Skocz do zawartości

Mandaty za łowienie na komercji.


Haratacz

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem jakieś plotki na ten temat. Że gdzieś u kogoś podobno na komercji byli i ludziom mandaty wystawili. Ale nie mam 100% pewności że to prawda.

Np u Jeziorka czy  Nad stawami w Siedliskach jest zapis w regulaminie, że nie potrzeba karty wędkarskiej. Tak ze gdyby nawet ktoś tj np. PSR przyjechał i wstawił mandaty, to pewne drogą polubowną lub sadową właściciele tego łowiska musieli by zapłacicie te mandaty.

Na innych takiego zapisu chyba nie widziałem, lub nie pamiętam. Niestety jakoś by mnie to strasznie nie zdziwiło, gdyby takie rzeczy miały miejsce. I chyba nawet było by to zgodne z przepisami prawa :(

 

Nie, no to błby taki absurd, przy tym jak pzw ma zaniedbane, kłusowane i nie pilnowane wody, albo strażnicy zamiast pilnować wody pzw jeździł po komercjach, że nawet nie chce mi się tego komentować.

 

Kiedyś była sprawa w sądzie, nawet jakiś reportaż w tv, że gościowi łąkę zalała pobliska rzeka, zrobiło się mu oczko wodne na łące i tam zostały ryby z rzeki. I został ukarany mandatem czy pracami społecznymi za to że odławiał nie swoje ryby na sowim terenie.

Co i tak było absurdem, bo zamiast dostać odszkodowanie za zalanie prywatnego terenu, to narobił sobie jeszcze problemów.

 

W życiu na komercji, na czyimś prywatnym terenie nie pokazał bym PSR czy SSR karty wędkarskiej ani żadnego dokumentu. I chyba by musieli policje ściągać żeby cokolwiek ode mnie wyciągnąć. A w sądzie zrobił bym z tego chyba szopke na pół polski. A później z powództwa cywilnego jeszcze za kontrolujących się zabrał.

 

edit

Znalazłem ten reportaż. Komentarze pod filmem podnoszą trochę na duchu.

 

 

Edytowane przez Gabriel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na komercji ale na stawach powyrobiskowych nie będących własnością lub dzierżawione przez PZW, byłem kontrolowany nie raz. Zdziwiony byłem gdy pierwszy raz do mnie podjechał i poprosili o kartę. Więc ja ich informuję, że to nie jest PZW tylko prywatne, a w odpowiedzi usłyszałem, że mają prawo do sprawdzania kart. Pozwolenia nie są wymagane. W którymś temacie pisałem o dziadku co na osiem wędkek łowił. Wiadomo, policja bo PSR w niedzielę jest poza zasięgiem. Koleś mandat dostał 500 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż właśnie karta wędkarska jest wymagana nawet jak łowimy w przydomowym oczku wodnym wykopanym łopatą. I to też regulaminowo na dwie wędki. Ustawa obowiązuje wszystkie wody śródlądowe bez wyjątku kto jest gospodarzem. W przypadku gdy właściciel łowiska zezwala na połów na więcej niż dwie wędki, jego też dotyczą konsekwencje prawne gdyż sąd może uznać to za podżeganie do naruszenia przepisów ustawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Haratacz napisał:

Otóż właśnie karta wędkarska jest wymagana nawet jak łowimy w przydomowym oczku wodnym wykopanym łopatą. I to też regulaminowo na dwie wędki. Ustawa obowiązuje wszystkie wody śródlądowe bez wyjątku kto jest gospodarzem.

Dokładnie. Pisałem już o tym kiedyś , to mnie wyśmiali aż się laptop trząsł. Niestety takie mamy prawo i klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gabriel napisał:

To zapisy regulaminu u Jeziorka czy  Nad stawami w Siedliskach jak należy interpretować?

Jak tam jest wyraźnie napisane że nie jest wymagana karta wędkarska? Jako celowe i świadome łamanie ustawy? I co w przypadku kontroli uprawnionych organów?

To co sobie właściciel napisze to jego sprawa, ale ustawy to nie zmienia i może on ponieść konsekwencje prawne(jakie, nie wiem, chyba od sądu zależy bo to można podciągnąć pod podżeganie do złamania przepisów ustawy). Dla wędkarza znaczy to tyle, że w przypadku kontroli, która jest możliwa(o ile się orientuję ale też nie chcę nikogo wprowadzić w błąd) kara to minimum 200 zł do nawet roku ograniczenia wolności za połów na więcej niż dwie wędki(!) Kryminał. Karta wędkarska jest wymagana wszędzie, czy to komercja, staw hodowlany czy cokolwiek. 

Edytowane przez Haratacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa jest taka że łowiska komercyjne to inaczej stawy hodowlane lub przeznaczone do chowu ryb.  Więc potrzeba jedynie zezwolenia właściciela. Nie potrzeba żadnej karty wędkarskiej. Wprowadzasz ludzi w błąd.

Wycinek z ustawy:

Cytat

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. Z obowiązku tego są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

 

Edytowane przez BRC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BRC napisał:

Ustawa jest taka że łowiska komercyjne to inaczej stawy hodowlane lub przeznaczone do chowu ryb.  Więc potrzeba jedynie zezwolenia właściciela. Nie potrzeba żadnej karty wędkarskiej. Wprowadzasz ludzi w błąd.

Wycinek z ustawy:

2. Z obowiązku tego (czytaj. posiadania Karty wędkarskiej) są także zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

 

Który to punkt ustawy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, a zdawałeś na kartę wędkarską? Rozumiem że znasz przepisy? Bo to między innymi jest jednym z pytań na kartę wędkarską.

