopodobnie dancer ale pozostaje jeszcze sprawa kręciołka. Jak w tytule wybór padnie na któregoś z nich.Żeby nie było naczytałem się o nich już sporo, tutaj w temacie tez je chwalili ale chciałbym aby ktoś jeszcze się o nich wypowiedział, ew napisał o wadach/zaletach i najlepiej jeśli ktoś mógłby ukazać różnice przeważające szalę na którąś stronę ;]

Z góry dzięki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dobrych kilka lat temu również stałem przed takim dylematem. Wybrałem Zubera, bo mi kolor bardziej pasował pod kija. Teraz chyba brałbym jednak 3000 ze względu na większą szpule i dłuższe rzuty. Za spro przemawia dodatkowa szpula w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie głównie chodzi mi o to aby rzuty były mozliwie jak najdłuższe przy przynętach o wadze 2-4 gram (mikrowobki,smużaczki, blaszki 00 i 0), chyba ze powinienem wziac wiekszy rozmiar jesli chodzi o długość rzutów ?

No i będę łowił w rzekach (wisłok,wisłoka) gdzie czasem uciąg wody jest dość duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuty jak rzuty. Stwierdzić mogę przy posiadaniu obydwóch ze spro jest bezawaryjna konstrukcją.Nie wiem ile będziesz je używał,u mnie przechodziły ciągłe katorgi w ilości rzutów.Warunki panują ciężkie np na Wiśle i jako jedyny bezawaryjnie działał tylko spro. Zauber po parunastu dniach już się trochę rozkołysał na koszu!.Mało tego po pierwszym zamoczeniu odrazu szum. Spro dwukrotnie zamoczony działał.Na koniec sezonu przesmarowany i hula teraz u kogoś na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między rozmiarem 2000 a 3000 jest około 30g różnicy to nie jest jakaś kolosalna różnica, a rzuty będziesz miał dłuższe. Nie wiem jakiej jest wielkości przelotka startowa, bo ogólnie wielkość przelotki moźna dobrać do szerokości szpuli i na odwrót.

@geo mój ma bodajże 7 lat i luzy minimalne, jeżeli to można nazwać luzami

dodam, że raz mi się zdarzyła sytuacja, że podczas deszczu zaczął chrebotać i to nie tylko ja tak miałem z tymi modelami, ale samarowanko i jedzie dalej

Edytowane przez mike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geo skoro przechodzą u Ciebie takie katorgi to pewnie masz rację, ja raczej nie będę go aż tak katował na kleniach/jaziach ale po tym co napisales pewnie zdecyduje się na niego.

Rozmiar pewnie dobiorę w sklepie do wędki (wyważenie).

PS. mike, a jak się ma ten stosunek do dalszych rzutów:

1) im większa przelotka startowa tym mniejsza srednica szpuli , czy

2) im większa przelotka startowa tym większa średnica szpuli ?

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama masa kołowrotka ma niewielki wpływ na wyważenie, natomiast umiejscowienie uchwytu oraz masa przelotek już tak.

A co do twojego pytanie to podpunkt 2 zdecydowanie

Czyli im wieksza przelotka tym większa śr, szpuli to to samo co : im mniejsza przelotka tym mniejsza śr. szpuli ?

Czyli jesli wędka będzie miała stosunkowo niewielką przelotkę to średnica szpuli tez nie może być za duża, dobrze rozumiem ?

Chodzi o to aby różnica średnic szpuli i przelotki była jak najmniejsza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, zauważ że linka ze szpuli spada zwojami. Prześledź sobie jak zachowuję się jedne zwój. Na początku będzie miał on średnice zbliżoną do średnicy szpuli (nieco większą), a wraz z wyciąganiem linki przez przynętę średnica zwoju zaczyna gasnąć i zmniejszać się w stronę szczytu kija. Czyli tworzy się coś na kształt stożka z podstawą na szpuli i zwężającego się ku przelotce startowej a dalej szczytowej. Nie wiem czy to dobrze opisałem, ale to tak mniej więcej wygląda...

a co do wyważenia to jeszcze sama rękojeść ma wpływ(dzielona, pełna i materiał)

Edytowane przez mike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.