Jump to content

Czy to jest możliwe ?


Sasanek

Recommended Posts

Cytat z linka wyżej:

"Feroks to odżywiająca się rybami odmiana pstrąga potokowego (Salmo trutta fario), zamieszkująca głównie jeziora północnej Europy, Wysp Brytyjskich oraz Irlandii. Bogata w proteiny dieta oraz długowieczność pozwala feroksom na osiągnięcie niezwykłych jak na potokowca rozmiarów. Pierwotnie ryba ta zamieszkiwała głębokie, zimne, ubogie pod względem troficznym jeziora, w których jej głównym, a czasami wręcz jedynym (oprócz mniejszych pobratymców) pokarmem były małe palie wędrowne (Salvelinus alpinus). Wówczas dopatrzono się nawet pewnych specyficznych cech genetycznych i morfologicznych tych wielkich pstrągów, co skłoniło niektórych naukowców do uznania ich za odrębny gatunek – Salmo ferox. (…)"

i to co piszą w Wikipedii, wydaje mi się, że to te same gatunki tylko zasiedlają i rozmnażają się w różnych środowiskach.

Link to comment
Share on other sites

nie bardzo można nazwać je potokowymi, bo są łowione w jeziorze

A gdybyś wziął potokowca i zarybił nim (z sukcesem) jezioro, to co pływało by w wodzie po kilku pokoleniach - pstrąg czy troć? Trudno powiedzieć, bo to jest jeden i ten sam gatunek, który tworzy różne formy ekologiczne, w zależności od zajmowanego środowiska.

Co do feroxa to sprawa nie jest taka jasna. Przytoczony link z Wikipedii sugeruje, że jest zupełnie inny gatunek, ponieważ użyto nazwy Salmo ferox (najpierw dużą literą piszę się nazwę rodzaju - Salmo, w następnej kolejności małą literą nazwę gatunku - tutaj ferox (a np. pstrąg czyli troć, to trutta :)), a na trzecim i kolejnych miejscach, nazwę podgatunku, formy ekologicznych itd. Brzmi to czasem pięknie, jak w przypadku nazwy jednej z odmian lipienia bajkalskiego - Thymallus arcticus baicalensis brevipinnis :D.

Gdyby ferox był odmianą pstraga, to powinien się nazywać Salmo trutta m. ferox. Jednak zasady taksonomii są takie, że takson powinien być monofiletyczny (przepraszam za słownictwo). To znaczy, że wszystkie ryby danego gatunku powinny mieć wspólnego przodka (dlatego w systematyce w ogóle nie ma czegoś takiego jak ryby!). Co do feroxa nie jest jesteśmy tego pewni, możliwe bowiem, że forma ta pochodzi od ryb z wielu stanowisk.

Jeśli chodzi o wymiary potokowca, to w Polsce łowi się czasem ryby dochodzące do 80cm, a trocie jeziorowe (czyli pstrągi) bywają większe.

Pozdrawiam,

LJ

PS. Wikipedia jest fajnym źródłem, ale pewniejsze są te na papierze. Ferox jest wymieniany w książce Kottelat'a i Freyhofa, Handbook of European freshwater fishes.

Edited by LuJu
Link to comment
Share on other sites

Cześć wszystkim.

Takie pstrągi sa jak nabardziej możliwe. Na dowód przesyłam link, w którym możecie obejżeć hol pstrąga całe 106 cm.

I wiecie co mam nadzieję, że uda mi się sprawdzić osobiście czy takowe pływają w tej rzece.

No dobra będę w 100% usatysfakcjonowany jak wycholuję potomka w rozmiarze 70+ :D

Pozdrawiam,

Artek.

- - - Updated - - -

A na tym filmie, wyraźniej widać jaką techniką poławiane są te wielkie pstrągi.

pozdrawiam,

Artek.

Link to comment
Share on other sites

Mi to na troć wygląda....

Salmo trutta oznacza co prawda pstrąga, ale gatunek ten (jak podaje np Wikipedia - i chyba każdemu wędkarzowi wiadomo) obejmuje kilka form biologicznych. W Polsce wyróżniono, cytuje za Wikipedią: anadromiczna forma wędrowna – troć wędrowna (Salmo trutta morpha trutta)

osiadła, słodkowodna forma rzeczna – pstrąg potokowy (Salmo trutta morpha fario)

osiadła, słodkowodna forma jeziorowa – troć jeziorowa (Salmo trutta morpha lacustris)

Obstawiał bym tu zatem na troć wędrowną. Co fakt to fakt ale troć to niejako też pstrąg ;)

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie tematu! Nie pytam o konkretne miejsca ani potoki, skoro PZW Rzeszów posiada wody pstrąga i LIPIENIA czy ktoś miał kontakt z lipieniem po za sprzedaną Tuszymką i nielicznymi kontaktami w górze wisłoka ?

Edited by Sasanek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy