Skocz do zawartości

Rurka antysplątaniowa czy bez?


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy. Jak montujecie swój zestaw do federa? Używacie rurek antysplątaniowych czy raczej montujecie koszyczki bezpośrednio na żyłce. Z różnymi spotkałem się opiniami, widziałem zestawy irlandzkich wędkarzy i różnie były skonstruowane. Większość z nich używała koszyków bezpośrednio montowanych na przesuwającym się po żyłce krętliku z agrafką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeczytałem ze łowienie bez rurki wpływa na liczbę brań i postanowiłem przez tydzień połowić beż rurki zestaw montowałem tak jak napisałeś na boczny trok i po za plątaniem sie zestawu nic więcej nie zauważyłem tak że wróciłem do rurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już trzeci sezon łowię bez rurki i jestem z tej metody bardzo zadowolony. Dzięki temu zestaw lepiej przenosi branie ryby na szczytówkę i wg.mnie można w bardziej naturalny sposób wyeksponować przynętę. Znaczenie to ma przede wszystkim wtedy gdy mamy do czynienia z "czystym" bądż bardzo jednolitym dnem szczególnie podczas łowienia w dzień. Chodzi o to , że każdy obcy przedmiot w wodzie może odstraszyć potencjalną zdobycz. Co do plątania się takiego zestawu to nie ma obaw w większą ilość splątań jak z zastosowaniem rurki. Główną wadą zestawu bez rurki jest to , że bardzo często traci się koszyczki zanętowe na zawadach. Łowię bez rurki zarówno w szybkim nurcie w rzekach jak i w wodach stojacych i jest o.k. Do rurek nie wrócę, chyba że zmuszą mnie do tego czynniki ekonomiczne.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko używam feedera ale prawie zawsze używałem rurki antysplątaninowej.Bez rurki zestaw bardzo często się plątał więc dla świetego spokoju przy feederowaniu zakładam rurke.Chociaż zestaw z rurka też nieraz potrafi się porządnie poplątać ale w tym wypadku znaczenie ma długość przyponu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed godziną skończył się program Taka Ryba na Polsat Play i było o łowieniu na feeder. dłuższa strona do haczyka, aby się nie plątało.

Dokładnie tak ma być zakładana (zakrzywiona) rurka antysplątaniowa - przez lata próbowałem obu wariantów, ten który wymieniłeś (prawidłowy) redukuje ryzyko splątania (w stosunku do tego drugiego wariantu zakładania) o około (tak "na łoko") 40 %.

Można i bez rurki - najlepsi angielscy wędkarze w ogóle nie stosują tego wynalazku.

Osobiście wolę łowić bez rurki, ale tylko na takiej odległości, gdzie mogę dokładnie widzieć w jaki sposób zestaw wpada do wody - przy ok. 80-85% (tych splątanych) "wpadnięć", moment splątania widać już przy kontakcie zestawu z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.