Skocz do zawartości

Głęboko zacięta ryba


wojtekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam takie małe pytanko, co robicie jeśli ryba, którą wyciągniecie okaże się zacięta zbyt głęboko i widać, że nie ma szans na przeżycie.

Dzisiaj zdarzyła mi się taka sytuacja, rybka krótka(nie miała wymiaru) - niby powinienem ją wypuścić ale nie miałem serca. Tak sobie teraz myślę jakby mnie kontrol jakaś złapała to wielki kłusownik bym był a ostatnią rybę do domu wziąłem chyba z 8 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście trzeba zostawić odpowiednio długi kawałek żyłki co by rybka mogła w miarę normalnie żerować ( ja zostawiam przeważnie 2/3 długości ryby), poza tym praktycznie wszystkie moje kotwiczki to "zgniłki" Mustada rdzewieją moment - po miesiącu - półtora zostaje po nich odrobinka osadu (sprawdzone w słoiczku z Wisłoczanką :P ).

Pm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście trzeba zostawić odpowiednio długi kawałek żyłki co by rybka mogła w miarę normalnie żerować ( ja zostawiam przeważnie 2/3 długości ryby)

Wybacz moje lamerskie pytanie, czy to naprawdę w jakiś sposób pomaga rybie? Jeśli utnie żyłkę przy samym przełyku to stanie się rybie coś gorszego?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie dziadek uczył i tak postępuję :D

Na głupi chłopski (mój) rozum - lepiej na zewnątrz niż ma się błąkać w okolicy skrzeli lub przewodu pokarmowego - tak sobie gdybam lekarzem nie jestem :P

Pozdrówka

Inna szkoła mówi żeby odcinać jak najbliżej haka - jak jest lepiej to tylko poszkodowana rybka się dowie.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i patrzę jak ryba przewraca się brzuchem do góry?

Taki jest regulamin, a Twój podpis Kolego w legitymacji świadczy, że to zaakceptowałeś, a przynajmniej wiesz o tym. Sam łowiłem karpie z niemal rozłożonymi haczykami w pyszczku, wiec pewnie mają jakieś szanse. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie mamy haczyka a np kotwiczkę w woblerze wbitą tak głęboko że jej nie widać albo ledwo widać woblera:confused:

Wypuścić z przynętą, jeśli nie można jej wyczepić,bo tak mówi regulamin. Ja tak robię. I życie jest proste. Nie ma co bawić się w filozofię, co byłoby albo może się zdarzyć. Wszelkie inne rozważania o litości czy bólu padają po zderzeniu z faktem, że samo łowienie jest z nim nierozerwalnie związane. No chyba, że sieciami ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia w łowieniu okoni wynika że co 3 połyka haczyk bardzo głęboko, czasami głęboko za skrzelami, i gdzie by nie był zawsze po odcięciu za 2-3 minuty wypływa brzuchem do góry, nie wiem jak to jest w przypadku innych ryb, ale okoń a w szczególności niewymiarowy nie ma szans przeżyć z hakiem nawet kilku godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn, że miał kotwicę z przyponem w pysku i zaatakował Twoją przynętę?

Podobny przypadek miałem z szczupakiem złowionym z wiosny przypadkiem na robaka , twister musiał tkwić w pysku od jesieni bo był w katastrofalnym stanie ale hak jeszcze miał się dobrze ,lecz nie przeszkadzało mu to w żerowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie haków bezzadziorowych daje możliwość odczepienia niemalże każdej rybki ;) haki bez zadziora o wiele mniej kaleczą ryby i dają szanse odpłynięcia jej w lepszej kondycji ;) ja polecam !

Ostatnio pojawiły się bardzo fajne kotwice ownera bez zadziorków, przetestowane nad wodą, polecam.

STBL-36BC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że są kotwice i haki bezzadziorowe tylko nie spotkałem jeszcze się z takimi w sklepie wędkarskim w kolbuszowej, ja zazwyczaj sam zaginam zadziory gdy łowię okonie, ale i tak nie zawsze można go wyciągnąć a mały okoń nie przeżyje nawet 10 minut z hakiem, więc to nie roziązuje całkiem sprawy, co do innych ryba to zgadzam się że mają duże szanse na przeżycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.