Skocz do zawartości

Okres ochronny a etyka wędkarska


Siksa

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest to! Rybie z pewnością to nie zaszkodzi. Szybkie zdjęcie i do wody.;)

O teraz to się naraziliście;) za zdjęcie z taką rybą można w łeb dostać :D

Tak w ogóle to bym postulował za całkowitym zakazem pokazywania ryb złowionych przy pomocy haczyka!!:D Przeca zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że ryba zdechnie i powtórnie się nie wytrze, ba! posunąłbym się dalej i zabronił w ogóle pokazywać zdjęć złowionych ryb, nawet tych schwytanych bez haczyka :P

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa aspekty tej sprawy - prawo i dobre wychowanie :).

Jeżeli chodzi o szczupłego, to nie trzeba się rozwodzić nad etyką, bo prawo (np. Ustawa o rybactwie śródlądowym) mówi jasno - zabrania się łowić ryby w okresie ochronnym. Każde więc złowienie takiej ryby jest, przynajmniej w teorii, naruszeniem prawa. Jednak ustawa daje nam możliwość wybrnięcia z kłopotliwej sytuacji. Jeżeli złowimy rybę w okresie ochronnym, należy ją wypuścić (cytuję) niezwłocznie i z zachowaniem niezbędnej staranności.

W moim mniemaniu znaczy to, że niezgodnie z prawem jest celowe łowienie osobników danego gatunku w okresie ochronnym, nawet jeżeli robi się to z zamiarem ich wypuszczenia (oczywiście trudno udownodnić, że lusox 3 albo duży jerk na stalowym przyponie nie służył w zamierzeniu do łowienia okoni:)).

Znaczy to również, że jeżeli złowimy, mimo że się na nią nie nastawialiśmy, rybę w okresie ochronnym, należy ją wypuścić niezwłocznie - ograniczając wszelkie operacje do niezbędnego minimum, najszybciej jak to możliwe i jak najostrożniej. Robienie zdjęcia nie jest niebędną operacją przy wypuszczaniu ryby.

Jeżeli chodzi o ryby, które nie mają okresów ochronnych, na przykład klenie, pozostaje nam wychowanie, a to mówi, że brzydko jest przeszkadzać w uprawianiu miłości :).

Kiedy kleń uprawia miłość? Większość autorów podaje jako okres tarła maj i czerwiec, kiedy temperatura wody osiąga 18C. Jeżeli rok jest ciepły i kleń zdąży wytrzeć się w maju to jest szansa, że przystąpi do tarła jeszcza raz, w sierpniu. Kleń może się też zacząć rozradzać wcześniej i przez dłuższy okres, a taka sytuacja występuje często w miejscach ogrzanych przez wody chłodnicze elektrowni. W takich akwenach tarło może się odbywać 3 i więcej razy w ciągu roku.

Problem z kleniem jest taki, że jest wszystkożerny i szczególnie w rzekach podgórskich, stanowi znaczny udział w ichtiofaunie, trudno więc go nie złowić łowiąc świnki, brzany czy okonie. Zdrowy rozsądek, kultura i etyka wędkarska podpowiadają, że jeżeli złowimy w tym okresie klenia, który ma wysypkę tarłową, twardy brzuch lub po prostu cieknie, wypuszczajmy go ostrożnie. Jeżeli łowią nam się same takie ryby - zmieńmy przynętę albo miejsce, bo jest ryzyko, że łowimy na tarlisku.

Pozdrawiam,

LJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dziś znów odwiedziłem odcinek od ujęcia do kładki w Mielcu. Pod ujęciem spotkałem pewnego Pana. Gdy złapałem szczupaczka 48cm i widział że mam zamiar go wypuścić to zaczął mnie prosić bym mu go dał. Oczywiście odmówiłem i zwróciłem mu delikatnie uwagę. Później 40 metrów niżej złapałem ładnego bolenia. Wręcz błagał mnie gość by mu go dać. Zdenerwowałem się i mu powiedziałem coś ###. Najlepsze jest to że gość później do mnie podchodził i mówił o tym jak kłusują w nocy świnki i jaki to on jest wku….y na to bo kłusownictwem to on się brzydzi. Ogólnie dziś na miejskim szczupak 48cm, boleń 66cm, i kleń 40cm. Wszystko na małego wobka 4 cm od Dzienciola ( Pozdrawiam;) ) Zaciełem jeszcze jednego klenia ale mnie pokonał. Woda idealna ( znacznie spadła). Nie obrażając nikogo ze swoich obserwacji uważam że 90 % kłusowników to osoby starsze dające przykład młodzieży. Jeśli jakiś młody chłopaczek by ciapnął bolenia i gość by go prosił to pewnie by mu go dał. Dlatego młodzi koledzy z forum chcecie mieć ryby na swojej rzece i ze swoimi dziećmi kiedyś na nie chodzić to dbajcie o nie sami.

