Skocz do zawartości

Z WĘDKARSKIEGO PUDEŁKA - nowy kanał wędkarski na YouTube


Piotr Madura

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, rav_id napisał:

Piotrek, widzę że kijek Flagmana masz. Jakie wrażenia? 

Powiem Ci, że nie miałem względem tego kija większych oczekiwań. To "zdobyczna" wędka, którą wygrałem w zawodach. Nad wodą kij miałem ze sobą 2 razy, łącznie jakieś 9 godzin. Biorąc pod uwagę półkę cenową (sprawdzałem w ukraińskich sklepach internetowych) nie można od tego kija wymagać cudów - powinien pewnie kosztować w granicach 130-150 zł. Zaletą jest zasięg rzutów przy cięższych przynętach - zestaw typu jig-rig z ciężarkami 3-5 g leci jak z armaty, niestety sporo gorzej np. z 3-4 cm woblerami. Czucie przynęty nienajgorsze, podobnie z braniami. Szczytówka jest czuła i ładnie pokazuje brania. Jeżeli chodzi o płynność akcji, to wklejka nie zaburza jej specjalnie, ale za to dolnik ma sporo zapasu - sądzę, że więcej niż potrzeba i więcej niż może się to przełożyć realnie na pomoc przy holu większej ryby. Dynamika wędki nie rzuca na kolana. Design nie podoba mi się ani trochę, ale w tym względzie jestem po prostu zwolennikiem minimalizmu :D Jeżeli ktoś szuka budżetowego kija, z wklejaną szczytówką, do łowienia gumowymi przynętami, to ten patyk będzie przyzwoitą opcją - choć raczej trudno dostępną z tego, co widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy materiał przybrał formę minimalistycznego wideoeseju inspirowanego kanałami, które lubię słuchać/ogladać. Dajcie koniecznie znać jak podoba Wam się taka estetyka i jak wpływa ona Waszym zdaniem na odbiór treści. Zamierzam rozwijać ten format na swoim kanale pod zbiorczą nazwą "Wędkarskie Przemyślenia". 

 

Jeżeli uważacie poruszany temat za istotny udostępniajcie, lajkujcie i komentujcie tak, aby mógł on trafić do szerszego grona osób. 

 

 

Edytowane przez Piotr Madura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o ważnych rzeczach i mam nadzieję, że film będzie miał dużą oglądalność. Jeżeli miałbym zwrócić na coś uwagę, to po pierwsze trzeba zauważyć, że no-kill i C&R to nie jest to samo. Po drugie, jak zwróciłeś uwagę chodzi nie tylko o zależność wędkarz-ryba, ale o całe środowisko. Coraz częściej zauważa się, że moralnie wątpliwe jest też wrzucenie do zbiornika zanęty... i wypuszczenie wszystkich złowionych ryb. W efekcie ilość związków organicznych i biogennych w wodzie ciągle rośnie i warunki stopniowo się pogarszają. W krajach mających dużo większe doświadczenie w zarządzaniu zasobami naturalnymi promuje się ostatnio odłowy drobnych ryb karpiowatych, możliwości ich wykorzystania w kuchni itd. bo zauważono, że wędkarze mogą pozytywnie wpłynąć na czystość wody. Może więc inaczej należy traktować ryby na różnych poziomach troficznych? Niestety każdy z nas woli jednego 5 kg szczupaka, niż 5 kg drobnych płoci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LuJu jestem zdania, że każdą wodę należy traktować indywidualnie, dostosowując działania, w tym też obowiązujące przepisy do aktualnej sytuacji. Zmierza to w tym kierunku nawet w ramach PZW, niestety, zdecydowanie zbyt wolno. 

 

O nęceniu bardzo cenna uwaga i koniecznie trzeba zacząć regulować tę kwestię, bo obecnie dochodzi do prawdziwych patologii. Dość jaskrawo widać to latem, na niewielkich zbiornikach.

 

Jest też prawdą to, o czym piszesz odnośnie zabierania mniejszych ryb spokojnego żeru. Na wielu wodach, na których łowię, mała liczebność drapieżników doprowadza do niekontrolowanego przyrostu ilości drobnej, białej ryby, co przekłada się negatywnie chociażby na jakość wody. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy materiał poświęcony jest analizie pojęcia "rybiego chwastu". Mówię o kontekstach jego użycia, o znaczeniu i skrótach myślowych, które są z nim związane, oraz konsekwencjach jakie niosą ze sobą tego typu uproszczenia. Również współcześnie nie brakuje ludzi firmujących przy pomocy tego pojęcia swoje ignoranckie i groźne w skutkach pomysły dotyczące ekosystemów wodnych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Wędkarskiego Pudełka wyjęte! W dzisiejszym materiale recenzja przynęty, którą testowałem z dobrym skutkiem w trakcie minionego roku - taniego odpowiednika Tanty marki Supercontinent. Dostępną na Aliexpress gumę porównuję z oryginałem od FishUp, omawiam jej specyfikę, zalety, wady oraz zastosowania, jakie znajduje nad wodą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Przemyślenia poświęcone są pojęciu „ryby życia”. Mówię w nich m.in. o tym, co rozumie się pod tym pojęciem, czy i kiedy „rybę życia” można postrzegać w kategoriach zasłużonego osiągnięcia, jaką funkcję pełnią wędkarskie rankingi i tytuły rekordów polski, na czym polega etos łowcy okazów oraz jak bardzo względna jest ocena wartości złowionych przez nas, okazowych ryb. Wracam też pamięcią do moich przygód z wielkimi pstrągami i okoniami… Serdecznie zapraszam Was do obejrzenia, czy raczej wysłuchania i pozdrawiam po wędkarsku, życząc połamania kija na rybie życia!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Wszystkim! Nie wiem jak tam u Was, ale moje nadzieje na wejście na lód szybko stopniały w zderzeniu z rzeczywistością... Widzę, że w niektórych rejonach Polski przymroziło ciut mocniej i znaleźli się śmiałkowie, którzy łowili w przeręblach...

