Jump to content

Rurka antysplątaniowa czy bez?


Recommended Posts

Koledzy. Jak montujecie swój zestaw do federa? Używacie rurek antysplątaniowych czy raczej montujecie koszyczki bezpośrednio na żyłce. Z różnymi spotkałem się opiniami, widziałem zestawy irlandzkich wędkarzy i różnie były skonstruowane. Większość z nich używała koszyków bezpośrednio montowanych na przesuwającym się po żyłce krętliku z agrafką.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś przeczytałem ze łowienie bez rurki wpływa na liczbę brań i postanowiłem przez tydzień połowić beż rurki zestaw montowałem tak jak napisałeś na boczny trok i po za plątaniem sie zestawu nic więcej nie zauważyłem tak że wróciłem do rurek

Link to comment
Share on other sites

Ja już trzeci sezon łowię bez rurki i jestem z tej metody bardzo zadowolony. Dzięki temu zestaw lepiej przenosi branie ryby na szczytówkę i wg.mnie można w bardziej naturalny sposób wyeksponować przynętę. Znaczenie to ma przede wszystkim wtedy gdy mamy do czynienia z "czystym" bądż bardzo jednolitym dnem szczególnie podczas łowienia w dzień. Chodzi o to , że każdy obcy przedmiot w wodzie może odstraszyć potencjalną zdobycz. Co do plątania się takiego zestawu to nie ma obaw w większą ilość splątań jak z zastosowaniem rurki. Główną wadą zestawu bez rurki jest to , że bardzo często traci się koszyczki zanętowe na zawadach. Łowię bez rurki zarówno w szybkim nurcie w rzekach jak i w wodach stojacych i jest o.k. Do rurek nie wrócę, chyba że zmuszą mnie do tego czynniki ekonomiczne.:)

Link to comment
Share on other sites

Rzadko używam feedera ale prawie zawsze używałem rurki antysplątaninowej.Bez rurki zestaw bardzo często się plątał więc dla świetego spokoju przy feederowaniu zakładam rurke.Chociaż zestaw z rurka też nieraz potrafi się porządnie poplątać ale w tym wypadku znaczenie ma długość przyponu.

Link to comment
Share on other sites

W zestawie bez rurki bardzo ważne sa proporcje długości żyłki do której jest przywiązany koszyczek oraz tej z haczykiem. Ja zwykle stosuje dla koszyczka dł.ok. 25-30 cm, dla haczyka ok. 80 czasami nawet 100 cm. i wtedy jest w porządku.

Link to comment
Share on other sites

Dołączę się do tematu, jak używacie rurek to którą długością zakładacie w stronę haczyka krótsza czy dłuższa???:) Ja osobiście zakładam krótsza strona. Ma to jakiś wpływ??? Pzdr :confused::)

Link to comment
Share on other sites

Przed godziną skończył się program Taka Ryba na Polsat Play i było o łowieniu na feeder. dłuższa strona do haczyka, aby się nie plątało.

Dokładnie tak ma być zakładana (zakrzywiona) rurka antysplątaniowa - przez lata próbowałem obu wariantów, ten który wymieniłeś (prawidłowy) redukuje ryzyko splątania (w stosunku do tego drugiego wariantu zakładania) o około (tak "na łoko") 40 %.

Można i bez rurki - najlepsi angielscy wędkarze w ogóle nie stosują tego wynalazku.

Osobiście wolę łowić bez rurki, ale tylko na takiej odległości, gdzie mogę dokładnie widzieć w jaki sposób zestaw wpada do wody - przy ok. 80-85% (tych splątanych) "wpadnięć", moment splątania widać już przy kontakcie zestawu z wodą.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy