Skocz do zawartości

Okres ochronny a etyka wędkarska


Siksa

Rekomendowane odpowiedzi

Owszem, jest pośrednim dopływem, ale Regulamin jasno mówi, o dopływach Sanu a nie "dopływach, dopływów" Sanu.

Też mi się wydaje że jest tak jak @mapett77 pisze:rolleyes:,czyli od 1.09 do 31.12. ale tylko na nizinnym odcinku Strugu.Z tego co się orientuję to na górskim odcinku (wraz z dopływami) jest w ogóle zakaz spiningowania od 1.o9 do 31.o1:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci się Łukasz wydaje. Zakaz spinningowania na wodach górskich powstał z powodu ochrony pstrąga w czasie tarła. Nie ma tam zakazu wędkowania bo łowić na muchę wolno a jesień jest najlepszym okresem na grubego lipienia ale łowimy go tylko ma muchę. Na Strugu może ten przepis słabo wygląda tak jak populacja lipienia ale już na Sanie ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdecydowanie wydaje że te wszystkie ciurki są traktowane jako normalne dopływy Wisły/Sanu i jest tam zakaz do 1 lutego.

Właśnie tak jak piszecie.Tyle tylko że RAPR może być niezrozumiały do końca przez wszystkich i najlepiej przełożyć to na chłopski rozum.Czyli podzielić Polskę na północną i południową.W naszej części zakaz jest do 31 stycznia na WSZYSTKICH rzeczkach ,cuirkach ,dopływach itp.Chyba że mówicie o innym Strugu.

3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych

miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.

Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

Ten przepis jest też nie jasny bo jak można zauważyć niektórzy nie rozumieją do końca:eek:.To że ktoś łowi i wypuszcza daną rybę w tym przypadku pstrąg i za chwilę łowi następną to chyba to nie jest ok,i jeżeli trafiamy pstrągi za którymi normalnie przyszło by nam się dłużej pofatygować to oznacza nic innego jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.:mad:.Poza tym mamy jeszcze coś takiego jak etyka wędkarska której brakuje bardzo w polskim wędkarstwie dlatego bądźmy dobrym przykładem na tym forum przedstawiając tylko takie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że "nam się wydaje"! To tylko świadczy o różnej interpretacji zapisów ustaw. Ja łowiąc w marcu lub kwietniu na spinning zestawem uzbrojonym w stalkę, przez większość siedzących na brzegu wędkarzy zostanę posądzony o kłusowanie na trącym się szczupaku czy sandaczu. Jednak niewielu pomyśli sobie w ten sposób, że zakładając stalkę właśnie dbam o ich zdrowie, nie dopuszczając do obcinki przez uzbrojone w ostre jak brzytwa zęby wyżej wymienionych drapieżników.

P.S. Może warto ten temat przenieść do innego działu, gdyż trochę odbiegliśmy od tematu Strugu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszym forum w temacie Strug powstał spór który można tu wyjaśnić nie zakłócając tematu "RZEKA STRUG"

Jesteśmy na etapie problemu łowienia ryb w miejscach,łowiskach gdzie występują tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.Czy to w ogóle jest złamanie regulaminu czy etyki wędkarskiej.Może po prostu zwykły przyłów ryb które walnie się zebrały z powodu swojej miłości:D.Jak myślicie:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak jak piszecie.Tyle tylko że RAPR może być niezrozumiały do końca przez wszystkich i najlepiej przełożyć to na chłopski rozum.Czyli podzielić Polskę na północną i południową.W naszej części zakaz jest do 31 stycznia na WSZYSTKICH rzeczkach ,cuirkach ,dopływach itp.Chyba że mówicie o innym Strugu.

@geo to jak wytłumaczysz fakt że w tamtym tygodniu koledzy byli na pstrągach w O.Zamość na rzece Por (nizinny) i tam pstrągi wolno łowić od 31.12? Czyżby włodarze tamtego okręgu mieli prawo do skracania okresu ochronnego?

Sprawa niejasna i w pewnym stopniu dotycząca Strugu ale warta wytłumaczenia;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@geo to jak wytłumaczysz fakt że w tamtym tygodniu koledzy byli na pstrągach w O.Zamość na rzece Por (nizinny) i tam pstrągi wolno łowić od 31.12? Czyżby włodarze tamtego okręgu mieli prawo do skracania okresu ochronnego?

Sprawa niejasna i w pewnym stopniu dotycząca Strugu ale warta wytłumaczenia;).

Teraz to mnie Rapala zaskoczyłeś bo z tym podziałem to mi tłumaczył znajomy który jest w straży więc zadam mu takie samo pytanie:D.Nie będę tu pisał o czymś czego do końca nie wiem ale okresy ochronne i wymiary ryb łososiowatych są określane na podstawie tępa wzrostu i lokalnej populacji bo na każdej rzeczce jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@geo to jak wytłumaczysz fakt że w tamtym tygodniu koledzy byli na pstrągach w O.Zamość na rzece Por (nizinny) i tam pstrągi wolno łowić od 31.12? Czyżby włodarze tamtego okręgu mieli prawo do skracania okresu ochronnego?

