Skocz do zawartości

Kij na klenia


czkawa

Rekomendowane odpowiedzi

Klenie i okonie zaczynałem łowić na kongera champion dancer 245 cm i 3-14g. Złego słowa na niego nie powiem. Połowiłem nim ładne rybki w tym bolka 70 cm i dyche mniejsze szczupaczki, które nie robiły mi spustoszenia na kiju. Problem był jedynie z jaziem i najmnieszmi wobkami poniżej 2 cm, bo ciężko było wyczuć ich pracę kiedy wypusciło sie wobka na wiślanej opasce, zacięcie tych rybek czesto było niemożliwe kiedy skubały te najmniejsze gówienka.

Od połowy sezonu zrobiłem przesiadkę na kij z górnej półki. Teraz macham istną szpadą CTS'a długości 290 cm i c.w. 5-15. Kij zrobiony z myślą o wobkach raczej wiekszego kleniowego kalibru ale 2 cm ,,liścia'' z balsy potrafi fajnie obsłużyć. Praca jest bajeczna, a czucie ma jak swinia do szukaia trufli. Hol tym kijem 20 cm okonia to poezja czuć każdy zryw każde drgniecie. Przyszły sezon bedzie jego prawdziwym sprawdzianem i wtedy bede mógł wiecej powiedzieć, bo póki co to tylko kilka razy był na rybkach. Powiem tylk, że daje sobie swietnie radę również z wiekszymi sztukami o czym miałem okazje sie przekonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Od połowy sezonu zrobiłem przesiadkę na kij z górnej półki. Teraz macham istną szpadą CTS'a długości 290 cm i c.w. 5-15...

Na pewno jest niezły bez dwóch zdań, ale nie sądzę by miał takie ugięcie jak ten model Fenwick na blanku muchowym (bardzo czułym zresztą), no i nie kosztuje zapewne ok. 600 zł ;)

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miland jaki jest symbol tego blanku, gdzie zbroiłeś? wrzuć może jakieś fotki kija :)

Aipoo, symbol blanku to SD900-2 albo SD960-2 nie wiem jak to jest ale długość 290 cm. Patyka zrobił mi koleżka, który już ma niemały staż w tym rękodzielnictwie. Co do fotek ciężko będzie, bo patyk pojechał na jakieś wystawy czy gdzieś tam. Dopiero przed 20 grudnia będę miał go z powrotem.

Salmo, Ugięcie ugięciem każdy ma tam swoje wytyczne do tego jak patyk powinien pracować. Osobiście nie lubię miękich kluchów wolę właśnie sztywniejsze patyczki z zapasem mocy, a ten kij ma naprawdę piękne ugięcie i jest cięty. Koleżka, u którego składałem patyka ma numer delikatniejszy blank i ciut krótszy, bo 260 jak się nie mylę, jednak ten był za miękki dla mnie.

P.S. Jeśli ktoś planuje przesiadkę na kije z pracowni to radzę się konkretnie nad tym zastanowić i sumiennie przeliczyć roczny budżet jaki możecie wydać na wędkarstwo. Nagle zapragniecie zmieniać wszystkie kije... a wiadomo co się z tym wiąże:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że każdy ma swoje preferencje. Ja również do wszystkiego w zasadzie używam szybszych jak i bardzo szybkich blanków o mocnych dolnikach, które zawsze mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Ten model ma po prostu blank muchowy. Spinning + blank muchowy z mięsistym dolnikiem. Inne łowienie, bardzo finezyjne w rzutach i holu ;) Mógłbym zakupić inny model z tej serii (spinningowy) ale to miał być taki "cukierek" :)

A ten Twój CTS musi być niezły no i taki unikalny, gdyż nie wyszedł z jakiejś znanej nam pracowni.. I to w nim zapewne unikalne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Twój CTS musi być niezły no i taki unikalny, gdyż nie wyszedł z jakiejś znanej nam pracowni.

Pozdrawiam

Faktycznie nie posiada logo producenta. Plus tego jest taki, że nie przepłaciłem za naklejkę lub guzik. Kija jednak składały odpowiednie ręce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś przyda się opis wędki której od niedawna używam a mianowicie Konger Paladin River Raid 274/2-14. Przeznaczenie rzeka San i wszystko to co można w niej złapać na nieduże przynęty typu małe woblerki i blaszki. Nie ukrywam że glównie chodziło mi o klenie. nadmieniam ze, nie miałem przyjemności łapać dotychczas kijami typu st.croix, lamiglas czy też robionymi w pracowniach. Wędka jak na mój gust spełnia moje oczekiwania. Ładnie ładuje przynęty typu mikrochrząszcz i najmniejsze woblerki ( takie jak dorado alaska 2,5 cm 1,5 g). Przy takich przynętach wędka ładnie oddaje każdy ruch przynęty a blank nie jest wysilony. Wg. mnie komfortowo można łapać używając przynęt max. 4-5 cm (sprawdzone na dorado invader 4cm). Wędka mimo że opisana 2-14 g znaczie różni się np od Dragon HM 80 Silver Demon. Jest mniej sztywna. W porównaniu do HM-a (która opisywana jest jako med/fast) akcję Kongera opisał bym na medium. Akurat mi to pasuje. Ma delikatniejszą szczytówkę iszybciej przechodzi w ugięcie. Wędka wyciągnęła już parę kleni i niewielkich brzan (do 60 cm). Wyciągnęła też sandacza takiego ok 60 cm. Nie miala z nimi żadnych problemow. Myślę że w sprzyjających warunkach większym szczupakom czy brzanom również dała by radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś może do czynienia z wędką Wędka Konger Equs Bravo 290 3-14g. Myślę o alternatywie dla mojego Silver Demona, chodzi mi o kij dłuższy(dlatego 2,9m) i bardziej kluchowaty o szybszym ugieciu. Kij będę potrzebował do malutkich smużaczków. Hm-em rzuca się fajnie takie male robale, gorzej jest natomiast z czuciem przynęty, prowadzeniem jej i zacięciem. Po prostu HM jest za sztywny do małych smużaczkow, natomiast do woblerków do 5cm rewelacyjny dlatego szukam drugiego kija kleniowego (wiedziałem że tak bedzie:p) Proszę o pomoc!!!

