Skocz do zawartości

Wędkarstwo włosowe - duże karpie i amury.


Rekomendowane odpowiedzi

Z wagą nie powinno być tak źle. Cała konstrukcja jest praktycznie aluminiowa, z elementami z chromoniklu gdzie było wymagane twardsze tworzywo. Nie ważyłem go bo to dla mnie nie było rzeczą priorytetową żeby był lekki, skoro zazwyczaj zasiadam się na kilka dni. Ważne było to żeby był szybki do składania i stabilny. Zawsze korzystałem z wbijanych podpórek, fajna rzecz i nigdy nie narzekałem tyle że już ogranicza np. w wypadku gdybym się chciał wybrać na łowisko gdzie są platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam że waga w przypadku stojaków to sprawa drugorzędna gdyż karpiowanie to stacjonarne wędkowanie i nikt nam nie karze nosić stojaka tak jak to ma miejsce np. w spinningu i ciągłym przemieszczaniu się...

Mój stojak waży troszkę ale za to najgorsza burza nie jest mi straszna a parę niestety już przeżyłem gdzie inne stojaki były powykręcane jak jakiś paralityk...

A wracając do terminu w kwietniu planuje wtedy oficjalnie rozpocząć sezon i wybieram się na Zgodę i tak sobie pomyślałem... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym stojaku od środka głowicy pójdzie guma która będzie przymocowana dodatkowo do podłoża także powinno być dobrze, ale tak jak napisał @Szpilka, dobra burza zweryfikuje. A co do Zgody to pewnie zostanę przy Lipiu w tym sezonie, ostatni sezon troche był przekombinowany jeździłem po paru łowiskach i nie za bardzo mogłem się wstrzelić. Dopiero pod koniec jak się uparłem na jedno łowisko, to zaczęło przynosić to efekty:p Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów karpiarzy!

Cieszę się, że powstał ten wątek na tym serwisie, dopiero jakoś dzisiaj go zauważyłem :).

Widzę, że nikt nie piszę jak tam rozpoczęcie nowego sezonu, czyżby jeszcze nikt nie był nad wodą?

Ja wraz z kolegą rozpoczołem sezon w ubiegłą niedziele, na takiej małej okolicznej wodzie, narazie delikatnie z pikerami tak na rozpoznanie, było całkiem miło i miśki też dopisaly. Ja złapałem 4szt jednego kroczka, a później 43cm, 47cm i 51cm, natomiast kolega miał tylko jedno branie i na brzegu wylądował taki na 67cm. Tak więc rozpoczęcie sezonu uważam za całkiem udane. I co najważniejsze to uczucie, gdy rozkłada się nad wodą pierwszy raz po zimie -bezcenne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pełnymi przygotowaniami do nowego sezon ,ruszam dopiero po Świętach.Jak na razie jakoś jeszcze nie czuję blusa:).A więc jak co roku ,robię inwentaryzację na regale z kulkami,komponentami ,miksami,dipami i sam Bóg wie czym jeszcze.Następnie robię listę ,tego co potrzebne i tego co mniej potrzebne (ale w końcu i tak się okazuje, że wszystko by się przydało),ostatni rzut oka na stan biletów NBP ,i można naciskać ENTER.Tradycyjnie 90% to zakupy przez internet.Pozostanie jeszcze tylko zakup kilkaset kilo kukurydzy ,konopi ,pelletu,wykręcenie z 10 kilo kulek na "początek" i można powiedzieć, że przygotowania zakończone:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni Koledzy. Przede wszystkim chciałbym na wstępie podziękowac Wam za wszystkie informacje, które ubogaciły moja wiedzę, a znalezione zostały między innymi w tym temacie oraz w kilku innych na naszym forum. Obecnie przymierzam się spróbowć sił typowo z gruntu, używając dwóch metod: łowienie z siatką PVA, używając jako przynęty bałwanka, druga metoda, to Method. Proszę Was o pomoc w nastepujących kwestiach: jak zamontowac siatkę PVA i w którym miejscu. Wiem, że zanęta musi byc sucha, lub zdipowana środkiem, nie rozpuszczającym siatki (info z tego tematu). Czy ciężarek montuję przelotowo na przyponie strzałowym? Rozumię, że mój zestaw powinien składac się z: żyłka główna, przypon strzałowy a na nim ciężarek, przypon "końcowy":D Drugie pytanie dotyczy zestawu na Method: Żyłka główna, a na niej rurka antysplątaniowa ze sprężyną zanętową, przypon z haczykiem. Co do kulek na haczyk to mniej więcej już wiem: na muliste dno najlepiej bałwanek (żeby nie było, jak w tym filmiku z tego tematu, że kluka pływała a karpie waliły po niej płetwami:D. Bardzo Was proszę o pomoc. Łowiłem dotychczas tylko na spławik, bo nie miałem o w/w metodach pojęcia. Jeśli podobne tematy zostały już poruszone-proszę o wyrozumiałość i podpowiedź, gdzie mogę ich szukać. Pragne dodać, że dno, w którym zamierzam łowić posiada charakter mulisty. Przy okazji: czytając o Besku przypomniała mi się pierwsza wyprawa na raby, kiedy to zarzucałem zestaw wypożyczoną wędką, mając zamknięty kabłąk i odkręcony hamulec, bo myślałem, że tak ma być :P. Pozdrawiam Was wszystkich

