Skocz do zawartości

Wisłok


Dzienciol

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio złapałem swojego pierwszego Jazia w życiu ale na spławik :)

Ale dzisiaj nadszedł ten wspaniały dzień gdzie udało mi się go upolować na spinning :)

W tamtym roku tyle na niego czekałem i nic ,ale w końcu w tym roku Wisłok mnie obdarował Pięknym jaziem na 45cm :)

Złapany na woblera własnej produkcji ,ale jak to zawsze bywa potem musiałem go porwać :)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj przejeżdzałem przez Wisłok, okolice Łańcuta. Woda wyraźnie opadła, kolor już też poprawił się, może nie jest to jeszcze kolor wody ciemnobłękitny, ale już nie przypomina kawy z mlekiem.

Myślę że jutro, a na pewno w niedzielę można śmiało wybierać sie na Wisłok. Tym bardziej wyżej (Czudec) woda powinna być dobra. Ja niestety mam wesele kolegi i jak to zwykle bywa 2-3 dni wyjęte z kalendarza. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam w śród nas był jakiś ichtiolog. Jak ta wysoka woda wpłynęła na ryby które wycierają się lub już to zrobiły ?

Melduję się!

1. Ta woda wcale nie jest była specjalnie wysoka, wbrew temu co starają się nam wmówić dziennikarze. Szczególnie na Wisłoku - 4 lata temu było jej dokładnie 2 razy więcej (jakieś 490m3/s vs. ostatnie 250)

2. Wysoka woda w pewnych porach roku (i co kilka lata jeszcze wyższa) jest zjawiskiem naturalnym. Ryby muszą sobie z nim radzić "od zawsze" (chyba, że materiał zarybieniowy przywieziono z innej części kraju, gdzie reżim rzeki był inny). Można nawet powiedzieć, że czują kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce i reagują (lepiej bierze przed wysoką wodą?)

3. Problemy z liczebnością ichtiofauny po wysokiej wodzie wiążą się bezpośrednio z regulacjami rzek. Jeżeli koryto jest ujęte w zbyt wąskie wały, główny nurt wzmocniony betonem, a dno wybagrowane i pozbawione naturalnych przeszkód, to ryby nie mają gdzie się schować i są zmuszone słynąć w dół. W dzikiej rzece woda wylewa na okoliczne tereny, gdzie ryby znajdują schronienie, bo przepływ jest praktycznie zerowy, a po zejściu wody natychmiast zajmują swoje żerowiska i tarliska. Są na ten temat publikacje naukowe.

4. Można powiedzieć, że wysoka woda ma nawet plusy dla ichtiofauny - niesie rumosz i pnie drzew urozmaicające strukturę koryta (o ile ktoś nie wybuduje wyżej betonowego muru, w celu wykazania się wykorzystaniem funduszy na zakup betonu) i znacznie obniża temperaturę, co można było w ostatnich dniach obserwować na wykresach na stronie IMGW. Niestety temperatura idzie szybko w górę, bo "ktoś" powycinał drzewa nad rzekami (w celu wykazania się wykorzystaniem funduszy na ... paliwo do pił?).

5. Znaczna część ryb reofilnych ma tarło wydłużone w czasie, i to też jest przystosowanie do warunków jakie stwarza rzeka. Inkubacja ikry ryb tarła wiosennego/letniego jest bardzo krótka.

Edytowane przez LuJu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tarło ryb to można w Wisłoku zaobserwować leszcze, za nimi setki rybek mniejszego kalibru - prawdopodobnie wpierniczają ich ikrę. A wędkarsko to byliśmy z mżawek na Zalewie i właśnie nad Wisłokiem złowiliśmy okonki, jazia i szczupaka- wszystko na spinning na woblerki.

Edytowane przez maniekman
styl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można łowic rybki już fajnie biora woda sie juz prawie oczyscila. Byłem z 2 kumplami na nocy z soboty na niedziele-przedwczoraj. siedzieliśmy w okolicach Jasionki> wyniki nawet byly: sumek , sandacz, 2 karpie, swinka, i i drobnica płotki kiełbie ukleje, karaś. Wypad w stylu no kill- wszystko wrociło do wody. Tylko błota na maxa po tych powodziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś łowiłem na Wisłoku. Spławiczek (na przepływankę).

Efekt piękny! Pierwsza rybka i to jaka!

Nie ma to jak powrócić po kilku latach przerwy i od razu poprawić rekord długości w rybce :)

Jaź 50cm (C&R)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Podziękowania dla użytkownika karton323 za podebranie rybki, zdjęcie i filmik z wypuszczania :)

Edytowane przez Michal302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.