Skocz do zawartości

Szczupak


MB.karp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam do was prośbę. Gdzie warto zapolować na szczupaka? Od razu zaznaczam że dopiero się uczę i nie chodzi mi o łowienie jakiś tam rekordów. Chcę się po prostu nauczyć tej metody. Możecie polecić mi jakieś łowiska gdzie jest dość sporo szczupaka i są dobre na początek przygody złowieniem tej ryby na spining? Oczywiście chodzi mi o woj. podkarpackie (najlepiej jak najbliżej Mielca). Z góry dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sobie porzucać i powyciągać pistolety to faktycznie wszelkie zarybiane bajorka będą OK. Tylko na dobrą sprawę niczego się tam nie nauczysz. Rzut po prostej na otwartej przestrzeni, szczupaczek zatnie się praktycznie sam, a hol takiego do 50 czy 60 cm to też żadna filozofia. Jedyne możliwe kombinacje to dobór przynęty i sposobu prowadzenia.

Tylko mam prośbę w imieniu swoim i wspomnianych pistoletów: weź sobie koniecznie przypon antyzębowy i najlepiej uzbrój przynęty w bezzadziorowe haki. Do tego elastyczny kij, dobra żyłka i można się pobawić, nie robiąc niedorostkom większej krzywdy.

A jak na prawdę chcesz "poćwiczyć metodę" - atakuj rzeki. Będzie na pewno trudniej, więc też ciekawiej i bardziej pouczająco. A jak się uda coś złowić satysfakcja gwarantowana, nawet jak nie będzie to rekordowa sztuka.

Mówię z własnego doświadczenia, parę lat życia zmarnowałem na bajorach, zanim do mnie dotarło, że prawdziwy spinning to tylko rzeka. Urozmaicona, zmienna a i ryby tam jakieś takie cwańsze. :D Więc jak masz czas i zapał - pędź nad Wisłokę i szukaj ciekawych miejscówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, myślę że nie tylko od strony gdzie złowić naszego "lekarza" wód, ale też jak wyspecjalizować się w technice spinningowej tylko konkretnie pod ten gatunek ryby. Ja napiszę coś od siebie, ale zaznaczam że także się uczę (już kilka lat tylko sam spinning, wcześniej wyłącznie grunt i nasiadówka przy wędkach). Zachęcam innych o napisanie swoich spostrzeżeń i doświadczeń w łowieniu tego konkretnego gatunku, bez obawy o zmniejszenie rybostanu naszych wód, ponieważ prawdziwy wędkarz (nie mylić z rybakiem) wypuszcza ryby, wszak że nie o mięso chodzi w wędkarstwie a o emocje związane z szukaniem ryby, przechytrzeniu jej, holowaniu i zwróceniu jej wolności.

- Szczupak występuje w zasadzie większości zarybianych zbiorników, w rzekach a także bajorkach i starorzeczach.

- Nie ma jakiś dużych wymagań co do czystości wody i jej natlenienia.

- Przeważnie występuje w miejscach o zmniejszonym lub stojącym nurcie, czyli w jakiś zakolach, podwodnych dołkach, pod trzcinowiskiem, pod nawisami traw, krzewów, zwalonych drzew, czyli wszędzie tam gdzie nurt zwalnia lub go wcale nie ma. Często szczupaki (zwłaszcza te mniejsze) "stoją" tuż pod nogami przy samym brzegu w wodzie po kolana.

- Dobrymi przynętami są obrotówki z długim skrzydełkiem (duże wibracje), z czerwonym chwostkiem na kotwicy (co prowokuje szczupaka jeszcze bardziej) i dociąża nam obrotówke przez co możemy prowadzić ją jeszcze wolniej. Nie lubi za szybko prowadzonej przynęty, z natury jest leniwy i stacjonarny, 90% swojego życia spędza na czatowaniu w bezruchu czekając na swoją zdobycz. Dobre przynęty to też wszelkie rippery, kopyta z długim, elastycznym ogonem. Kolory różne, ja próbuje głównie na białe, ale żółte, seledynowe też się sprawdzają (generalnie zależy od łowiska, pogody)

- Przynęte prowadzić najlepiej ruchami przyrywanymi, można unosić wędzisko (podbijać przynęte) i opuszczać pozwalając jej na swobodny opad (przy łowieniu gumami).

- Często szczupak potrafi chybić przynęte lub się nie zaciąć - jeśli nie ukuł się hakiem, warto powtórzyć rzut, często atakuje ponownie.

- Jest rybą średnio płochliwą, ale im starsze tym bardziej ostrożne.

Zachęcam do pisania swoich doświadczeń / wiedzy na temat łowienia tej ryby na spinning.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam od niedawna rozpoczynam przygodę z spiningiem jeśli chodzi o mielecką Wisłokę bylem tam ze spinem 5-7 razy rano w południe i po południe i z wieczora i...nic... to bardzo zniechęciło do Wisłoki potem wybrałem się na rzemień 2 razy i tez niestety 0 jedyne sukcesy to 4 szczupaki i 1 okoń na jeziorku koło Woli Mieleckiej

wędkuje na - Kołowrotek DAIWA Laguna 3000 i kij - Mikado Spinning Silver Eagle 240 5-20cw

zaczynałem na samych obrotówkach teraz mam przypał na gumy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.