Edytowane przez Mc_Gyver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

jak zamontowac siatkę PVA i w którym miejscu.

Według mnie, najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie siatki PVA przeciągając przez nią przypon. Będziesz potrzebował długiej igły, następnie przebijasz swoją "kiełbaskę" wzdłuż i przeciągasz przez nią przypon. Tym sposobem po pierwsze, masz pewność że PVA Ci nie spadnie a po drugie takie zestawienie jest dużo lepsze do rzutów.

Czy ciężarek montuję przelotowo na przyponie strzałowym?

Tak, na strzałówce. Nie rozumiem trochę pytania, rozwiń. Bo jeżeli chodzi o to, jak powinno się montować ciężarek to już technika jest dowolna, czyli półprzelotowo, przelotowo, samozacinak. Dowolnie i zależnie od tego jak kaprie lubią:D Znaczy się, jakie zestawienie okazuje się w danej sytuacji, na danej wodzie najskuteczniejsze.

Rozumię, że mój zestaw powinien składac się z: żyłka główna, przypon strzałowy a na nim ciężarek, przypon "końcowy"

Może, ale nie musi. Jak nie muszę używać "strzałówek" to ich nie używam. Wiele łowisk ich nie wymaga, a tylko moim zdaniem osłabiasz cały zestaw dodatkowymi węzłami :) Bo nie oszukujmy się, łowiąc zestawami z ciężarkami powiedzmy 80g. nie jesteśmy w stanie znacząco osłabić żyłki 0,33 samym rzutem. Inna sprawa ma się z methodą gdzie już ten koszyk trochę waży. Tak czy siak, wg. mnie strzałówka bardziej służy do ochrony przed różniego rodzaju przetarciem, niżeli przed osłabianiem żyłki podczas rzutu.

Drugie pytanie dotyczy zestawu na Method: Żyłka główna, a na niej rurka antysplątaniowa ze sprężyną zanętową, przypon z haczykiem.

Co to methody polecam poczytać artykuł @rapali :beer: na stronie głównej, wyjaśni Ci to wiele.

Link do artykułu: >>>KLIK<<<

To tyle z mojej strony :)

Powodzenia i pozdrawiam:beer:

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci Mateusz za informację. Pisząc o przelotowym montowaniu ciężarka miałem na myśli "przeciągnięcie" go przez przypon (nie myślałem tu o bocznym troku:) ). Mam małą wiedzę, stąd wiele "wiedzy", którą posiadam prostowana jest przez Was Koledzy. Po Twojej wypowiedzi wnioskuję, że ciężarek "przelotowy" jest po prostu niczym innym, jak ciężarkiem ruchomym w zakresie danego odcinka przyponu strzałowego. Prosze równiez o rozwianie wątpliwości, dotyczącej montażu siatki PVA: czy siatka PVA montowana jest na lince, pomiędzy przyponem strzałowym a przyponem z haczykiem?-wówczas z obydwu stron linki z siatka musimy montowac na końcu krętliki, żeby wszystko połączyć (cały zestaw wyobrażam soobie nastepująco: linka główna, przypon strzałowy z ciężarkiem, linka z siatka PVA, przypon z hakiem i przynętą). Wiem, że można siatke PVA zblokować specjalną pianką (również PVA?). Napisałeś o "kiełbasce"-stąd wnioskuję, że gotową wypełnioną zanętą siatkę przebijam osiowo. Co do samej siatki-nigdy jej nie zakładałm, mogę sobie wyobrazić tylko, jak wygląda. Ostatnie pytanie dotyczy wyeliminowania przyponu strzałowego: wyobrażam sobie taki zestaw w następujący sposób: żyłka główna, na niej zblokowany jednostronie, lub całkowicie ciężarek (wówczas mówimy o samozacięciu?), linka z siatką PVA i przypon z haczykiem...taki mały "pociąg" mi z tego wyszedł :D. Mam nadzieje, że juz tym razem uda się dojść do konsensusu. Co do tematu rapali: poczytam w wolnej chwili. Musze sie brać za robotę, bo mnie tu noc zastanie :beer: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie bardzo rozumiesz "słownie":D więc znalazłem tam jakieś kiełbaski w arsenale, to pokażę jak to powinno wyglądać.