Zdjęcie narusza regulamin, więc zostało usunięte.

Edytowane przez Siksa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. Dziś znów odwiedziłem odcinek od ujęcia do kładki w mielcu.

zdjęcie narusza regulamin, więc zostało usunięte.

panowie wędkarze łowiący nieopodal progu na wisłoce,mam taką prośbę zastanówcie się kilka razy zanim zarzucicie swoje przynęty w miejsce znane jako tarliska dla wielu gatunków ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja łapiąc ryby 30 metrów do znaku łowiąc przepisowo naruszam przepisy PZW? Wydaje mi się że nie. Jeśli tak to tak samo można oskarżać kogoś kto w ogóle spinninguje od stycznia do maja bo jest okres ochronny na większość gatunków i mimo że łowi na małe przynęty z nastawieniem na ryby nie podjęte ochronie łamie prawo? W sumie zawsze można się przyczepić do kogoś i go zjechać dla zasady :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za podwajanie posta ale to pasuje jak olał do tego tematu.

A gdyby tak wprowadzić sezon zamknięty na wszystkich rzekach i potokach w okresie od marca do czerwca (w UK taki zakaz obowiązuje i wszyscy go przestrzegają)Wtedy nie było by dylematu czy nad woda...

W UK nie ma boleni:D

Wystarczy już tej nagonki. Chłopak zrobił tylko zdjęcie rybie w okresie. Ani jej nie zabrał, ani nie oddał, a tu taka afera. Wracamy do wątku o Wisłoce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moderator ma zawsze racje ;):beer:

Nie chce aby mnie ktokolwiek źle zrozumiał nie mam nic do zarzucenia Dominikowi(to tylko fotka wiele osób popełnia ten sam błąd) tylko gdyby sezon wiosenny na tarło byłby zamknięty nie było by tematu.

Edytowane przez strongbow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK nie ma boleni:D

Wystarczy już tej nagonki. Chłopak zrobił tylko zdjęcie rybie w okresie.Wracamy do wątku o Wisłoce.

Nic nie mam do kolegi Dominika,na jego przykładzie chciałbym po prostu przekazać że najlepiej unikać tego miejsca by się zbytnio nie denerwować.Poza tym bardzo łatwo coś tam podchaczyc więc dla świętego spokoju lepiej iść w dół.Tak czy siak fajna rybka kolego Dominiku,już nie długo wszystkie bolki spłyną ''do mnie'' i w majestacie prawa rozpocznę polowanie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @marekn chyba za pochopnie oceniasz ludzi. Sami powodujemy że poziom tego forum spada. Po co sztuczne napinanie tak jak tu czy w wątku Wisłok " Łowco"? Zrobienie 1 fotki robi z człowieka kłusownika? Jeśli robi się nagonkę na kogoś jak wyżej, lub też jak zauważyłem ktoś popełni błąd ortograficzny czy jakiś inny to od razu nagona. Nie wszyscy są tacy idealni ( no chyba że się znów mylę). Od pilnowania zasad na forum są moderatorzy. Zobią to bardzo dobrze i niech tak zostanie. Mateusz95 uważaj chodząc tam. Często gęsto pełno jest dziwnych typów i młodzieży pijanej która zerwała się ze szkoły i szuka zaczepki. Jest tam znak od którego można łowić, ale radze zawsze zejść jeszcze 30 metrów w dół żeby nie było wątpliwości że kłusujesz. Ogólnie odradzam ci chodzenie tam ( patrz posty wyżej ).

P.S Proponuje przeniesienie postów wyżej do tematu Kłusownictwo gdyż mało mają wspólnego z Wisłoką.

