Skocz do zawartości

Domowe wyroby


ryba7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pewnie nie jeden użytkownik forum robi jakieś pyszności w domowym zaciszu ;) Są to wszelkiego rodzaju alkohole (nalewki, wina, likiery, bimberki itd) oraz coś bez procentów :)

Pomyślałem że można by stworzyć temat w którym moglibyśmy dzielić się przepisami i opisywać procesy ich tworzenia.

Od 2 lat robię nalewki, w tym roku postanowiłem zrobić Ratafię z czerwonych owoców. Składniki i proporcję na foto, z czasem dokładania składników wrzucę zdjęcia i opis. Póki co nie dodawałem cukru, poczekam do końca procesu maceracji (2 miesiące od momentu dodania ostatnich owoców) aby nalewki nie przesłodzić.

post-1311-14545035294265_thumb.jpg

post-1311-14545035294713_thumb.jpg

post-1311-14545035295284_thumb.jpg

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma/miał rodzinę na wsi na pewno zna te przepyszne placki :)

Przepis mojej mamy

PROZIAKI:

mąka - ile zabierze ciasto

1 jajko

0,5l zsiadłego mleka lub kefiru

1/2 łyżeczki solki

2 płaskie łyżeczki cukru

1 łyżeczka sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Sodę oczyszczoną rozpuścić w zsiadłym mleku, z podanych składników zarobić ciasto.

Rozwałkować i wykroić kwadraty (grubość ok 1cm).

Piec na suchej patelni bez tłuszczu!

post-1311-14545035295758_thumb.jpg

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie robię ogórki małosolne..... Pycha jużmi ślinka cieknie ale będę musiał poczekać pare dni

Oto mój przepis:składniki około 2 kg ogórków(twardych,najlepiej małych), 2 litry wody i 2 łyżki soli, 1 główka czosnku, koper (kwiatostany,liście),korzeń chrzanu,kromka chleba

Wodę gotuje wraz z solą odstawiam do przestygnięcia.Ogórki umyte układam w dzbanku, można w garnku dosyć ciasno.Przekładam dorzucając ząbki czosnku, koper,chrzan. Na górę kromka chleba ,może byćkilka skórek . Zalewam zalewą i dociskał odwróconym talerzykiem ,jeszcze tylkoobciążenie talerzyku i gotowe . Pare dni w kuchńi na blacie i mamy smaczne ogórki małosolne.Smacznego

Edytowane przez epo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma/miał rodzinę na wsi na pewno zna te przepyszne placki :)

Przepis mojej mamy

PROZIAKI:

...

Piec na suchej patelni bez tłuszczu!

Moja mama robi to podobnie z tym, że piecze je na jednym fragmencie blachy kładzionej na dwóch palnikach gazowych, dokładnie takiej samej z jakich zbudowane są blaty przy kuchniach kafłowych. Wychodzą prawie identyczne jak babcine z dzieciństwa.

Najlepsze takie lekko stygnące z masełkiem, niebo w gębie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dźwignę temat. Od ostatniego wpisu dodałem trochę składników do nalewki, dziś czas na zlanie nalewu a owoce zostaną zasypane cukrem. Poźniej uzyskany sok połączę z nalewem i zabutelkuje. Dwa słoiczki postanowiłem zrobić osobno, odcedzone owoce czereśni i wiśni zasypałem cukrem i pozostawię na zimę w ciepłym miejscu. Już się boję ich mocy:D:beer: A nalewka będzie idealna na chłodne dni nad wodą;)

post-1311-14545037454947_thumb.jpg

post-1311-14545037461365_thumb.jpg

post-1311-14545037468237_thumb.jpg

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ostatni raz z 10  temu temu, z babcią piekliśmy chleb. W starym piecu, opalanym olchowym drewnem. Pyszny, niezapomniany smak dzieciństwa.

A teraz regularnie kupuje podobny, z pieca opalanego drewnem, czasem trochę przypalony, czasem trochę pęknięty na PTHW. W piątki i soboty rano przywożą z okolic Łańcuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabryś z ciekawości jaka jest cena takiego chlebka na PTHW. Wyprowadziłem się z miasta i mam dostęp do fantastycznego chlebka (z pyszną gruubą skórką), ale w cenie ponad 15pln/kg.

 

Rapala, mam mała prośbę, możesz podrzucić sprawdzony przepis na nalewkę z pigwy (ewentualnie z pigwowca). Jakie masz doświadczenia z pigwą i pigwowcem (co jest lepsze na nalewkę?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.