Skocz do zawartości

Koguty - wykonanie i ocena przynęt


wiechu

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam przygodę z koguta i właśnie przed chwila ukręciłem pierwsze koguciki. Wszelkie uwagi mile widziane. :)Waga 32gr.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Majowy jeżeli masz koguty z marabuta to wstaw zdjęcia to zobaczymy tą twoją tajno broń pozdrawiam i czekam na zdjęcia twojego drobiu

Wedle życzenia. Pierwsze trzy fotki z marabutowcami.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik dzisiejszych nudów parę kogucików i pokrowiec przerobiony pod koguty.:)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa specjalnie tak zrobiłem ,ponieważ kolega kupował koguty spinmad chyba czy jakoś tak i miał właśnie takie krótkie piórka i spoko wyniki miał a i okoń nie pogardzi mniejszym troszkę rozmiarem piór, o ile jeszcze jest jakiś w Solinie :) Jeszcze tylko dokończę formę do odlewania główek i zacznę kręcić dużooo koko .Porobię troszkę z wiskozą i dam pod zacne oko rapali bo jego to już chyba tam nosi ,że nikt z wiskozy nie robi drobiu :D

Piwko dla Ciebie za kulki od łożysk ,dobrze się klepie :beer: .Będę jeszcze układał piórka w wachlarz i po patrze czy inaczej pióra zachowują się podczas uderzenia o dno.Kima a Ty śpisz ,nic nie wstawiasz ?

Piórka pakowane po 50 sztuk czerwone ,ponad 10 odrzuciłem ,różowe troszkę mniej , w sumie z każdej paczuszki trzeba coś odrzucić ale kapka trafiła mi się piękna fluo yellow ...dwa razy większa od niebieskiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kai,fajne koguty i fajny pokrowiec.Dobrym patentem na zasobnik "kogutowy" jest również, przystosowanie do tego celu opakowania po kasetach video VHS.Wklejamy kawałek pianki np.ze starej karimaty i gotowe.Koguty wpięte w piankę nie będą nam się przesuwać co zapobiegnie łamaniu się piórek.

@kroku,ładne koguty ale nie ma sensu kombinować z długością piór.Moim ,skromnym zdaniem optymalna długość piór to 1,5 - 1,7 długości korpusu.Za długie pióra zbyt mocno falują w wodzie przez co atak sandacza, często może kończyć się "pudłem" .Z kolei zbyt krótkie są za twarde i gorzej pracują w wodzie.Często sprzedawcy starają się "wycisnąć" z kapki siodłowej jak najwięcej (ekonomia);) ,1-2 pióra dobre, reszta "odrzut" oraz "maskują" ilością piór ich wątpliwą jakość.Nie będę oceniał ,których sprzedawców koguty są lepsze a których gorsze,ponieważ nie ma to najmniejszego sensu.Każdy kto wypowiada się w tym wątku już z racji tego że tu pisze ,sam robi (będzie robił) koguty i sam powinien zadbać o jakość ,niezawodność i wygląd swojego produktu:).Jeżeli nastawiamy się na produkcję "hurtową" to pamiętajmy aby je robić tak jak byśmy je robili dla siebie!My możemy tylko oceniać wygląd a na weryfikację skuteczności kogutów przyjdzie poczekać do czerwca ale nie samej przynęty ale przede wszystkim ....łowiącego.

Porobię troszkę z wiskozą i dam pod zacne oko rapali bo jego to już chyba tam nosi ,że nikt z wiskozy nie robi drobiu

Dobre:D.Nie ,nie ja nikogo nie namawiam do robienia kogutów z kryzą wiskozową ale nadal będę obstawał przy tym, że kołnierz zrobiony z wiskozy jest praktyczniejszy oraz daje nam nieocenioną przysługę jaką jest możliwość szybkiego...sondowania dna a tym samym szybszego wytypowania prawdopodobnych miejsc przebywania sandaczy.Kto doceni tą zaletę na pewno będzie mądrzejszy o tą wiedzę.Zapewne ,jednym z czynników wpływających na znikomą liczbę tak wykonywanych kogutów ,może być fakt coraz mniejszej dostępności wiskozy oraz pracochłonność przy wykonaniu kryzy.W dobie stosowania chenille,flashy,piór marabuta i sam Bóg wie jeszcze czego,kryza z wiskozy pewnie odejdzie kiedyś do lamusa.Dobrze że człowiek przynajmniej ,zgromadził pewien jej zapas - ot ,tak na gorsze czasy:D.Ja jednak do końca pozostanę wierny temu sympatycznemu materiałowi:).Dla mnie łowienie na koguta oraz technika z tym związana to przede wszystkim sandacze bo to właśnie dla nich ,kiedyś został wymyślony.Inne drapieżniki,które czasami nim nie pogardzą to tylko fajny przyłów.I tą zasadą się kieruję, robiąc swoje kogucuki.

