Skocz do zawartości

Stawy w Bieszczadach


Beno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

W ubieglym roku udalo mi sie uformowac przy uzyciu ciezkiego sprzetu dwa stawy na cieku wodnym pochodzacym z wod podskornych zrodlanych. Na koncu w drugim stawie po mnichu uzyskalem 10 litrow wody na minute . Pierwszy staw ma szerokosc okolo 30 m na 100 m glbokosc przy mnichu maksymalnie 4 metry na koncu okolo 1 m drugi staw zrobilem ma 3 m przy mnichu i froma napowietrzania do pierwszego i moze mokre nozki a mpze i jakas rybka

Mam wielki zgryz jak ruszyc zeby miec dobry start .Planuje na wiosne zaczac spietrzac wode na brzegach jest tylko trawa jakie potrzebuje rosliny wokol i wewnatrz stawu . chcialbym miec pstraga jakie moga byc towarzyszace ryby itp

Czy ma ktos jakis pomysl na dobry start?

Bede wdzieczny za podpowiedzi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz tlumacze powyzej glownego stawu zrobilem kolejny staw o polowe mniejszy dodam ze to sa stawy kaskadowe czyli ten mniejszy jest wyzej glownego stawu.

Pomysl mam taki ze jak napelnie ten mniejszy woda ktora bedzie nadwyzka w tym stawie zostanie puszczona rura 50 mm tak zeby natleniac ten dolny staw z wysokosci okolo 1 m.

Ten staw maly rowniez bedzie mi sluzyl jako odmulajacy i ma lagodne zejscie wiec mozna pomoczyc nogi mysle ze teraz jest bardziej precyzyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek wpuścisz sprawdź jaką temperaturę osiągnie woda w lecie, w czasie upałów. Pstrągi mają wysokie wymagania co do natlenienia i temperatury wody.

Jeżeli chodzi o inne ryby, to pstrągi najlepiej radzą sobie bez żadnej konkurencji w wodzie. Ewentualna drobnica (np. słonecznica) jeżeli występuje staje się częścią łańcucha pokarmowego. Czym innym jest malutki staw, a czym innym zbiornik zaporowy i z tego trzeba sobie zdać sprawę. Nie da się w skali jeden do jeden rzutować doświadczeń wędkarskich z dużej wody na gospodarowanie małym stawem.

Roślinność jest jak najbardziej wskazana, jednak trzeba zadbać o to, żeby nie zrobiła Ci się z tego stawu dżungla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wazne informacje

Napewno zaczne od sprawdzenia temperatury  jest tez duzy plus poniewaz udako mi sie zatrzymac czesc zieleni wkolo stawow co pomoze w utrzymaniu niskiej temperatury do tego woda mocno wybija w duzej ilosci okolo 20 m przed pierwszym stawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstrąg tęczowy chyba aż tak wygórowanych oczekiwań co do temperatury wody nie ma jak potok. Szczególnie patrząc na te wszystkie hodowle.

Natlenianie - w razie problemu - można załatwić pompa podłączoną do jakiejś fotowoltaiki i nie powinno być problemu.

W zeszłym roku widziałem podobny staw (tez jakies 30-40a) Tylko tam przed zalaniem brzegi zostały wyłożone płyta jomba. Nie obsypuje się teraz, jest stabilny, a w kratkach fajnie roślinność rośnie. W estetyce to nie przeszkadza, a nie ma problemu z obsypywaniem się i wypłycaniem.

Rośliny - moczarka, rogatek, przęstka, wywłócznik a na brzegi sit, skrzypy, pałki, trzciny.

Pytanie na ile ma to być dziki staw, a na ile rekreacyjny z jakimiś ścieżeczkami wokół brzegu itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny zacieniają dzięki czemu nie rozwijają się glony, zmniejszają temperaturę wody, produkują tlen i co bardzo ważne stabilizują pH. Także dużo roślin naczyniowych to podstawa. Tylko pstrąg musi mieć jednak otwartą taflę. Tęczak jak mówi @Gabriel zniesie spokojnie i 25 stopni przez pewien czas, pod warunkiem, że ma dosyć tlenu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Ten pomysl z ta plyta to super sprawa chyba powaznie trzeba o tym pomyslec. Czy te brzegi sa oblozone tylko sama gora czy od dna? Wychodzi z tego ze pstarg teczowy nie jest taki wymagajacy wiec wystartuje z czyms takim. Stawy  nie sa na dziko sa zrobione alejki do okola jest jak w parku co mnie osobiscie koncowy efekt zaskoczyl pozytywnie operator koparki wiedzial co robi. 

Czy mozecie polecic jakies miejsca do zakupu narybka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.zarybianiestawu.pl    Zamawiałem u niego pstrąga,lina,węgorza i jesiotra. Co ważne gość narybek przywiózł mi na miejsce w okolice Rzeszowa bez dodatkowej opłaty z Białej Podlaskiej.  Zresztą jeżdzi po całej Polsce z narybkiem . Na stronie masz telefon to dzwoń. Ja osobiście polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triploidy to są ryby po manipulacji genomowej, mają trzy komplety chromosomów. 3 jest nieparzyste i nie może równo podzielić się w procesie tworzenia gamet - w efekcie gamety są niepełnowartościowe i ryby są niepłodne. Nie musisz znać szczegółów, po prostu spytaj się producenta czy ma je w sprzedaży.

 

Tak, ryby mogą się mnożyć, jak uciekną ze stawu. Nawet pstrągi tęczowe. Nie ma takiego stawu, z którego coś by nie uciekło :))

 

Czyli ta woda nie odpływa do żadnego potoku? Wsiąka w ziemię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Pochwale sie ze udalo sie dopiac male marzenia i wpuscilem pstraga teczowego w ilosci 120 sztuk wielkosci 20cm  

Na poczatek padlo z 12 -15 sztuk i nie chcialy jesc po aklimatyzacji zaczely super jesc i byla radocha bo skoki nad woda byly imponujace

 

Mam tylko taka obawe wszystkie teraz pstragi w stawie 3 m glebokosci  i powierzchnia stawu zamarzla poza 5 m2  powierzchnia ktora jest nie zamarznieta  bo tam przelewa sie woda z gornego stawu    PYTANIE przezyja w takich warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Beno napisał:

PYTANIE przezyja w takich warunkach?

Zobaczysz na wiosnę ;) Jeżeli część powierzchni jest niezamarznięta, a do tego przepływa woda powinno być dobrze. Krytyczne powinno być raczej lato, tzn. czy przy temperaturze >20C będzie wystarczający dopływ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.