Edytowane przez Dominik18king
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie długo będzie całkowity zakaz pisania i wrzucania czegokolwiek. Kolega wypuścił rybkę, a ze była ładna to zdrobił dla siebie zdjęcie, kilka sekund aż tak jest zabójcze dla rybki?. Jedna pomyłka a wy już mu wjeżdżacie że jest kłusolem. Mówicie o hipokryzji, a sami robicie szum dla szumu. Aby się wykazać i tyle. Szacunek wielki za to że ją wypuścił i nie oddał nikomu a temu służy między innymi okres ochronny. Złowił bolka i ma sobie łeb uciąć? Sam napisał że nie ustawiał się pod tę rybę. Zastanówcie się czasem co i do kogo piszecie bo możecie takim pi*****em uzyskać efekt odwrotny od pożądanego. Internet niektórych przerasta.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie długo będzie całkowity zakaz pisania i wrzucania czegokolwiek. Kolega wypuścił rybkę, a ze była ładna to zdrobił dla siebie zdjęcie, kilka sekund aż tak jest zabójcze dla rybki?.

Reklamujesz się jako wierny zwolennik zasady C&R, a więc związanym z tym wysokim poziomem etyki wędkarskiej, więc to co napisałeś o znaczeniu tych kilku sekund więcej dla ryby poza wodą to jest właśnie hipokryzja.

Obowiązek wypuszczenia ryby złowionej w okresie ochronnym nakłada prawo, a podporządkowanie się temu nie jest szczytem szlachetności.

Wielkim szacunkiem to mógłbym obdarzyć kolegę gdyby zrezygnował ze spiningu w okresie od marca do maja, a przynajmniej nie spiningował w miejscach gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo złowienia ryb będących w tym czasie pod okresem ochronnym.

Edytowane przez matwiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie kaleczyć dalej tego wątku i uniknąć w przyszłości tego typu konfliktowych sytuacji,przypominam wszystkim o przestrzeganiu REGULAMINÓW SERWISU PSW a w tym przypadku "Zasad zamieszczania zdjęć w serwisie" pkt.2.Niedostosowanie się do tego zapisu będzie skutkowało czasowym banem.Przypominam również ,że każdy kto rejestruje się na PSW ,zgadza się i AKCEPTUJE zasady oraz Regulamin jaki na nim obowiązuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega złowił rybę, postąpił jak postąpił i wrzucił to zdjęcie. Zdjęcie zostało usunięte i nie widzę powodu aby stawiać go na równi z kłusolem są to na prawdę za daleko idące słowa. Tyle ode mnie w temacie, mam swoje zdanie które wyraziłem wcześniej, wy macie swoje i tego się trzymajmy. Przyczepić się do kogoś i zwyzywać go "dla zasady" nie jest problemem. Niech każdy tak patrzy na swoje ręce, jak na kogoś a wtedy będzie i mniej sporów i więcej rybek w łowiskach.

Pozdrawiam:rolleyes:

Edytowane przez Mateusz91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega usłyszał mocne słowa ponieważ zamieścił zdjęcie naruszające zasady panujące w serwisie.Typowy przykład jednej z zasad fizyki AKCJA-REAKCJA.I dla tego,żeby dalej nie zajmować się fizyką na forum wędkarskim,skutki nieprzestrzegania Regulaminu będą takie a nie inne.Również proszę o bardziej wyważone wypowiedzi w sprawach kontrowersyjnych.Prośba do Admina o przeniesienie kilku wypowiedzi do właściwego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka prośba do Administratora o usunięcie przynajmniej moich wszystkich postów z wczoraj. To ta sytuacja jest Kabaretowa. Nie łowiłem z myślą o Boleniu. Nie zabrałem ani nie dałem ryby. Nigdy nie biorę. Zwróciłem gościowi uwagę odnośnie okresów. Łowiłem przepisowo. Jedyne co zrobiłem nie tak to zdjęcie i takie teksty słyszę na forum.

Pozdrawiam

Edytowane przez Dominik18king
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

I takie dziś mamy czasy że nawet pseudo wędkarze kręcą filmy jak łowią ryby w okresie ochronnym, oczywiście odzewu ze strony PZW lub PSR nie będzie. Od początku filmu widać i słychać że ta "ekipa" celowo wybrała się w to miejsce na pstrągi. Nie chcę już nawet wspominać o obchodzeniu się ze złowionymi rybami. I pomyśleć że młodzi ludzie to oglądają i wydaje im się że wszystko jest ok, przecież na filmie tak robili to na pewno tak można.

Niech się ten gość w końcu opamięta bo wyrządza niesamowite szkody w środowisku wędkarskim szczególnie pośród młodzieży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.