Dodam jako ciekawostkę to,że kiedyś znalazłem tą stronkę

PASMANTERIA GOLDPOL.EU, IMPORTER HURTOWNIA, DODATKI KRAWIECKIE - Pióra marabut

PASMANTERIA GOLDPOL.EU, IMPORTER HURTOWNIA, DODATKI KRAWIECKIE - Taśma z kogucich piór

zapisałem i nawet o niej zapomniałem,może komuś z Was się przyda ,różne,różniaste materiały,które mogą być przydatne do wykonywania sztucznych przynęt .Ceny według mnie spoko w tym i ...pióra.Alternatywa do kapek siodłowych w sklepach wędkarskich...:D

Przypominam również że koguty to również technika,sprzęt,łowiska...Kolejne ważne aspekty (jak nie najważniejsze) kogutowania. Wątek został kiedyś podzielony,więc zapraszam również tutaj http://www.fishing.org.pl/f18/koguty-magia-pior-1275/

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za post po postem,jeszcze jedna sprawa dotycząca mocowania kotwic.Posłużę się przykładem jaki zapodał @kroku

Powolutku się zbroję ....

Mniejsze kulki 8-10 ,reszta 22-40 gramów.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Samo mocowanie kotwic jest jak najbardziej okey ale...no właśnie.Jeżeli będziecie robić koguty z kołnierzem z wiskozy przy takim zamocowaniu kotwicy,będziecie mieli kłopoty z umocowaniem poszczególnych jej kawałków.Do zrobienia kołnierza w zależności od jego grubości ,używamy od 18 do 24 kawałków.Z każdym kawałkiem ,omotka będzie robić się coraz grubsza.Aby nie nabawić się rozstroju nerwowego a omotka końcowa miała "wygląd" ,są dwa wyjścia z sytuacji.

1.Przed zamontowaniem kotwicy ,podgrzewamy jej oczko a następnie zgniatamy,pozostawiając tylko szczelinę,która umożliwi przełożenie drutu a samą kotwicę osadzamy nieco wyżej.Od razu dodam że nie ma to znaczenia podczas połowu (spięcia).

2.Zaopatrujemy się w kotwice z krótkim trzonkiem.Zyskujemy tym samym potrzebne milimetry na naszą omotkę.

Jeden i drugi sposób jest dobry i wypraktykowany.:)

Na fotkach widać różnicę w obydwu sposobach ,przy zachowaniu takiej samej długości korpusu.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Jeżeli do robienia kogutów używacie chenille ,mocowanie kotwicy nie ma większego znaczenia.

Na koniec kilka moich kogutów jakich najczęściej używam.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje rapala za ciekawy post ,wiem co piszesz chodzi po prostu o to żeby podczas mocowania kołnierza z wiskozy zostało więcej miejsca na układanie pojedynczych paseczków , żeby nie wyszło za grubo przy główce...

Ciekawy ten sklep co wysłałeś linka.

Interesujący drób ,przyjedz na Solinę coś spróbujemy złowić :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seba6666 może i kurak ładny ale razi mnie to ,że cała konstrukcja się rusza .Dla mnie musi być sztywno i już ,sandacz ma tak twardy pysk ,że nie za ciekawie było by gdy by podczas zacięcia kogut się przestawiał ,mogło by to odbić się po prostu na spadach.

Kilka kuraków a raczej kurczaczków 8-10 gramów , 4 sztuki wykonane są z innych materiałów tj . sierść kozy i jakiś sztuczny syntetyk ,który jest fenomenalny i wydaje mi się że będzie lepiej się sprawdzał niż pióra siodłowe.

Druga fotka to dzisiejsze jeszcze ciepłe koguty ,kilka 22 gramowych ,32 gr a reszta to 36-40 .

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.