Krok 1: Bierzesz "kiełbaskę" i przebijasz ją wzdłuż igłą (załącznik 1)

Krok 2: Zahaczasz końcem igły o krętlik przyponu. (załącznik 2)

Krok 3: Wracasz igłą z powrotem i tak powinien wyglądać przypon wraz z PVA (załącznik 3)

Co do ciężarków to uparłeś się na montowanie centryczne :P nie jak to powiedziałeś "bocznym troku" :D więc, montujesz go zaraz za przyponem, nie na lince głównej a na strzałówce (bądź na lince głównej jeżeli nie używasz strzałówki). W ten sposób:

Załącznik 4 - ciężarek centryczny umocowany przelotowo - jak widzisz, ciężarek ma możliwość swobodnego przesuwania się po lince, dlatego mówimy że jest on zamontowany przelotowo.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że brakło miejsca na załączniki piszę post pod postem. Sorry.

Załącznik 5 - ciężarek centryczny w formie "samozacinaka" - jak widać, ciężarek jest "wciśnięty" w krętlik, co zapobiega swobodnemu przesuwaniu po lince, co daje efekt samo zacięcia. Karp podnosząc zestaw, podnosi go wraz z ciężarkiem co powoduje wbicie haka w pyszczek.

Załącznik 6 - ciężarek boczny, zamontowany na bezpiecznym klipsie i rurce antysplątaniowej - tutaj jak widzisz, ciężarek zamontowany jest na rurce, która w jakimś tam stopniu zapobiega splątaniu zestawu, dodatkowo bezpieczny klips zapewnia to, że jeżeli karp wejdzie w zawad to ciężarek się uwolni i w najlepszym wypadku holujesz rybę dalej :) Zestaw jak widzisz przelotowo, co nie zmienia faktu że można go zamontować jak samozacinak, wystarczy wcisnąć klips w krętlik.

Co do montowania strzałówki z linką główną, to poczytaj w internecie jest dużo przykładów takiego montowania za pomocą węzła.

Mam nadzieje że pomogłem, bo troszkę pracy to kosztowało :) Pozdrawiam:beer:

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam Chłopaki dziękuję. Nie spodziewałem się, że ktoś sie tak dla mnie poświęci :) . Mateusz - teraz juz wszystko jasne. Wyłożyłeś mi kawe na ławe. Pięć postów temu nie miałem pojęcia co do czego. Wiadomo-wiele rzeczy jeszcze nie wiem, bo Ci, co wędkowali w mojej rodzinie (Dziadek, Ojciec) wędkują teraz w krainie wieczności na niebiańskich wodach :), stąd nie miałem możliwości nauki wielu metod wędkarskich na żywo-wszystko sam i z Waszą pomocą. Pisze Waszą-bo jest to pierwsze forum wędkarskie spośród wielu, na które trafiałem i bardzo się cieszę, że regionalne (bo można na siebie trafic nad wodą :D:beer:), gdzie w takim stopniu angażujecie się Koledzy w bezinteresowną pomoc "słabszym" kolegom :). Życząc smacznego jajka i mokrego dyngusa życzę Wam jednocześnie samych sukcesów w życiu prywatnym, zawodowym i oczywiście rewelacyjnych efektów nad wodą. Pozdrawiam i do następnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do życzeń i podpinam pod odpowiedź @Mateusz91 - jak będziesz Ty, czy jakiś inny "mniej doświadczony" wędkarz potrzebował pomocy - piszcie, za pewne, jeżeli ktoś będzie znał odpowiedź, to zechce podzielić się z innymi wiedzą.Kto pyta, nie błądzi - sam czasami pytam, bo czegoś nie wiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Ostatnio znalazłem to w gazecie i tak się właśnie zastanawiam czy to nie kupić.

Ciężarek Jaxon Back Lead 56g *AC-PC014*

Ciężarek Jaxon Back Lead 56g *AC-PC014*. Czy ktoś z was używał czegoś takiego? Raz zdarzyło się mi że kolega załatwił mi 150 metrów żyłki silnikiem od pontonu. Poza tym czytałem w WMH lub Karpmaxie że jest to bardzo dobry patent. Jakie są plusy i minusy używania tego. Prosił bym o komentarze osób które to UŻYWAŁY:beer:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.