Sprawa niejasna i w pewnym stopniu dotycząca Strugu ale warta wytłumaczenia;).

Geo dokonał złego podziału Polski. W cytacie regulaminu jaki zaprezentował @mapet77 jest napisane, że do ujścia rzeki San pstrąg ma okres ochronny do końca stycznia. Rzeka Por uchodzi poniżej tego miejsca, wiec pstrągi łowimy tam od pierwszego stycznia.

@komandos proszę Cię łącz swe posty w jedną wypowiedź. Krzychu połącz to w całość a co nie pasuje to usuń. A najlepiej będzie jak dyskusję na temat okresu ochronnego przenieść do nowego wątku i tam dzielić się swymi wątpliwościami.

@geo. Tu masz fotki Strugu.

http://www.fishing.org.pl/galeria/thumbnails.php?album=36

Edytowane przez Siksa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geo dokonał złego podziału Polski. W cytacie regulaminu jaki zaprezentował @mapet77 jest napisane, że do ujścia rzeki San pstrąg ma okres ochronny do końca stycznia. Rzeka Por uchodzi poniżej tego miejsca, wiec pstrągi łowimy tam od pierwszego stycznia.

Dzięki siksa za ratunek:D Wiedziałem że jest jakiś podział tylko nie z taką dokładnością jak ty,ale liczy się to że jest i tego się trzymajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na etapie problemu łowienia ryb w miejscach,łowiskach gdzie występują tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki.Czy to w ogóle jest złamanie regulaminu czy etyki wędkarskiej.Może po prostu zwykły przyłów ryb które walnie się zebrały z powodu swojej miłości.Jak myślicie

W tej sprawie mam jedno zdanie: kategorycznie zakazać połowu w takich miejscach. Jednak co do połowów w okresie ochronnym to w tym temacie można dywagować. Gdyż okres ochronny to jest czas, w którym ryba ma możliwość przygotowania się do rozrodu, zgromadzenia odpowiedniego zapasu tłuszczu, znalezienia odpowiedniego miejsca. Jednak sam moment przystąpienia do rozrodu to tylko parę tygodni, wliczając w to czas na pilnowanie złożonej ikry itp. I w tym czasie szczupaki nie są zainteresowane niczym innym, niż szukaniem partnerki/partnera i nic ich nie jest w stanie zmusić do ataku jakiejkolwiek przynęty. Dlatego, np.: szczupak najlepiej żeruje w lutym i do końca marca natomiast w kwietniu wykazuje zerową aktywność celem zdobycia pokarmu. Wiem to, gdyż ostatnie 4 lata spędziłem w kraju, w którym żadne ryby, oprócz łososiowatych nie mają okresów ochronnych i można je łowić cały rok. A porę roku, w której uważa się w tym kraju za nieetyczną jest... środek lata!!! Tak, nie pomyliłem się lipiec, sierpień to miesiące w których wędkarze z Irlandii nie łowią esoxów, tylko przerzucają się na feedery i odległościówki. Do sezonu szczupakowego wracają nie wcześnie niż koniec września, gdy temp wody drastycznie spada. I nijak się to ma do naszych przepisów. Świadczy to tylko o tym, iż mięso szczupaka nie stanowi dla nich takiego rarytasu jak u nas. Może to być spowodowane dostępnością ryb morskich, do których mają nieograniczony dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zainspirowany bardzo różnymi zdaniami na temat wstawiania bądź nie wstawiania zdjęć na forum ryb których właśnie jest okres ochronny chciałbym zapytać jakie jest wasze zdanie w tej kwestii i dlaczego takie.

Ja osobiście uważam, że łowiąc ryby jak złowimy coś większego np. szczupaka nawet w jego okresie ochronnym, który z resztą teraz trwa to robimy zdjęcie na pamiątkę. Teraz chcemy się tym pochwalić np. tu na forum i publikujemy, a pojawiają się za chwilę głosy że okres ochronny a gość zamieszcza zdjęcie. Moje pytanie jest takie, dlaczego nie ma zamieszczać tego zdjęcia ?? Nie jest to zakazane, czy on wstawi to zdjęcie czy nie, to ta ryba tak samo będzie pływała i żyła tam gdzie była złowiona więc dlaczego nie?? Komentujcie.

P.S

Nie odbierajcie tego jako prowokacji ja po prostu chcę się dowiedzieć, bo być może nie wiem o czymś ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba złowiona w okresie ochronnym powinna jak najszybciej wrócić do wody, zresztą tak mówi RAPR. Poza tym to nie "honorno" i jaki jest sens chwalić się taką fotografią, według mnie brak satysfakcji. Takie jest moje zdanie, ale tolerancja to podstawa ;) ( chodzi mi o tolerowanie zdania innych, a nie o łamanie przepisów).

