Jump to content

PRZYPONY (czyli żyłki przyponowe, gotowe tippety, przypony plecione itp. )


lisses

Recommended Posts

Jako, że moje doświadczenie znikome zapytam wyjadaczy. Jakich żyłek używacie do łowienia na suchą muszkę, jakie długie stosujecie przypony w zależności od wielkości czy to rodzaju muchy, pogody, gatunku ryby itp. czynników.

Jako, że wiosna zacznijmy np. od klasycznych przyponów do łowienia np. pstrągów na muchę wielkości 14-10 i przyponów do łowienia na stosunkowo duże przynęty kleniowe.

Z góry dziękuję za ewentualne rady i podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Od 2 lat używam plecionego przyponu Orvisa, jestem z niego zadowolony. Trwały, dobrze wykłada muchola, dobrze pływa.

Jedyny minus to cena ;) Do średnich sucharów godny polecenia. Dowiązuje do niego przypon z żyłki, przeważnie od 0,14 w górę. Długość od 0,5cm do 1,5m. Czy dobrze robię i czy "tak w książce pisze" nie wiem, mi się to sprawdza :)

W tamtym sezonie zakupiłem skręcany przypon z syntetycznego jedwabiu, do małych lipieniowych muszek to jest to! Zakończony mikroringiem. Do tego przypon z żyłki od 0,12 w dół ;)

 Cena ok 30zł. Jakbyś chciał namiar na wykonawcę dzwoń.

Edited by ryba7
Link to comment
Share on other sites

 

 Jesienną używam gotowych przyponów Varivasa, flatbut, albo specjalist dry fly albo standart. Z końcówką 0,10 do 0,14 (zazwyczaj 12 stopowy)  albo od 0,14 do 0,18 9 stopowych. Czasem tez Orvisa, Rio. Wygodne w użyciu, ładnie się wykładają, nie a na nich dodatkowych łączeń, supełków itd. Nic się nie plącze, nie ma dodatkowych punktów do zrywania się.

Jak się obetnie kilka razy końcówkę i trochę zrobi się grubsza, to można dowiązać zwykła żyłkę i dalej spokojnie ich używać. Albo micro ring sobie zawiązać na końcu i do tego dowiązywać żyłkę.

http://www.topfly.com.pl/101-varivas-tapered-leaders

 

Latem przy większych muchach, majówkach, chrustach, większych jętkach używam plecionego przyponu konicznego.

Wcześniej jedwabne kupione w USA, później Orvis (doskonały) a ostatnio testuje wyroby robione ręcznie u nas i tez jestem bardzo mile zaskoczony. I jakoś i pływalność doskonała, a cena ..15 czy 20pln za sztukę.

http://allegro.pl/koniczny-przypon-muchowy-do-linki-3-4-foamfly-i6026666673.html

Nie wiem czy teraz nie ma nowej wersji z mikro ringiem na końcu. Dostępne w 2 grubościach do linek #3/4 i #4/5 albo #5/6. DO tego dowiązuje żyłkę jakiej grubości chce  i po problemie.

A z żyłek do suchej polecam Ownera, moje ulubione.

http://centrumwedkarstwa.pl/product-pol-5989-Zylka-Owner-Broad-0-14mm-25m.html

Edited by rapala
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 weeks later...

LuJu akurat to o co mi chodzi już udało mi się ogarnąć , lecz jak już jesteśmy w temacie to właśnie mam ten cały uchwyt na którym się montuje szpule z żyłkami przyponowymi i jestem ciekaw jakiś przyponów na szpulkach 25/50m używacie, jakich firm ? 

A inne pytanie jest takie , jak montujecie przypon koniczny to grubsza strona wiadomo do sznura a na cieńsza mucha ,lecz czy robicie tak że do cienszej strony przyponu montujecie np oczko metalowe i do tego przypon np 0.14 ? 

I jakich kułek używacie , bo mam już druga paczkę i dalej kółka tną mi przypon....

Link to comment
Share on other sites

1. Do cieńszej końcówki konicznego wiążesz bezpośrednio muchę.

2. Czasem dowiązywałem cienki odcinek po zużyciu oryginału (czasem, by się wstrzelić w gusta lipasków, kilka muszek w szybkim tempie należy przewiązać :)). Żyłki: Umpuqua, Vision (coś chyba extreme), ewentualnie nawet Strofta z braku innych używałem.

3. Co do kółek nie wypowiem się, gdyż nie stosowałem.

Link to comment
Share on other sites

Jak przypon jest wystarczająco cienki to mucha bezpośrednio do niego. O tym jakich używam pisałem wyżej.

Jak juz po kilkunastu wymianach muchy robi się za gruby-to mikroring i po problemie, ja używam tych:

https://bogdangawlik.pl/product-pol-4382-Hends-Microring-2-0mm-5szt.html

 

Można też używać mikroringów karpiowych które służa do pozycjonowania włosa na kolanku haka.

W Karinie maja takie, maja tez mikroringi muchowe z Trapera-ale te podobno tną żyłkę. Trzeba by potestować na miejscu czy nie ma z nimi problemów.

Link to comment
Share on other sites

Używałem już kułek od mikado jak i firmy MAD wszystkie tną żyłkę, 0.14 nie ma.nahmniejssych szans z nimi ,zostały jeszcze foxa ale już mi szkoda marnować kasy i szukać tych odpowiednich ,skoro polecasz te wyżej to je zakupie ,przy okazji jakieś materiały trzeba będzie kupić o będzie elegancko;) 

Co do firm już wiem także dziękuję za porady :)

temat się nieco rozjaśnił :)

Link to comment
Share on other sites

Mikroringi są dobre w przyponach plecionych. Do konicznych z żyłki monolitycznej po prostu dowiązujesz muchę, a kiedy odcinek końcowy zrobi się zbyt krótki, dowiązujesz żyłkę węzłem zderzakowym, ot i cała filozofia. Żyłka przyponowa nie powinna mieć tendencji to skręcania się po zawiązaniu węzła. Z doświadczenia wiem, żeby nie kupować zbyt drogich, "ekskluzywnych" przyponówek - lubią długo leżeć na sklepowej półce. Fluorocarbony osobiście sprawdziły mi się w spinningu, a muszce nie. Nie kupuj szpulek 25 metrowych, czasem można znaleźć nawet 0,08 na szpulach 150m, a przypony się zużywają. Najczęściej używam 2 - 3 grubości żyłki, myślę że zbytnie kombinowanie z kalibrami mija się z celem, ale niektórzy to lubią.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy