Skocz do zawartości

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jak rozrobić właściwię zanęte aby nie kleiła się do formy.

Lepiej ją nie domoczyć niż zrobić za mokrą. Jeśli mówisz o tej zanęcie Trapera typowej dla method feeder to używałem jej również do koszyków Drennan ale dodawałem do niej drobnego pelletu i nie miałem problemu z formowaniem zestawu. Co do samego formowania "ręcznego" to tylko jedno ma znaczenie: z ręki każdy "wsad" koszyczka ma inną wagę natomiast używając formy czy to Drennan czy Preston uzyskuje się efekt powtarzalności nasypu a co a tym idzie to masa całego zestawu jest identyczna za każdym razem co poprawia celność rzutów w punkt. A to jest najważniejszy parametr podczas łowienia metodą: utrzymać ryby w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Browning, lecz na początek to chyba za duża inwestycja. Szukam czegoś w okolicach 150 - 200 złociszy. Później jak mi się spodoba kupię lepszy sprzęcik.

Chłopaki podpowiedzcie jeszcze jakiego ciężaru wyrzutu używacie na Wisłoku i okolicznych bajorach, bo nie wiem czy bardziej kupić coś pałowatego czy delikatniejszego?

Jak sprawdzają się kije dłuższe np. 4,20 m - bo do takich jestem przyzwyczajony?

Edytowane przez kafel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w zarzucaniu robaka, ale mi na Wisłok wystarcza c.w. do 90g (3 oz.) i 3,6m, przy czym taką wędką można też połowić na wodzie stojącej, myślę, że i na "metodę angielską Method Feeder", zwaną w dawnych czasach sprężyną :P.

Przejrzyj sobie też ofertę Cormorana, mają dużo tego typu wędek w rozpiętości cenowej od ok. 130 do 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich kijków też ma 4,2m i 150g C.W. i sprawuje się idealnie przy dużych dystansach i dużych rybach. A jeśli chodzi o rzekę to 4,2 bardziej użyteczny niż 3,6 ze względu na możliwość postawienia kija na "sztorc" a tym samym zmniejszenie oporu parcia wody na żyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO tej pory miałem skuteczność łowienia na methode praktycznie 99% (99% brań kończyło się wyholowaniem ryby), ale dzisiaj i wczoraj na zasiadce miałem parę dziwnych przypadków. Branie dość mocne, szczyt ładnie się uginał (jak przy dobrym, widocznym braniu i nie jedynie przez chwilę, ale przez parę sekund, widać było na 100% że to jest branie) Podnoszę wędkę, zaczynam zwijać i pusto...i tak parę razy. Zastanawia mnie co mogło być tego przyczyną? Używam haczyków 8, przypon dł 6 cm z włosem z plecionki oraz około 2 cm od haczyka malutki ciężarek by lepiej zacinał, na włosie kulka 8mm, koszyk drennan. Czy mogło być tak, że haczyk był po prostu za mały? i nie zapiał się przez to dobrze na wardze? Do tej pory jak mówię nie miałem takich przypadków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może jakie wielkości koszyków i form ma w ofercie drennan czy tam ESP? Nigdzie nie mogę znaleźć jasnych informacji. Używam aktualnie koszyków drennana 35 gram large, ale poszukuję czegoś gdzie zmieści się więcej zanęty do koszyka. Wiem że są koszyki MEGA ale czy one są też większe objętościowo czy tylko wagowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może jakie wielkości koszyków i form ma w ofercie drennan czy ESP ......?

Drennan Small - zielona forma 15 gr, 25 gr, 35 gr

Drennan Large - pomarańczowa forma 25 gr, 35 gr, 45 gr

wymiary koszyków na foto

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

ESP Large Body - zielona forma 56 gr, 85 gr wymiary mierzone tak jak Drennany to 36 x 94 mm

ESP X-Large Body - pomarańczowa forma 70 gr, 100 gr wymiary 40 x 104mm

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

niewielkie różnice kształtu pomiędzy Drennanem i ESP

Edytowane przez fish007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie ESP Large Body jest większe niż Drennan Large?

Koszyk 56 gram jeszcze ujdzie a nawet będzie chyba idealny do samozacięcia i do rzutu moją wędką (chociaż ostatnio na 35 gram drennana zaciął się karp 9 kg :-) ) bo razem z zanętą będzie to ważyło pewnie około 100 gram. Powyżej to już nie na moje wędzisko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WitamNocka spędzona na poszukiwaniu dużego leszcza okazała się karpiową zasiadka , ale na takie przyłowy nie będę narzekał :-) Zanęta na koszyku 2 mm palet halibut i kokos a na włosie krewetka i palet 20mm .

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zazdroszczę Wam pieknych rybek;). Sam stawiam pierwsze w metodzie, i narazie nie idzie mi wybitnie. Niby zanęta ok. pellet 1.5mm i 2mm z massive baits+ sucha zaneta jako spoiwo, na haku- różnie jakiś pellecik 6-8mm takze z masive, ew. kuku na włosie(haki guru specjalnie pod metode rozm. 10-14. czy tez jakies robaczki. Na wodach pzw nie miałem jeszcze brania. Dzisiaj po przezbrojeniu zestawu z metody na zwykly koszyk lowilem plocie i leszczyki. Nie pozostaje mi nic innego jak bardziej uwierzyć w the method, bo jak narazie to nie mam do niej przekonania;)Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz czysto technicznych aspektów łowienia na the method,niezapominajcie o najważniejszym a mianowicie ODPOWIEDNIM WYBORZE MIEJSCA.Jeżeli Wasze zestawy wylądują np. w mule to z dużym prawdopodobieństwem powiem,że cały wysiłek położony w budowę wyszukanych zestawów koncowych,szukaniu "złotych przynęt" itp. i tak zdadzą się jak psu na budę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zacząłem używać method feeder na Solinie, zanęta micro marrine pellet 2mm jako przynęta białe robaki. Wszystko zrobione tak jak trzeba ale niestety wyników brak. Karpie , leszcze wolały tradycyjne metody koszyk z białymi lub kukurydzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondrad, przypon długości koszyka(the method) i haczyk 10-14 i uwierz. Z pelletem 1,5 mm oraz 2 mm to zdziała cuda.

Z wielkością haka to bym tak nie szalał. Do samej kukurydzy na włosie używam jakościowo najlepszych 10-tek i to jest moim skromnym zdaniem minimum... Ostatnio zdarzyło mi się wypiąć kilka ryb podczas holu ( w tym jedną większą). Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem przypon na tej samej długości ale z hakiem nr 8. Jestem pewny, że właśnie to pozwoliło wyholować te miśki ze zdjęć.

Na stawie u Domina zrobiłem dokładnie to samo. Wypiąłem dwie ryby po kilkunastu sekundach holu... zmieniłem hak na większy i do końca dnia nie straciłem nawet jednego karpia.

Oczywiste jest też to, że hak nr 10, który jest dobry do kuku, będzie za mały do zestawu z pelletem czy kulką. O tym trzeba pamiętać!

Jak to dobrze, że mam rewelacyjnego nauczyciela :)

Pozdrawiam @mapet77 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę bylem na rybkach i zrobiłem tak jak mi doradzaliście czyli rozrobiłem pellet (2mm bandit baits) wsadziłem w formę i metoda wylądowała w wiaderku z wodą. Było tak jak mówiliście. Po niecałych 30s wszystko wyleciało z metody :( Dolałem więc wody i znowu test. tym razem dużo lepiej :) Pellet zaczął się rozpadać po ok 2 min. Byłem na starorzeczu i jedna wędkę miałem na metodę a drugą na spławik. Na metodę złapałem kilka ładnych krąpi a na spławik nic. Postanowiłem zmienić miejsce i pojechałem na pobliskie stawy. Oczywiście ciężko było z miejscem ale coś się znalazło. Po kilku rozmowach dowiedziałem się że wszyscy siedzą bez brania. Ale rozłożyłem się (jedna wędka metoda druga koszyk) i na koszyk brały krąpiki bardzo malutkie. Metoda leżała spokojnie. Po jakiejś godzince ładne branie na metode i jest! Na brzegu ląduje kilogramowy karp :D W końcu udało się coś złapać rozsądnego :D Na włosie miałem kukurydzę z pelletem. Dodam jeszcze że pellet w metodzie polałem dipem Kiana Carp’s Goo ananasowym o którym pisałem prędzej no i cos ten dip musiał zdziałać bo karpik jak zwrócił trochę pelletu to od razu zobaczyłem jasno zielony kolor taki właśnie jak daje ten dip. W tym wypadzie ewidentnie metoda wygrała. Relacje z dalszych testów również zdam :) Pozdrawiam i dzięki za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Czech mam rzut beretem więc często jestem gościem w Czeskich sklepach , w ubiegłym roku bardziej z ciekawości niż potrzeby kupiłem pellet firmy Chytil o ciekawej nazwie SKUNK SHIT / gówno skunksa / . Jak to często bywa zapomniałem o nim i dopiero w lutym tego roku przypomniałem sobie o tym pellecie kiedy byłem w Czechach na rybach, jakiś Havranek łowił na pellet właśnie i miał świetne efekty, nie chciał się przyznać na co łowi, ale podpatrzałem w jego torbie i zauważyłem znajome opakowanie za skunksem, następnym razem ja również łowiłem na SKUNK SHIT 12 mm i efekty przerosły oczekiwania, ryby nie powalały wielkością ale brań było dużo, przewaga karpi w przedziale 1 - 3,5 kg i kilka leszczy. Pochwaliłem się kolegom dałem im wypróbować na Raciborskich żwirowniach ale nie powiedziałem co to jest, efekt był taki że rano dostałem telefon z zapytaniem co to jest i gdzie można kupić bo połowili. Dzisiaj zakupiłem dwie ostatnie paczki SKUNK SHIT 12 i 15 mm w sklepie w Ostravie , do tego pelet Chytil Jatra 12 mm / wątroba / oraz Svestka 12 mm / śliwka / . Pogoda w majowy długi weekend nie napawa optymizmem ale jak uda się nowe pellety wypróbować to dam kolejny post. Może ktoś z forumowiczów już zetknął się z tymi przynętami ???

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.