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

satysfakcja jest tym większa że ryba siadła na to co nie powinna ;)

a zrobienie zdjęcia to tylko do 5-ciu sekund dłużej na powierzchni :)

Nie zawsze to trwa 5 sekund, znam kolesi którzy męczą ryby robiąc im po 10 fotek i trwa to czasami nawet kilka minut. Moim zdaniem ryba złowiona w okresie ochronnym, tym bardziej niewymiarowa, powinna jak najszybciej wrócić do wody !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument że rybie w okresie ochronnym nie należy robić zdjęć bo się męczy jest śmieszny, czyli że jak nie jest w okresie ochronnym to można ją męczyć .

Szybko robię fotkę wypuszczam rybę i zdjęcie umieszczam na forum albo nie.

Jeśli przyjmiemy że nie powinno się umieszczać fotografii ryb złowionych w okresie ochronnym to na pewno nie z powodu męczących sesji fotograficznych bo wtedy należałoby w ogóle zabronić fotografowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewnym filmie dołączonym do gazety WMH łowiono w styczniu trocie, zatem pozornie nic nagannego, ale na jednym z ujęć po wyciągnięciu troci "puściła" ona ikrę. Powód nasuwa się dość szybko- było to spowodowane stresem związanym z holem i lądowaniem. Dlatego uważam, że ryby w okresie ochronnym należy traktować wyjątkowo ostrożnie, nie tylko ze względu na to o czym już wspomniałem, ale również dlatego, że ryby po tarle są wykończone.

Gdybym złowił medalową rybę w okresie ochronnym to najprawdopodobniej zrobiłbym jej zdjęcie, ale niekoniecznie wrzucałbym na forum. Natomiast nie widzę sensu umieszczać zdjęć 40cm szczupaków czy 20cm pstrągów złowionych w okresie ochronnym i upapranych w piachu.

Narybek po tak zestresowanej rybie będzie chyba jakiś upośledzony hehe

Skoro ludzki płód odczuwa nastroje i emocje matki już w okresie prenatalnym to z rybami może być podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę tak: Jeżeli złapiemy rybę w okresie ochronnym , a nastawiamy się na klenia czy pstrąga to wiadome jest , że szczupak może nam uderzyć nawet w tym okresie.. Zdarza się ta sytuacja i to bardzo często.. Ja osobiście zawsze robię złowionej rybie fotkę i uwierzcie mi , że ryba wtedy nie cierpi , bo szybko wraca do swojego domku..

Dla mnie umieszczanie fotek ryb w okresie ochronnym to żadna zbrodnia, ważne , że łowiący wypuścił zdobycz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nurtuje jeszcze jeden aspekt etyczny dotyczący okresu ochronnego. Znajomy który cały rok stosuje przy spiningowaniu przypony wolframowe, niedawno opowiadał mi , że mijając w kwietniu nad rzeką dwóch wędkarzy usłyszał za plecami cierpkie uwagi o "kłusolu" polującym na szczupaki. Zastanawiam się co jest lepsze dla nieostrożnego szczupaka który zatnie się podczas kleniowania. Czy lepiej dla niego będzie gdy odetnie się i odpłynie z woblerem czy gumą w pysku ? Ja myślę, że lepiej rybę wyholować i po delikatnym usunięciu przynęty wypuścić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem kilka zdań być może się ktoś z tym zgodzi być możne nie:confused:

Po pierwsze ostatnimi czasy zauważyłem że na forum pojawiają się zdjęcia każdej złowionej ryby,oczywiście dla każdego'' okaz wygląda'' inaczej ale jak mówi kolega justfilied233 robimy TYLKO zdjęcie i wypuszczamy.Etyka wędkarska mówi nam abyśmy po prostu jak najszybciej wypuścili rybę bo przecież jest pod ochroną.Już kiedyś to pisałem ale napisze jeszcze raz-Ryby które biorą udział w tarle,bądź wędrówce tarłowej lub w ogóle są bezpośrednio po tarle(a my nigdy nie wiemy tak naprawdę czy jest już w 100% po czy nie)i wyrywamy taką samicę w trakcie składania ikry i wyciągamy na brzeg,fotografowanie itp.Myślę że jej to na pewno zaszkodzi.Następna sprawa to chwalenie się,czegoś takiego nie ma jak chwalenie się rybą która jest złowiona w najłatwiejszym okresie w swoim życiu,ale oczywiście to jestem w stanie zrozumieć bo nie mamy na to wpływu,ale wpływ mamy na wystawianie zdjęć :eek:.Moje zdanie jest takie ,i myślę ze nawet nie obrażą się na mnie panowie z PSW team i moderatorzy.Poczekajcie z tymi zdjęciami do legalnego okresu połowu danej ryby i wtedy je dodawajcie.Będzie mniej problemów,nie potrzebnych dyskusji i na pewno ktoś kto wejdzie na to forum nie pomyśli o nas źle.Takie jest moje zdanie.Pozdrawiam:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.