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś może do czynienia z wędką Wędka Konger Equs Bravo 290 3-14g. Myślę o alternatywie dla mojego Silver Demona, chodzi mi o kij dłuższy(dlatego 2,9m) i bardziej kluchowaty o szybszym ugieciu. Kij będę potrzebował do malutkich smużaczków. Hm-em rzuca się fajnie takie male robale, gorzej jest natomiast z czuciem przynęty, prowadzeniem jej i zacięciem. Po prostu HM jest za sztywny do małych smużaczkow, natomiast do woblerków do 5cm rewelacyjny dlatego szukam drugiego kija kleniowego (wiedziałem że tak bedzie:p) Proszę o pomoc!!!

Witam serdecznie. Miałem Kolego tego kija i muszę przyznać, że świetnie wykonany i w niektórych warunkach bardzo dobrze się sprawdza. Mój kolego łowi takim kijem klenie i jest jednym z najlepszych kleniarzy naszego koła. Ja pojeździłem po nim samochodem i do dziś żałuję. Do małych wobków świetny, ale ma jedną wadę, jest dość wolny i trzeba ćwiczyć refleks przy zacięciu-dużo pustych brań. Lepszym wyborem jest Konger Paladin . A swoją drogą dziwne, że tak szybko zmieniłeś zdanie co do dragona, jak Oktawian pytał o jego charakterystykę to Twój opis był zupełnie inny. Widnieje jeszcze w innym dziale. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą dziwne, że tak szybko zmieniłeś zdanie co do dragona, jak Oktawian pytał o jego charakterystykę to Twój opis był zupełnie inny. Widnieje jeszcze w innym dziale. Pozdrawiam

Zmieniłem zdanie w pewnych kwestiach gdyż trochę go potestowałem. Co do mojego twierdzenia że małymi przynętami (chodzi mi o smużaki do max 2g)da się nim rzucać i to całkiem przyjemnie to dalej tak twierdzę lecz jeśli chodzi o czucie przynęty, prowadzenie i zacięcie to po kilku testach przekonałem się że ten kij się do tego nie nadaje gdyż jest za sztywny. Dragon na klenie to naprawdę miodzio kij tylko nie do smużaków ale musiałem się o tym sam przekonać na własnej skórze:)

A wracajac do tematu, może macie inne propozycje co do kija 2,9m pod smużaczki?:>

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijek jest w miarę uniwersalny, można śmignąć małym smużakiem jak również czymś trochę większym, dobrze się łowi nim woblerami typu alaska 2,5-3,5cm obsłuży też mniejsze przynęty boleniowe jak lżejsze sigi, czy siudaki bezterowce 5cm. Ugięcie dość progresywne, pod pełnym obciążeniem gnie się głęboko.

Z wad to przy lekkim kołowrotku leci na pysk.

Edit:

jeszcze dodam, że różni się dość znacznie od equsa 265, ma większy zapas mocy i troszkę mocniejszą szczytówkę, przez co najlżejszymi przynętami rzuca się lepiej krótszą wersją tej wędki, za to lepiej radzi sobie z troszkę większą przynętą w nurcie.

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w ogóle do czynienia z tą wędka więc nic mi to nie mówi co do różnicy między obiema długościami:p Wezmę trochę robali i zobaczymy jak się prowadzą;)

Chodzi mi o kij typowo pod mikrochrząszcze i tym podobne robale do 2g.

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@salmo_pike właśnie o to chodzi że mało kto taki kij ma a w ciemno go nie wezmę

@apioo dzięki za poświęcony mi czas i mozliwość pomachania sobie Twoim Equs-em choć warunki nie sprzyjały:beer: Co do tego kija to nie leży mi jakoś, tak jak pisałeś leci "na pysk" i myślałem że będzie bardziej miękki.

Miał ktoś z Was do czynienia z Kongerem Iri Lucku 3,05?

Edytowane przez ryba7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, nie ma problemu ;) Też byłem ciekaw tego Dragona, więc i ja dziękuje :)

Co do moich odczuć do Silver Demona to fajny kijek do woblerków 4cm+, chociaż już 3,5cm agresorem P.Leszka spoko się rzucało, robiliśmy próby małymi smużakami i też leciały chociaż do nich kij faktycznie mógłby być miększy, akcja szybka, po rzucie kij szybko gaśnie, pod obciążeniem(niestety nie była to ryba:P) gnie się dość głęboko i zaczyna pracować również dolnikiem, spory zapas mocy jak na opis do 14g.

Edit:

i miła odmiana po moim equsie, kijek super wyważony, można śmiało rzucać jedną ręką ;)

Edytowane przez apioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.