Skocz do zawartości

Wędki spinningowe


pigon

Rekomendowane odpowiedzi

Wklejanka to raczej specjalistyczne wędzisko, do połowu okonia na paproszki i sandacza z opadu będzie się nadawać ;) Pstrągi i jazie to rybki waleczne, na wklejance mogą spadać, dlatego też szukaj wędziska o akcji fast , nawet med-fast.

Ale co wędkarz to inna opinia, są też tacy którzy będą polecać wklejkę nawet do połowu szczupaka. Ja nie jestem zwolennikiem takich wędek.

Przypomniałem sobie jedną wyprawę na klenie i pstrągi. Z powodów okolicznościowych

miałem przy sobie wklejankę . Odnotowałem wtedy bez przesady ok. 10 zacięć ,z czego połowa ryb spadła po około 2 ,3 sekundach holu. Dla mnie na te ryby tylko szybka akcja szczytowa się liczy i taką polecam ,szczególnie na pstrągi ,które na dodatek mają twarde szczeny :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś polecić kij na szczupaka sandacza, nie konkretyzuje w żaden inny sposób bo będzie to mój pierwszy kij do którego kupna przymierzam się od 2 lat na spining w zasadzie jeszcze nie łowiłem przedział cenowy jaki mnie interesuje to ok 150-200zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę łowił z brzegu na na Wisłoku i żwirowni na co to się okaże woblery blachy jakieś gumki nie wiem jeszcze.

Nie chce kupować od razu kilku kijów do każdego rodzaju przynęty, jeśli trzeba się na coś zdecydować to doradźcie co jest najlepsze na początek, z tym że nie chce żeby to był kij jedno sezonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam pewnie zaraz mnie skarcicie za to co napisałem ale po to jest forum.Dwa lata temu zaczynałem swoja przygodę ze spinem i też zastanawiałem sie co kupić każdy radził mi co innego a to zła firma a to złe przelotki i powiem ci ze wybrałem jaxon carisma 5do 25g 2,70 teraz wiem ze to jest badziewie ale wystarczył mi na jeden sezon złamałem go na krzakach potem zakupiłem Kongera i mam do dzisiaj wędka najniższa półka ale sama wędka nie będzie łowić myślę ze powinieneś na początek kupić coś taniego a dopiero z czasem zobaczyć czego ci trzeba mi na razie wystarcza.Powiem tak po moich skromnym doświadczeniu ze spinem Konger 5do30g 2,70 mi wystarcza,ale są tu zacni mistrzowie spina co coś takiego by do ręki nie wzięli takie jest moje zdanie ps nie łowiłem nigdy patykami z górnej półki dlatego pisze o tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od chyba 4 lat łowię Dragonem milenium super fast 5-25g, 2,7m. Jest to moja podstawowa wędka od maja do końca sezonu. Jeszcze mi się nie znudziła a lubię kupować:cool: Po tych kilku latach nie ma śladu używania plecionki na przelotkach, o sprzęt nie dbam więc upadała na kamienie, uderzała o gałęzie, dziwnie się wyginała, była przeciążana, dobrze ponad setkę boleni widziała i nadal żyje i nie zamierzam jej odstawiać w kąt. Ryby do 70cm bierze na klatę bez wazeliny a kosztuje obecnie poniżej deklarowanej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od konkretnej wędki, mam wędkę (st Croix) oznaczoną do 14g, jest bardzo dobre wędzisko do połowu pstrąga w niewielkich rzeczkach, ale wędka jest na tyle mocna że poradzi sobie spokojnie z metrowym szczupakiem czy sumem. Miałem tez wędkę do 21g (CD), która połamała się na 50 cm szczupaczku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę żeś się chyba Krzyśku zagalopował z tymi metrowymi rybami na wędkę do 14g:) Jeżeli dobrze Cię rozumiem to chciałeś nam przekazać, że wędka wędce nierówna. Szczególnie dotyczy to wędek z dolnej półki naszych rodzimych producentów. Miałem wędkę opisaną do 18g a klękała przy 12:)

Wędka do 21g posiada dolną granicę wyrzutu w granicach 5-7g a ty chcesz łowić max takimi przynętami. Zszedłbym jeszcze parę gramów w dół np. do 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę żeś się chyba Krzyśku zagalopował z tymi metrowymi rybami na wędkę do 14g:)

