Skocz do zawartości

Filmy o tematyce wędkarskiej


krs

Rekomendowane odpowiedzi

Poznałem wody w różnych miejscach świata, w których moje ograniczone możliwości finansowe pozwoliły mi się zanurzyć. Mimo, to, mając porównanie jestem zakochany w Polsce i sformatowany na Polskę. Ze względu na klimat, w naszych wodach mamy znaczne zróżnicowanie natlenienia, nasłonecznienia i temperatury wody w zależności od pory roku. Inaczej wygląda ten sam akwen pod woda zimą, inaczej wiosną, latem czy jesienią. Dwa razy w roku mamy mieszanie się wody. Flora co roku rośnie, rozwija się, kwitnie, obumiera. Następuje sukcesja rozmaitych gatunków organizmów wodnych w ciągu zaledwie jednego roku. Niezwykle dynamiczne procesy - przecież wszystkie żyjące w nich organizmy i rośliny muszą się narodzić, osiągnąć pełny rozwój, rozmnożyć się i przygotować do przetrwania zimy w ciągu kilku miesięcy! Przejrzystość wody się zmienia w jednym akwenie kilka razy w ciągu roku. Mamy wiosenne i jesienne mieszanie się wody, letnie zakwity glonów. Nie ma dwóch identycznych jezior czy rzek, każdy ekosystem na swój sposób jest w naszych wodach indywidualny. Dla przykładu czysta woda o głębokości 3 metrów i prawie pustym dnie wczesną wiosną, późnym latem może mieć zaledwie pół metra toni wodnej, a pod nią 2.5 metra wybujałych roślin, wśród których kryją się ryby i inne organizmy...

Jesień to bardzo ciekawy okres w życiu podwodnego świata. Jedne organizmy obumierają, inne przygotowują się do przetrwania zimy...

W połowie października wybrałem się na bezkrwawe polowanie na moją ulubioną miejscówkę i 'ustrzeliłem' kilka typowych scen z jeziornego litoralu:

Drugi film to spojrzenie na to co dzieje się wiosną w wodzie pod kątem odwiecznego procesu zastępowania starego życia przez nowe.

Film zrobiony przeze mnie wczesną wiosną 2014. Późniejsze obserwacje życia w wodzie na przestrzeni roku potwierdziły moje przewidywania, które opisałem na filmie.

Ze względu na refleksy świetlne od słońca (płytkie wody), z którymi Yt nie radzi sobie najlepiej przy przetwarzaniu najlepiej oglądać te

filmy w najwyższej jakości jaką płynnie obsługuje sprzęt.

O tej porze roku - jesieni pod wodą powoli zaczyna się tzw. jesienne mieszanie się wody. Dwa następne filmy pokazują jak wygląda podwodny świat na naszych wodach śródlądowych w tym okresie. W skrócie - zarówno nad woda jak i pod wodą mgły i ten sam jesienny nastrój, który udziela się także mieszkańcom podwodnej części śródlądzia. Nastrój refleksji i melancholii przed trudnym okresem nadchodzącej zimy.

Wszystkie filmy jakie robię nagrywam tylko i wyłącznie nurkując na wstrzymanym oddechu - bez używania aparatów do oddychania pod

wodą.

Miłego oglądania

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.