Skocz do zawartości

Żwirownia w Rzeszowie przy ul. Kwiatkowskiego


mbetlej

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś widziałem mapę i wytyczone prawnie granice działek. O ile dobrze pamiętam to wszystkie od strony ulicy sięgają praktycznie do połowy zbiornika więc można powiedzieć, że woda w granicach działek należy do właściciela działki. Myśląc logicznie można w tych granicach łowić bez karty wędkarskiej. Jeżeli chodzi o właścicieli działek nie mają oni nic przeciwko. Jest tylko jedna zasada. MA BYĆ CZYSTO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że chcąc łowić na prywatnym brzegu musisz mieć licencję PZW na połów i oprócz tego zgodę osób będących właścicielami terenu na użytkowanie brzegu?

Prawo Wodne

Art. 12. Wody stojące oraz wody w rowach znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości.

Art. 13. 1. Ryby oraz inne organizmy żyjące w wodzie stanowią jej pożytki, do pobierania których jest uprawniony właściciel wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie:

Aby zagwarantować swobodny dostęp do zbiorników wodnych, prawo zabrania grodzenia plaż i brzegów - wszelkie ogrodzenia muszą kończyć się 1,5 m od wody.

Rozwinięcie powyższego (opinia NIK): NIK o dostępie do jezior - Najwyższa Izba Kontroli

Czyli nad zbiornikiem wodnym według mnie można przebywać w pasie 1,5 metra od brzegu bez niczyjego zezwolenia. Państwo ustawowo gwarantuje każdemu obywatelowi dostęp do zbiorników publicznych (a takim jest przynajmniej w części od strony Wisłoka Żwirownia - kąpielisko miejskie czyli publiczne). Co do samej powierzchni wody to prawdopodobnie nikt na Żwirowni nie wyznaczy w sposób widoczny części prywatnej i publicznej (a przynajmniej do tej pory tego nie zrobiono).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nad zbiornikiem wodnym według mnie można przebywać w pasie 1,5 metra od brzegu bez niczyjego zezwolenia

Tak, ale to się tyczy wód stanowiących własność Skarbu Państwa - czyli publicznych. Jeżeli jesteś właścicielem gruntu, na którym znajduje się woda stojąca, to twoja prywatna sprawa kogo zaprosisz na swój teren, a kogo nie.

Co innego jeżeli masz działkę nad rzeką i zagrodzisz ją sobie do samej wody, która nie jest twoją własnością...

Z kolei jezioro to nazwa bardzo myląca. W rzeczywistości jest mało jezior, przez które nie przepływają cieki wodne - nie mogą więc być one własnością prywatną (tak jak te wymienione w artykule z linku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o Prawie Wodnym to jedno,własność prywatna to drugie a Ustawa o Rybactwie Śródlądowym to trzecie.Nie jestem prawnikiem ale w przypadku amatorskiego połowu ryb :

Art. 4. 1. Do chowu, hodowli i połowu ryb jest uprawiony właściciel, posiadacz samoistny lub zależny gruntów pod wodami stojącymi lub stawami oraz władający obwodem rybackim na podstawie umowy zawartej z właścicielem wody, zwany dalej ,,uprawnionym do rybactwa".

2. Uprawniony do rybactwa jest obowiązany udokumentować działania związane z prowadzoną gospodarką rybacką.

Art. 5. Osoba dokonująca połowu ryb na rzecz uprawnionego do rybactwa jest zobowiązana posiadać i okazywać na żądanie dokument stwierdzający upoważnienie uprawnionego do połowu ryb....

Moim zdaniem lepiej wykonać kilka telefonów i upewnić się dokładnie jakie przepisy obowiązują na żwirowni przy Kasprzaka niż narażać się PSR -owi co może pociągnąć za sobą poważne problemy finansowe ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to się tyczy wód stanowiących własność Skarbu Państwa - czyli publicznych. Jeżeli jesteś właścicielem gruntu, na którym znajduje się woda stojąca, to twoja prywatna sprawa kogo zaprosisz na swój teren, a kogo nie.

Co innego jeżeli masz działkę nad rzeką i zagrodzisz ją sobie do samej wody, która nie jest twoją własnością...

Z kolei jezioro to nazwa bardzo myląca. W rzeczywistości jest mało jezior, przez które nie przepływają cieki wodne - nie mogą więc być one własnością prywatną (tak jak te wymienione w artykule z linku).

Żwirownia jest tu nietypowym przypadkiem, gdyż na pewno jej część jest wodą publiczną (niestety prawdopodobnie nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć w jakiej części), natomiast część zbiornika od strony Kwiatkowskiego być może jest prywatna (i tu również nie wiadomo w jakiej części), więc żeby cokolwiek wyjaśnić musielibyśmy poznać faktyczny stan prawny zbiornika.

Rzeki z ustawy należą do Skarbu Państwa (art. 10 ust. 1a Prawa Wodnego i tu nie ma wątpliwości co do zasad wędkowania.

- - - Updated - - -

Dotyczą, dotyczą...

Swoją wypowiedź odniosłem do przepisów cytowanych przez kolegę rapala.

O dostępie do wód możemy poczytać również tu:

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=3063

http://www.ww.media.pl/?page=PArticleViewer&nid=3126

Trochę się zaangażowałem w ten temat, gdyż interesował mnie już wcześniej:) i właśnie przed chwileczką znalazłem http://www.rzeszow.pl/biznes/tereny-inwestycyjne/lokalizacje-pod-obiekty-rekreacji-i-sportu/w-miejscu-tzw-zwirowni-przy-ul-kwiatkowskiego czyli Żwirownia w całości należy do Skarbu Państwa i do tego stanu należy odnosić zagadnienia związane z wędkowaniem. Wiem, ze tam są tablice "TEREN PRYWATNY" ale być może po prostu nie zostały usunięte po przeprowadzonych zmianach.

Jednak gdyby ktoś dysponował odmienną wiedzą to proszę o korektę.

Edytowane przez texel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za złe zacytowanie tekstu ale używając na komórce funkcji "kopiuj" i "wklej" to masakra:D.Niemniej dalsze użytkowanie zbiornika przez PZW,który ma tak niejasną kwestie własności jest nieporozumieniem.Z tego co wiem to identyczna sytuacja ma miejsce w Wietlinie.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.