Zestaw pytań egzaminacyjnych

Cytat

 

1.

Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania karty wędkarskiej?

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat, z tym, że mogą one

uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni

cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiadający

zezwolenie, o którym mowa w ust.2. Z obowiązku tego są także zwolnione osoby uprawiające

amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub

hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenia na połów w tych

wodach.

 

 

Tu masz odnośnik do ustawy:

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/3109_u.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gdybyś widział jak wyglądał mój test na kartę wędkarską... Jaki test? Jakiś dziadek zadał kilka pytań i to było kilkanaście lat temu. Kartę mam i opłacam, a temat założyłem sugerując się wpisem pana Jacka Kolendowicza w ostatnim numerze WŚ. Z tego co piszesz, przepisy ustawy kłócą się ze sobą. Hmm może sam do niego napiszę jak będę miał chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem mocny w temacie. Ale nawet jak nad wodą PZW jest pole namiotowe (prywatne) i przykładowo zaparkujesz tam samochód masz przy sobie wędkę jesteś przygotowany do łapania to straż omija Cie szerokim łukiem. Przykład z życia wzięty. Aż z Ciekawości sam podeszłem i zapytałem dlaczego mnie pominięto. I wtedy uzyskałem odpowiedź że byłem na terenie prywatnym więc nie mogli poddać mnie kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest istna kpina, gdyby na moim własnym dołku jakiś strażnik chciałby mnie skontrolować, to popukałbym mu się w głowę. Również, jak 22 lata żyję, a 14 łowię ryby, tak nie słyszałem, żeby ktoś kiedykolwiek był kontrolowany przez straż na jakiekolwiek komercji. Prawo mamy chore w tym państwie, z tym się zgodzę, ale to co tutaj opisujecie to jest już w ogóle absurd, który wg mnie nie jest w ogóle możliwy. Z kontrolami na normalnych zbiornikach jest problem, a co dopiero jakby mieli jeździć jeszcze po prywatach i komercjach...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na komercji rządzi kasa a nie prawo... I to jest sedno działalności łowisk komercyjnych. Bo one muszą być atrakcyjniejsze od łowisk ogólno dostępnych. Co do kontroli to sporo komercji należy do działaczy PZW które nabyli przez prywatyzację państwowych gospodarstw rybackich czy też też stawów hodowlanych PZW. I mówię tu o prawie własności bezpośrednim czy też pośrednim (np. na członka rodzinny). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kali napisał:

To jakim cudem na co drugiej komercji właściciele udostępniają możliwość na łowienie na 3-4 wędki(w większości za dopłatą, ale nie wszędzie)?

Łamią prawo?

 

Tak, bo właściciel komercji nie ma możliwości zmiany przepisów ustawy. Tak jak już pisałem wcześniej, może to być brane jako podżeganie do złamania przepisów ustawy a to podlega karze. Jakiej, nie wiem, od tego są sądy. To tak w teorii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Ustawę można sobie przeczytać, nikt jej nie chowa pod biurkiem. Tam wszystko dokładnie jest napisane paragraf po paragrafie :)

 

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 29 czerwca 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rybactwie śródlądowym

Edytowane przez LuJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawy komercyjne nie służą do chowu ani hodowli ryb a więc obowiązuje na nich obowiązek posiadania karty wędkarskiej.

Aby staw był obiektem do chowu i hodowli, właściciel musi spełnić następujące warunki

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śrdlądowym, za chów ryb uważa się działania zmierzające do utrzymywania i zwiększania produkcji ryb, a za hodowlę chów połączony z doborem i selekcją, w celu zachowania i poprawienia wartości użytkowej ryb.

Podziel się artykułem:

Omawiane formy działalności mogą być prowadzone w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych lub w wyspecjalizowanych obiektach, zgodnie z zasadami zawartymi w cytowanej ustawie. Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, do chowu lub hodowli ryb uprawniony jest m.in. właściciel lub posiadacz gruntów pod stawami rybnymi lub innymi urządzeniami znajdującymi się w gospodarstwie przeznaczonym do prowadzenia tej działalności.

Ogólne uwarunkowania środowiskowe

Zasadnicze regulacje prawne obejmujące wykonanie urządzeń wchodzących w skład gospodarstw, w których prowadzony jest chów i hodowla ryb, z ich eksploatacją i związanymi z tym rodzajem działalności wymogami środowiskowymi, określone są w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. c tej ustawy, stawy rybne są urządzeniami wodnymi. A zatem wykonanie tych urządzeń będzie wiązało się z obowiązkiem posiadania pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 3. Należy także brać pod uwagę to, że pobór wody na potrzeby tych urządzeń oraz zrzut wód wykorzystanych do ww. celów może wymagać pozwoleń na szczególne korzystanie z wód wydawanych w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy. Omawiane procedury wiążą się ze sporządzeniem operatu wodnoprawnego, który wraz z wnioskiem oraz innymi niezbędnymi dokumentami przedkładany jest organowi właściwemu do wydawania przedmiotowych pozwoleń w trybie art. 131 Prawa wodnego.

Przy wykonywaniu obiektów służących do chowu i hodowli ryb należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 9 lit a cytowanej ustawy, pozwolenia na budowę będą wymagały roboty budowlane polegające na wykonywaniu ziemnych stawów hodowlanych. Ponadto, w związku z brzmieniem art. 55, podkreślenia wymaga fakt, że w załączniku do omawianej ustawy stawy rybne zaliczane zostały do XXIV kategorii obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.