Nie zagalopowałem się ;) wędka to amerykański St Croix PS70MLF2, jak to z amerykańskimi kijkami bywa jest znacznie niedoszacowana jeżeli chodzi o ciężar wyrzutu. Wędeczka spokojnie poradzi sobie z metrowym szczupakiem, wiem co pisze bo miałem akurat taką rybkę na tym kijku, niestety bidula spadła - bynajmniej nie z winy kijka tylko mojej głupoty :D

Ale faktem jest że blank blankowi nierówny, oznaczenia producentów nalezy traktować z przymrużeniem oka, lepiej zdać się na opinie osób które używały dany kijek.

Jeżeli dobrze Cię rozumiem to chciałeś nam przekazać, że wędka wędce nierówna

Sam nie wiem co chciałem kolegom przekazać, za dużo piwa na dziś :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zorientowałem to jest wklejanka, więc nie będzie się nadawać..
:eek:

Może raczej dlatego, że nazbyt szybka i za sztywna, a nie dlatego, że wklejka. Mam wklejkę i nie zamienię jaj na żadną inną wędkę okoniową, a i na klenia czy jazia też będzie dobra. To nie to czy szczytówka wklejana czy nie tylko materiał i konstrukcja decydują o tym do połowu jakich ryb się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:eek:

Może raczej dlatego, że nazbyt szybka i za sztywna, a nie dlatego, że wklejka. Mam wklejkę i nie zamienię jaj na żadną inną wędkę okoniową, a i na klenia czy jazia też będzie dobra. To nie to czy szczytówka wklejana czy nie tylko materiał i konstrukcja decydują o tym do połowu jakich ryb się nadaje.

Miałem okazję łowić wklejanką i na pewno zaliczyłem dużo i jeszcze raz dużo więcej pustych zacięć niż na normalnym kiju. Nie znam się na budowie blanków ale poprzednik napisał dokładnie w kolejności klenie, jazie, okonie. Jak wiemy dwa pierwsze gatunki ryb biorą bardzo szybko i agresywnie. Do takich brań raczej wklejanka się nie nadaje, przynajmniej tak wyczytałem na znanych portalach od userów będących w temacie. Jeżeli to błąd to przepraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chymmm na dzień dzisiejszy z „handlowego” sprzętu nie mam zbytniego rozeznania raczej coś z budowanych ale. Co mogę doradzić, moim skromnym zdaniem wygląda to mniej więcej tak. Po pierwsze musisz określić przeznaczenie wędki, po drugie długość jaka będzie Ci potrzebna (odpowiadała), po trzecie jej ciężar wyrzutu pod przynęty jakich używasz, po czwarte wędka powinna być średnio szybka co pozwoli na poprawne zacięcie i zapobiegnie „odbijaniu” się ryb od przynęt, po piąte praca wędki jak najgłębsza pozwalająca na bezpieczne i bezproblemowe wyholowanie ryby. Nie ma znaczenia czy to będzie wklejka czy nie, choć generalnie wklejki „chińskie” są dużo bardziej sztywne i to tam gdzie nie powinny.

Szimeon nie jest to błąd, jak wyżej napisałem "generalnie" wklejki są sztywne, ale nie wszystkie, więc klenie i jazie jak napisałeś będą się od nich odbijać. Jednak jeśli ktoś znajdzie wklejkę o parametrach jak powyżej to będzie ona być może lepsza od klasycznych wędek. Moje posty czytaj też między wierszami ja czasami jestem trochę ... :rolleyes:

Edytowane przez ZDZISŁAW CZEKAŁA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klenie, jazie -->> ja posiadam bravo z kongera 3-14g 265cm (pusta) jest super a i okonki fajnie czuć

ale na okonie godna polecenia jest wklejanka kongera equs 2-12g 225cm (waga 98g) jak dla mnie to lepszej nie miałem polecam

ps

ciężko jest połączyć wędkę do wszystkiego, no ale jest to możliwe ( a na klenie jazie i okonie na pewno coś się dobierze ale to każdy indywidualnie musi mieć kij w reku i go zaakceptować my tu możemy tylko coś zasugerować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.