Skocz do zawartości

Okres ochronny a etyka wędkarska


Siksa

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj byłem na Strugu na spina. Złapałem potokowca na ok 37cm. Dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem. Ryba oczywiście wróciła do wody.

RAPR mówi, że ryby w okresie ochronnym natychmiast wypuszczamy, bez zbędnych ceregieli. No chyba, że nic mu sie nie stało:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze łapałem na odcinku nizinnym,po drugie to była szybka fota i do wody. A o co chodzi z tym, że zapowiada się ciekawe popołudnie i wieczór?

Chodzło mi Kolego o to, że zdjęcie tego pstrąga wywoła na pewno(u mnie wywołało) wiele mieszanych uczuć u innych forumowiczów z wiadomych i oczywistych względów oraz , że pociągnie to za sobą ciekawą dyskusję na temat nie tylko regulaminu połowu ale także zasad którymi powinien kierować się Wędkarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie złamałem regulaminu,to po pierwsze.A co do tego co sobie myślisz to mnie to nie interesuje. A po drugie tak jak pisałem powyżej to ryba wróciła w dobrej formie do wody i może jakiemuś wędkarzowi przyniesie wiele emocji. Może nawet tobie.:)Wiec nie widzę powodu do zbędnych dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzło mi Kolego o to, że zdjęcie tego pstrąga wywoła na pewno(u mnie wywołało) wiele mieszanych uczuć u innych forumowiczów z wiadomych i oczywistych względów oraz , że pociągnie to za sobą ciekawą dyskusję na temat nie tylko regulaminu połowu ale także zasad którymi powinien kierować się Wędkarz.

Powinien był od razu odciąć żyłkę widząc że to pstrag!! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem na Strugu na spina. Złapałem potokowca na ok 37cm. Dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem. Ryba oczywiście wróciła do wody.

37 cm długości pstrąg ma jakieś 5 lat.Jeżeli jest to samica miedzy 4 a 5 rokiem życia w siurku to dopiero pierwszy sezon kiedy samica w 100% jest zdolna do rozrodu i posiada w sobie jakieś od 850 do 2 tyś.ziaren ikry:).Jestem zapalonym fanatykiem połowu kropków,ale myślę że podstawowe informacje o rybach naszych rzek powinny być wpisane na stałe w pamięć wędkarza.Pomimo tego jak niektórzy twierdzą że pstrąg jest już po tarle pragnę przypomnieć że nie wszędzie i nie wszystkie.Pamiętajmy o wędrówce tarłowej,o znalezieniu miejsca do tarła i wreszcie o temp. wody która ma znaczny wpływ na rozwój zarodków.Dokładnie chodzi o stopniodni:eek:Jeżeli mamy temp.4 st.jest to 200 dni na rozwój małych.Teraz znając niedawne mrozy i ostrą zimę a także terytorializm pstrąga to podejrzewam że zgarnąłeś ją z pilnowanego gniazda larw bo to już nie ikra:(.Podejrzewam że po takim szoku nie miała łatwo znaleźć swoje dzieci :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie złamałem regulaminu,to po pierwsze.

Napiszę to po raz trzeci w ciągu kilkunastu godzin. RAPR mówi, że ryby będące pod ochroną, niewymiarowe należy niezwłocznie wypuścić do wody. Robienie zdjęć jest zwłoką, więc regulamin został złamany. Rozumiem jeżeli będzie to ryba okazowa czy rekordowa ale śmiem twierdzić, że "życiówki" nie poprawiłeś. Szacun się należy za łowienie ryb w styczniu ale już za cykanie im fotek to niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę to po raz trzeci w ciągu kilkunastu godzin. RAPR mówi, że ryby będące pod ochroną, niewymiarowe należy niezwłocznie wypuścić do wody. Robienie zdjęć jest zwłoką, więc regulamin został złamany. Rozumiem jeżeli będzie to ryba okazowa czy rekordowa ale śmiem twierdzić, że "życiówki" nie poprawiłeś. Szacun się należy za łowienie ryb w styczniu ale już za cykanie im fotek to niekoniecznie.

Tak jak piszesz i trzeba dodać iż powinno się zakazać brodzenie w okresie tarła ponieważ możemy zdeptać cały wylęg w gnieździe:eek: I żadne tam tylko fotki,widział ktoś by dziecko celowo odsuwać od matki:D. Mam pstrąga,łapie za kotwiczkę i wyczepia się sam,oczywiście w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geo! Muszę przyznać, że zaimponowałeś mi swoją wiedzą na temat pstrągów! Są to cenne dla mnie informacje ponieważ ja dopiero rozpoczynam z nimi swoją przygodę. Część teoretyczną dobrze mi uzupełniłeś, a na praktykę już niedługo przyjdzie czas.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geo! Muszę przyznać, że zaimponowałeś mi swoją wiedzą na temat pstrągów! Są to cenne dla mnie informacje ponieważ ja dopiero rozpoczynam z nimi swoją przygodę. Część teoretyczną dobrze mi uzupełniłeś, a na praktykę już niedługo przyjdzie czas.:)

Dzięki za zauważanie tych info.Właściwie po to jest to forum by się dowiadywać cennych wieści nie tylko o przynętach a również o biologii naszych ulubieńców a nie wchodzić w konflikty..Nawiasem mówiąc wiedza ta podnośni wyniki i to dość znacznie nad woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi? Mam dokładniej opisać na co i w ogóle?

