Skocz do zawartości

Na grzyby


cyniu5

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast ryby, praktycznie z wody wyjęte "okazy", chyba się przerzucę na grzybozbieractwo bo ostatnio wędkarstwo nie specjalnie mi wychodzi :D Jadalne te purchawki ? na moje oko to koźlarz babka zwane u nas kozakami, mam racje czy sie mylę ?

[Tapatalk]

Hehe :) Pewnie, że kozaki. Swoją drogą na takim tle jeszcze fotki nie widziałem. Ciekawe połączenie - ideał spędzania wolnego czasu!

Co do purchawek, to wszystkie są jadalne (i smaczne) dopóki są białe w środku. Tylko nie mylić z tęgoskórami!

Co do "szatana"... no cóż, faktycznie lepiej niech ludzie nie zbierają jak się nie znają, wyjdzie lepiej dla nich, dla środowiska, jak i dla tych bardziej obeznanych. Borowik szatański jest wielką rzadkością w Polsce, a do niedawna uważany za gatunek który się wycofał z terenu kraju. Ludzie już tak mają, że wszelkie grzyby z hymenoforem rurkowym, które nie są borowikami szlachetnymi, podgrzybkami, kozakami albo maślakami, nazywają "szatanem". Najczęściej nazywają tak goryczaki żółciowe, czy "kolorowe" borowiki, jak grubotrzonowy, ponury, purpurowy, a nawet (na szczęście dla mnie :)) ceglastpory. A teraz kolega wyżej chciał awansować nawet kozaki ;)

Pozdrawiam i życzę udanych "łowozbiorów" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega powyżej kuma grzybową czacze i ok âş Właśnie, ile to borowików ceglasroporych znajdywałem skopanych,uznawanych za szatany z kolei goryczaki żółciowe(nie trujące)mylili moi znajomi ale dowiadywali się o tym dopiero jak zrobili sosik i była sraka Także grzyby trzeba zbierać z rozwagą i tylko te które znamy.ps dziś ze 30 podgrzybków ale tylko w borówkach+sosna+mech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przymroziło więc myślałem że po grzybkach.Wczoraj byłem w Stalowej Woli i zajrzałem tradycyjnie na targowisko a tu bania...Baby miały dwa koszyki podgrzybków :confused: pytam z kiedy, zbiór babiny mówią że ze wczoraj :eek: Pewnie zbierały obok Huty więc to takie napromieniowane lekko hehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Kafel, nie wiem do czego zmierzasz. Wszystkie czynniki źycia społecznego niosą za sobą jakieś nakazy, zakazy i znamiona dobrego wychowania, których przestrzegania się od nas wymaga i to samo jest w lesie czy nad wodą. Regulują to choćby odpowoednie ustawy. Temat z punktu prawnego znam i przestrzegam jak każdego innego prawa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj za szeryfa nie jestem. To że Ty jak i każdy forumowicz przestrzega obowiązujące prawo - tego jestem pewien :D. Przypomniałem jedynie że takie coś istnieje i trzeba mieć POZOR żeby nie skończyć jak ten jeleń, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dokładnie trzy koźlarze czerwone i pięć ceglastoporych borowików.Ceglastopore zbieram od dawien dawna po odpowiednim przyrządzeniu są bardzo dobre a za krótko gotowane mogą co najwyżej doprowadzić do sraczki :P na pewno nie są trujące.

Edytowane przez Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.