 

Tymczasem w trakcie najbliższego weekendu zamierzam wybrać się ostatni raz w tym roku popływać pontonem i porzucać za szczupakiem. Oby tylko nie padało, bo w grudniu to średnia przyjemność...

 

Recenzja kopii Tanty od chińskiej marki Supercontinent cieszyła się dobrym odbiorem, dlatego już jutro na kanale zostanie wzięta pod lupę kolejna przynęta - Keitech Easy Shaker. To naprawdę świetna i przemyślana konstrukcja, absolutnie obowiązkowa pozycja w moim pudełku. 

Widzimy się jutro, to jest w piątek o godzinie 20:00! Do zobaczenia ;-)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyjmuję ze swojego wędkarskiego pudełka gumę, która nie raz i nie dwa uratowała mój wędkarski honor. Keitech Easy Shaker to przynęta typu worm, silikonowy odpowiednik doskonale znanej wszystkim rosówki. Umiejętnie użyta jest prawdziwym asem w rękawie spinningisty na leniwe, chimeryczne i niechętne do współpracy ryby. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o mojej tajnej broni na leniwe drapieżniki to oglądajcie już teraz Z Wędkarskiego Pudełka! ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem! Na samym wstępie – wesołych świąt! Mam nadzieję, że pod choinką znaleźliście jakieś ciekawe przynęty, natomiast ja wyciągam dzisiaj Z Wędkarskiego Pudełka klasyczną okoniowią przynętę – niewielkie twistery Mannsa i Relaxa, zwane też paprochami. Niegdyś podstawa podstaw, żelazny kanon i przynęta pierwszego wyboru, obecnie chyba nieco zapomniana… zupełnie niesłusznie. Zastopujcie na kilka chwil seans Kevina i racząc się świątecznymi smakołykami posłuchajcie o tym, co warto jest odkurzyć i w nowym sezonie zabrać ze sobą wybierając się na okonie ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za oknem zima, a skoro tak, to trzeba skorzystać z okazji i wybrać się na lód. W dzisiejszym materiale przedstawię Wam moją ulubioną wędkę do połowu metodą mormyszki - bałałajkę fińskiej firmy Salmo. Wędka ta została opracowana pod kątem maksymalnej precyzji łowienia i niezawodności nawet w najcięższych warunkach. Używana jest przez wielu zawodników mierzących się w rywalizacji nawet na szczeblu mistrzostw świata w wędkarstwie podlodowym. Przyjrzyjmy się jej z bliska już teraz w Z Wędkarskiego Pudełka ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już niebawem rozpoczęcie sezonu pstrągowego (gdzieniegdzie sezon trwa już od stycznia) i w związku z tym wyciągam Z Wędkarskiego Pudełka mojego zimowego killera - wobler w jaskrawym ubarwieniu, tzw. strażak. Tego typu przynęty nie każdemu kojarzą się z łowieniem dzikich pstrągów, niemniej są sytuacje, gdy biją na głowę wszelkie inne wabiki. Jakie to sytuacje, jakie to konkretnie woblery i jak używać ich by były najskuteczniejsze? - zapraszam na film ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym odcinku guma będąca doskonałym wyborem u progu sezonu pstrągowego - Crazy Fish Allure. Dla jednych imitacja niewielkiego raczka, dla drugich "spinningowa nimfa", przynęta skuteczna w zimnej, pośniegowej wodzie, idealna do prezentowania w przydennych warstwach wody. W zimowej rzece krainy pstrąga i lipienia doskonałe uzupełnienie woblerów, od których zazwyczaj zaczynam. O tym jak ją zbroić i jak prowadzić już teraz w Z Wędkarskiego Pudełka! ;-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z pierwszej w tym roku wyprawy na pstrągi. Mocna ekipa, trudne warunki, cwane ryby, ognisko nad wodą i wędkarskie święto. W rolach głównych: Karol, Marcin, Bartek, Maciek i ja... Aa, i jeszcze pstrągi (zdradzamy na co złowione). Wędkarskie życie ostre jak kotwiczka Ownera już teraz w obiektywie Z Wędkarskiego Pudełka ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W dzisiejszym odcinku dzielę się z Wami moimi doświadczeniami dotyczącymi doboru koloru głowek jigowych do przynęt miękkich. W materiale prezentuję 3 sprawdzone konwencje: uniwersalne złoto, kontrast z wykorzystaniem kolorów fluo i monochromatyzm (połączenia jednolite). Zapraszam do obejrzenia i zostawienia komentarza z własnymi obserwacjami. Pozostaję do Waszej dyspozycji w razie pytań ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym materiale recenzja imitacji białych robaków - Trabucco Slurp. Przynętę tę wykorzystuję od wielu lat w połowach przy użyciu ultralekkiego spinningu. To moja podstawowa broń na wzdręgi i wszelki inny białoryb. Przyjrzyjmy się tej malutkiej gumie już teraz w Z Wędkarskiego Pudełka ;-)

 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym materiale relacja z marcowego rekonesansu nad malutką rzeczką i zbiornikiem zaporowym, który zasila swoimi wodami. Wiosenne słońce uaktywniło ryby, które aktywnie poszukiwały pokarmu na płyciznach. Jak wyglądały moje podchody z cwanymi jaziami zobaczcie już teraz w Z Wędkarskiego Pudełka! :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.