Coś mi się wydaje, że kolegom chodzi o okres ochronny tej ryby. Jednak trzeba dobrze poczytać RAPRyb.

a/ w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i

jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z

Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej

dopływach od 1 września do 31 stycznia,

b/ w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia

To jest nowy regulamin Amatorskiego Połowu Ryb

Strug jest dopływem rzeki Wisłok, która jest dopływem rzeki San. Jak wynika z powyższego zapisu Strug nie jest dopływem Sanu, więc nie widzę przeszkód aby łowić potoki w Strugu. Chyba, że po trzecim Żywcu 0,65 mi się czcionka rozmywa przy czytaniu RAPRyb

Edytowane przez mapet77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaje. Bo gdy ryba ma okres ochronny to nie znaczy, że jej nie można łapać.

Niestety nie kolego, oto dowód:

3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych

miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.

Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mapet77,wszystko się zgadza tylko jaki mamy wpływ na to jaka rybka zaatakuje naszą przynętę?Bardzo często się zdarza że w rzekach,w których łowimy występują oprócz pstrągów także klenie czy jazie a technika połowu oraz przynęty jakie stosujemy do i połowu są niemal identyczne.RAPR-owi dużo brakuje jeszcze do doskonałości a jego "znowelizowanie" niczego praktycznie nowego nie wniosło.Sama początek zapisu

Zabrania się ŁOWIĆ ryby w ustalonych dla nich okresach...

jest moim zdaniem niewłaściwy,dający możliwość do różnej interpretacji czy to przez PSR (przecież wędkujący ZŁOWIŁ rybę np.w okresie ochronnym) jak i dla wędkującego (przecież łowił klenie albo jazie a pstrąg to tylko przyłów).Analogiczna sytuacja jest z łowieniem szczupaków i sandaczy.Dobrze by było aby ich okresy ochronne pokrywały się ze sobą.Co do dalszej części zapisu

...oznakowanych

miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.

Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

to się zgadzam,wszystko jest jasno określone.

Odnośnie samego zamieszczania zdjęć ryb niewymiarowych lub złowionych w okresie ochronnym na forum to tutaj jestem jak najbardziej przeciw.W regulaminie galerii jest odpowiedni zapis,może było by dobrze aby również pojawił się w regulaminie Forum?Unikniemy w ten sposób wielu nieporozumień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strug jest pośrednim dopływem rzeki San i jak w regulaminie jest napisane, do ujścia rzeki San pstrąg ma okres ochronny do 31 stycznia. Jeżeli idziemy na ryby i nastawiamy się na klenie i jazie a za każdym razem łowimy pstrąga to albo trzeba zmienić odcinek rzeki albo zaprzestać łowienia na tej rzece. I nie ma tu znaczenia dokładny zapis w regulaminie bo ten jest jaki jest ale o własną świadomość. I jak robię sobie zdjęcie z rybą w okresie ochronnym to nie wmawiam sobie, że jestem święty bo nie jestem. No ale trzeba umieć to sobie powiedzieć. Poza tym do lutego zostało kilka dni i można zachować wstrzemięźliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rapala

@mapet77,wszystko się zgadza tylko jaki mamy wpływ na to jaka rybka zaatakuje naszą przynętę?Bardzo często się zdarza że w rzekach,w których łowimy występują oprócz pstrągów także klenie czy jazie a technika połowu oraz przynęty jakie stosujemy do i połowu są niemal identyczne.RAPR-owi dużo brakuje jeszcze do doskonałości a jego "znowelizowanie" niczego praktycznie nowego nie wniosło

Właśnie!!! RAPR-owi wiele brakuje do doskonałości!!! Ale przede wszystkim to nam, wędkarzom (nie wszystkim oczywiście), wiele brakuje do doskonałości. Zdaję sobie sprawę, że w naszych szeregach jest wielu, którzy łowią ryby dla przyjemności nie dla mięsa, ale zdarzają się przypadki, gdzie wędkarze celowo wykorzystują niedociągnięcia Regulaminu i celowo łowią w okresach ochronnych. Póki co takich zachowań nad wodą nie możemy tolerować!!!

Siksa

Strug jest pośrednim dopływem rzeki San i jak w regulaminie jest napisane, do ujścia rzeki San pstrąg ma okres ochronny do 31 stycznia.

Owszem, jest pośrednim dopływem, ale Regulamin jasno mówi, o dopływach Sanu a nie "dopływach, dopływów" Sanu.

Osobiście uważam, że RAPRyb jest zbyt skomplikowany, aby go ogarnąć i każdy początkujący wędkarz ma nie lada problem z jego interpretacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.