MB.karp Posted October 14, 2014 Posted October 14, 2014 Witam. Mam do was prośbę. Gdzie warto zapolować na szczupaka? Od razu zaznaczam że dopiero się uczę i nie chodzi mi o łowienie jakiś tam rekordów. Chcę się po prostu nauczyć tej metody. Możecie polecić mi jakieś łowiska gdzie jest dość sporo szczupaka i są dobre na początek przygody złowieniem tej ryby na spining? Oczywiście chodzi mi o woj. podkarpackie (najlepiej jak najbliżej Mielca). Z góry dzięki za odpowiedz.
Irecki Posted October 14, 2014 Posted October 14, 2014 Kolego , spróbuj na torfach , pobawisz sie z takimi 30-40cm w sam raz by poćwiczyć . Polecam zbiornik 3 i 2 .
MB.karp Posted October 16, 2014 Author Posted October 16, 2014 Oczywiście chodzi ci o zbiorniki w Rzemieniu? A coś po za tym?
elel Posted October 19, 2014 Posted October 19, 2014 Jak chcesz sobie porzucać i powyciągać pistolety to faktycznie wszelkie zarybiane bajorka będą OK. Tylko na dobrą sprawę niczego się tam nie nauczysz. Rzut po prostej na otwartej przestrzeni, szczupaczek zatnie się praktycznie sam, a hol takiego do 50 czy 60 cm to też żadna filozofia. Jedyne możliwe kombinacje to dobór przynęty i sposobu prowadzenia. Tylko mam prośbę w imieniu swoim i wspomnianych pistoletów: weź sobie koniecznie przypon antyzębowy i najlepiej uzbrój przynęty w bezzadziorowe haki. Do tego elastyczny kij, dobra żyłka i można się pobawić, nie robiąc niedorostkom większej krzywdy. A jak na prawdę chcesz "poćwiczyć metodę" - atakuj rzeki. Będzie na pewno trudniej, więc też ciekawiej i bardziej pouczająco. A jak się uda coś złowić satysfakcja gwarantowana, nawet jak nie będzie to rekordowa sztuka. Mówię z własnego doświadczenia, parę lat życia zmarnowałem na bajorach, zanim do mnie dotarło, że prawdziwy spinning to tylko rzeka. Urozmaicona, zmienna a i ryby tam jakieś takie cwańsze. Więc jak masz czas i zapał - pędź nad Wisłokę i szukaj ciekawych miejscówek.
geo Posted October 19, 2014 Posted October 19, 2014 Jak chcesz sobie porzucać i powyciągać pistolety to faktycznie wszelkie zarybiane bajorka będą OK... TO ŻEŚ MU CHŁOPIE POMÓGŁ
ordy Posted October 21, 2014 Posted October 21, 2014 Fajny temat, myślę że nie tylko od strony gdzie złowić naszego "lekarza" wód, ale też jak wyspecjalizować się w technice spinningowej tylko konkretnie pod ten gatunek ryby. Ja napiszę coś od siebie, ale zaznaczam że także się uczę (już kilka lat tylko sam spinning, wcześniej wyłącznie grunt i nasiadówka przy wędkach). Zachęcam innych o napisanie swoich spostrzeżeń i doświadczeń w łowieniu tego konkretnego gatunku, bez obawy o zmniejszenie rybostanu naszych wód, ponieważ prawdziwy wędkarz (nie mylić z rybakiem) wypuszcza ryby, wszak że nie o mięso chodzi w wędkarstwie a o emocje związane z szukaniem ryby, przechytrzeniu jej, holowaniu i zwróceniu jej wolności. - Szczupak występuje w zasadzie większości zarybianych zbiorników, w rzekach a także bajorkach i starorzeczach. - Nie ma jakiś dużych wymagań co do czystości wody i jej natlenienia. - Przeważnie występuje w miejscach o zmniejszonym lub stojącym nurcie, czyli w jakiś zakolach, podwodnych dołkach, pod trzcinowiskiem, pod nawisami traw, krzewów, zwalonych drzew, czyli wszędzie tam gdzie nurt zwalnia lub go wcale nie ma. Często szczupaki (zwłaszcza te mniejsze) "stoją" tuż pod nogami przy samym brzegu w wodzie po kolana. - Dobrymi przynętami są obrotówki z długim skrzydełkiem (duże wibracje), z czerwonym chwostkiem na kotwicy (co prowokuje szczupaka jeszcze bardziej) i dociąża nam obrotówke przez co możemy prowadzić ją jeszcze wolniej. Nie lubi za szybko prowadzonej przynęty, z natury jest leniwy i stacjonarny, 90% swojego życia spędza na czatowaniu w bezruchu czekając na swoją zdobycz. Dobre przynęty to też wszelkie rippery, kopyta z długim, elastycznym ogonem. Kolory różne, ja próbuje głównie na białe, ale żółte, seledynowe też się sprawdzają (generalnie zależy od łowiska, pogody) - Przynęte prowadzić najlepiej ruchami przyrywanymi, można unosić wędzisko (podbijać przynęte) i opuszczać pozwalając jej na swobodny opad (przy łowieniu gumami). - Często szczupak potrafi chybić przynęte lub się nie zaciąć - jeśli nie ukuł się hakiem, warto powtórzyć rzut, często atakuje ponownie. - Jest rybą średnio płochliwą, ale im starsze tym bardziej ostrożne. Zachęcam do pisania swoich doświadczeń / wiedzy na temat łowienia tej ryby na spinning.
kappa00 Posted October 23, 2014 Posted October 23, 2014 Super Ordy, to już jest podpowiedź Ja dodam od Siebie, że kilka razy sprawdziło mi się że gdy wolno prowadzę gumę lub wobler, robię szybkie 2-3 obroty korbką i w tym momencie też następują brania.
pavilion Posted October 30, 2014 Posted October 30, 2014 sam od niedawna rozpoczynam przygodę z spiningiem jeśli chodzi o mielecką Wisłokę bylem tam ze spinem 5-7 razy rano w południe i po południe i z wieczora i...nic... to bardzo zniechęciło do Wisłoki potem wybrałem się na rzemień 2 razy i tez niestety 0 jedyne sukcesy to 4 szczupaki i 1 okoń na jeziorku koło Woli Mieleckiej wędkuje na - Kołowrotek DAIWA Laguna 3000 i kij - Mikado Spinning Silver Eagle 240 5-20cw zaczynałem na samych obrotówkach teraz mam przypał na gumy
Wędkarz 17 Posted November 23, 2014 Posted November 23, 2014 mało płochliwa ryba pewnego razu 2 razy uderzył mi na zaczepionego na spławik kiełbia 2 m od brzegu ale to był mały 40cm około , dzielnie go trzymał mimo że nie był zaczepiony hakiem.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now