Skocz do zawartości

Pierwsze kroki z "krętactwem"


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za poprzednie opinie i postaram się przy kolejnych pracach wyeliminować te błędy. Więc wstawiam kolejną muchę. Jeszcze świeża :)

haczyk: nie wiem co to za hak bo dostałem od znajomego - najprawdopodobniej 16#

nić: hends 0.05 black

ogonek: kogut szyja

tułów: 2 promienie bażanta

jeżynka: kogut szyja

skrzydełka: cdc

Mam przeczucie że trochę ją zepsułem ale poczekam na wasze opinie :D

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Odnoszę wrażenie", że skrzydełka przymocowujesz po wykonaniu tułowia i przez to robi się później zbyt ciasno na początku muszki. Generalnie ogonek, tułów, skrzydełka nieźle - jeżynka dalej do poprawy i to samo nawijanie jeżynki jak i jej wielkość. Jedną z najtrudniejszych rzeczy przy wykonywaniu sztucznych muszek jest uchwycenie jej proporcji, a w szczególności takie umieszczenie skrzydełek i jeżynki (jeśli jest potrzebna) aby można było wykonać główkę bez wchodzenia na oczko haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, suchą muchę rozpoczynamy od przywiązania skrzydełka (zaraz po zamocowaniu nici wiodącej), potem idziemy nicią do zamocowania ogonka, następnie wykonujemy tułowik, potem jeżynka i główka. Tak mówi tradycyjna metoda wiązania suchych jętek. W przypadku chrusta skrzydło wiąże się po wykonaniu tułowiku, po czym wiążemy jeżynkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładna gafę robiłem przez ten czas od kiedy kręce muszki . Na filmiku zamieszczonym w jednym z forum było pokazane własnie tak jak robię. Ale już wiem dlaczego skrzydełko nie jest takie jakie ma być. Zaraz wypróbuje ten nowy dla mnie układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wstawiam kolejną muszkę. Tym razem zrobiłem tak jak radził Pan Zdzisław, najpierw cdc, ogonek, tułów, jeżynka. Jeżynka niebieska, ponieważ wydaje mi się być najlepsza jakościowo z posiadanych.

haczyk: 16#

nić: hends 0.05 black

ogonek: kogut szyja

tułów: 2 promienie bażanta

jeżynka: kogut szyja niebieski

skrzydełka: cdc

Proszę o uwagi ;)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, tułowik powinien się kończyć na wysokości zadziora (przy barbless teoretyczne), ogonek jest ok, skrzydełka mniej więcej długość trzonka, jeżynka troszkę powinna być krótsza (półtorej rozwartości haka), jeżynka wydaje mi się (moje widzi mi się) powinna być pośrodku skrzydełka. poza tym, główka super, nawinięcie tułowika super, muszka powinna się kłaść jak złoto!!:beer:

Może warto postarać się o kapkę na jeżynki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie uwagi ;) Kurcze właśnie najwięcej problemów mam z tą "nieszczęsną jeżynką". Nie dość, że jej jakość pozostawia wiele do życzenia to ciężko jest mi ją odpowiednio nawinąć i przywiązać nicią wiodącą na koniec. Ale będę próbował dalej aż będzie lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem ukręcić taką samą muszkę jak wczoraj tylko maksymalnie skupiłem się na jeżynce, żeby wyszła jak najlepiej i żebym w końcu ją poprawił. Możecie porównać z wczorajszą. Proszę o opinie ;)

haczyk: 16#

nić: hends 0.05 black

ogonek: kogut szyja

tułów: 2 promienie bażanta

jeżynka: kogut szyja niebieski

skrzydełka: cdc

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolek93 ja bym proponował na Twoi miejscu ,w sumie to i ja robię już tylko jeżynki poziome typu paraszuta ,nie lubię englisch nazw....Spróbuj ,polecam ,dużo łatwiej się wykonuje .Ja już wykonuje tego typu jeżynki od dłuższego czasu i jest ok .:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za spostrzeżenia Panie Zdzisławie. Jeszcze trochę czasu jest do sezonu więc będę dużo trenował muszki :D Też o tym myślałem kroku, tylko zastanawia mnie jak jest z pływalnością takiej muszki? Jest duża różnica między pionową a poziomą jeżynką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkujących i chyba nie tylko dwa sposoby wiązanie skrzydełek z CDC poprawiających pływalność przy muszkach bez jeżynek takie ubogie wersje bardzo skuteczne na Sanie. W tych wzorach skrzydełka wiążemy po wykonaniu tułowia. Sposób 1. przywiązujemy całe piórko CDC do haczyka (rys 1) dolną część owijamy dookoła za i przed skrzydełkiem tworząc bańkę z CDC i ... "uwięzionego powietrza" (rys 2). Odpowiednie nawinięcie pozwala na dowolne ukształtowanie skrzydełka (leżące, stojące, przekrzywione do przodu. Prawidłowo wykonana muszka to prawdziwy niezatapialny okręt w szerokim zakresie wielkości muszek (od 10 do 22). Sposób 2. z piórka CDC odrywamy promienie z miejsc zaznaczonych (rys 3) układamy w wiązkę (rys 4) i przywiązujemy do haczyka "korzeniami" do tyłu w proporcji 2:1 (rys 5), przycinamy dolną część pod kątem 45o (rys 6) przewijając z przodu stawiamy pozostałą część promieni i przycinamy pod podobnym kątem (rys 7) tworząc "żagiel", zakańczamy muszkę (rys 8). Muszka tak wykonana ma również wspaniałą pływalność ale nadaje się do muszek maksymalnie na hakach nr 16 do nr 22. Gotowe muszki wyglądają mniej więcej tak jak na zdjęciach.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wyjaśnione i pokazane ;) Jak tylko będzie trochę więcej wolnego czasu to na pewno wypróbuję. Drugi sposób wydaje mi się być trochę trudniejszy, bo ciężko poukładać później CDC po oderwaniu. Mam jeszcze kilka pytań. Z czego zrobiony jest tułów na muszce z drugiego zdjęcia? Czy mogę wykorzystać do suchych much jedwab na tułów ? I jaki dubbing najmniej piję wodę?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszka nr 2 tułów wykonany z nici na tułowia Hands w kolorze dark olive bez przewijki. Do suchych muszek można wykorzystać nić jedwabną. Wszelkie syntetyki ale ja kręcę suche praktycznie z każdego dubbingu ważniejszy będzie sposób nawinięcia czym bardziej ścisły tym bardziej jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie znalazłem chwilę czasu i udało mi się coś popełnić. Więc wrzucam muszkę do oceny. Pierwszy raz spróbowałem z jeżynką poziomą. Proszę o oceny.

Pozdrawiam

haczyk: top fly 103 br 16#

nić: hends 0.05 olive

ogonek: kogut szyja

tułów: quill

jeżynka: kogut szyja

skrzydełka: cdc

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja coś teraz:

Jęteczka piankowa:

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Haczyk: skalka P 8

Tłowik: pianka

Ogonek: Bażant złocisty sterówka

Jeżynka: tylna kogut siodło, przednia kuropatwa.

Skrzydełka: cdc naturalny.

Przepraszam za jakość zdjęcia (muszka wygląda moim zdaniem na nim dziwnie:confused:), ale nie potrafię tego zrobić "dobrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.