Jump to content

Odbudowa tarlisk i zarybienia


halfdanTheBlack

Recommended Posts

Cześć witam! Nie jest to budowa tarliska, a raczej odbudowa. W bliskiej okolicy Zagórza a właściwie w granicach administracyjnych miasta istniało i istnieje może okrojone nieco tarlisko. Głównie tarły się tam w latach 80 i 90 ubiegłego wieku lipienie ale również pstrągi ,klenie widziałem tam również brzany. Odbywały tam  tarło dziesiątki jeśli nie setki lipieni. w XXI wraz z zanikiem lipienia było coraz gorzej ale to temat do innej dyskusji. W zeszłym roku znalazłem tam 6,7 gniazd tarłowych pstrągów. Potencjał jest trzeba tylko wspomóc przyrodę. Nie jest to możliwe bez współpracy z użytkownikiem wody ZO jak i z właścicielem reprezentowanym przez Wody Polskie. Wszystko jest na dobrej drodze. Mamy to szczęście , że członkiem naszego koła jest burmistrz miasta i tutaj mamy wspaniałe wsparcie i nie tylko bo to właściwie jego pomysł my jako koło się tylko do tego dołączamy... To jest pierwsza taka próba i ta w sumie niewielka kwota jest tylko symboliczna. Przy okazji chcemy zarybić głowatką, która już wstępnie jest zabukowana. Jeśli za kilka lat zobaczę tam 2 ,3 pary głowatek w tarle to....... Ich potomstwa na pewno nie będę łowił - ludzie tyle nie żyją. Jeśli chodzi o tarliska to w następnym etapie musimy spowodować udrożnienie potoku Załuskiego. Potok ten zawsze był matecznikiem tzw. podchowalnikiem wylęgu pstrąga, który gdy podrósł zasilał San. W tej chwili bobry w przyujściowym odcinku całkowicie zatamowały dojście dorosłym pstrągom do tarlisk a młodym do migracji. Ale to inny temat. Czytając niektóre wypowiedzi w necie tak się zastanawiam po co my to robimy. Niektóre powtarzam niektóre (mądre) głowy internetowe wylewają wiadra pomyj... No cóż robiąc coś dobrego zawsze trzeba dostać po łbie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za obszerną informację. Bardzo fajny projekt, szczególnie, że tarlisko może służyć kilku gatunkom. Niestety niektórzy zawsze będą mieć jakiś problem. Zwykle są to ludzie, którzy sami nigdy nic nie zrobili.

Mam nadzieję, że takich jednostek będzie jak najmniej i generalnie projekt będzie wspierany z każdej strony. 

Zebranie 30% kwoty w dwa dni już o czymś świadczy.

 

Link to comment
Share on other sites

Tak dopiszę jeszcze może troszkę. Dziś rozmawiałem z dyr. ZO. Sytuacja jest zła prawie cała załoga ośrodków się rozchorowała. Jutro trzeba załadować tone pstrąga na zarybienie łowisk kół. Wylęgarnie pękają w szwach - za moment będzie wylęg pstrąga potokowego. Nie mówiąc o lipieniu do tarła, śwince itd. Zostało na ośrodkach 4 ludzi.... Kogo to obchodzi? Już nie długo trzeba będzie rozwieść wylęg po potokach. I znów jak pisze to jeden nawiedzony dziadki piaskowe które nie pamiętają co wczoraj jedli na kolację będą zap.... z wiaderkami . Ale przecież kogo to obchodzi. Przecież zarybienia są tylko na papierze... Jak trzeba zarybiać narybkiem, wylęgiem to nie mam czasu, a jak selekt o to dlaczego nic nie wiedziałem. Ręce i nogi opadają jak powiadał klasyk.

Link to comment
Share on other sites

Mieszkam 110 km od Zagórza, ale od kilku lat opłacam tam składki, bo widzę, że koledzy chcą działać. I to nie na rzecz karpi, a gatunków, które powinny pływać w Sanie.

Zapraszam kolegę @Jacek Krawczyk na PW, to może uda się ustalić w czym i kiedy mógłbym pomóc.

Może powinniśmy zloty PSW robić przy okazji takich akcji? Zawsze kilku chętnych do pomocy w zarybieniach lub pilnowaniu czy odbudowie tarlisk się znajdzie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy