Skocz do zawartości

Świnka na spinning


wróg publiczny

Rekomendowane odpowiedzi

A tak w ogóle to da się regularnie łowić te rybki na spina?

Regularnie na spina ciężko łowi się świnkę.Jednak jest pewien okres w roku kiedy świnkę łowię z powodzeniem i łatwiej o nią niż np.o brzanę. Jest to środek lata i okres połowu trwa bardzo krótko. Trzeba starannie wytypować łowisko. Woda to coś pomiędzy brzanową a kleniową płytko powyżej kolana. Bardzo ważne są kamienie różnej wielkości, pomiędzy nimi duże kamienie i te są ważne. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, brania zaczynają się nagle i są intensywne tzn dużo delikatnych puknięć nie do zacięcia. Jednak zawsze jest kilka brań bardziej zdecydowanych. Na nie właśnie czekam, Udaje się kilka wyjąć i wszystko nagle ustaje. Łowię na spływającego woblela, który delikatnie ociera się właśnie o te największe kamienie. Woblerki 2,5-3,5cm pływające w kolorach naturalnych. Dobry jest mój agressor w kolorze uklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok może zle zrozumiałem;) Jakby co to Andrzej i Dzięcioł pojedziemy na pstrągi na nowy rok,oby tylko nas kra nie ścigała i Andrzeja nie podciął nurt kamienistego Sanu:beer: Tylko tym razem ognisko:)Chyba nie w temacie ale chciałem dobrze:D Ps.Swinkę można złapać ale zdecydowanie nie jest to rybka spiningowa nie mniej jednak jest waleczna i podzielam zdanie Leszka że łapie się ją w takim okresie.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że świnka nie należy do ryb walecznych. Jednak muszę przyznać że ilość zejść jest praktycznie zerowa. Coraz więcej spinningistów łowi z powodzeniem świnki. Na jednych z zawodów wędkarskich na Sanie o puchar Dorado padła propozycja aby właśnie świnkę zaliczyć do punktacji. Ale zostało po staremu. Po zakończonej turze jeden z uczestników, któremu jeszcze było mało powiedział " idę po świnkę". Po godzinie wrócił z piękną świnką. Niech to będzie zachętą do eksperymentowanie z tą piękną rybą. Zawsze to jakaś odmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Świnka to mój dość częsty przyłów przy połowie pstrąga na Dunajcu. Mam wrażenie, że im bliżej lata tym są bardziej waleczne. Nigdy się na tą panią nie nastawiałem ale najczęściej skubała z dwu lub z trzy taktu woblery 3-6cm z trokiem przy kamieniach.

Im większy wobler tym uderzenia były bardziej agresywne, pamiętam w tym roku w maju jak przywaliła taka 50cm w nurcie na 6cm rapalę to byłem pewny, że to boleń... a tu proszę waleczny wieprz.

Zgodzę się z kolegami, że szeroki dość płytki wlew lub na krawędzi nurtu to chyba ulubione miejsca tych ryb. Aha moje wszystkie jak na razie zapięte za "ryjek":o

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stwierdzam, że na wiosnę, kiedy łowię pstrągi, a trafię na świnkę, to daje popalić. Może Wasze wrażenia są inne, gdyż wynika to ze zbyt grubego sprzętu.

Świnka tak jak piszesz, naprawdę waleczna jest miałem kilka 50 cm na kiju i nieźle daje popalic muruje do dna ostro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świnki można systematycznie łowić na spinning ale trzeba spełnić kilka warunków.

Zestaw:

Delikatny kij najlepiej sprawdzi się bardzo czuła wklejanka z bardzo cienką,miękką szczytówką.żyłka 0,12

Przynęta :

Twisterki 2-2,5 cm ,kolory motor-oil,herbata,fiolet,brązy etc.

Warto je podgotować we wrzątku 10 min ( po to by pracowały przy najmniejszym ruchu naszym i wody.

Głowki jigowe 1g -3g rozmiar adekwatny do twisterków 2,5 cm,(rozmiar ołowianej główki ma szersze znaczenie gdyż mniejszą główkę jest łatwiej zassać rybie jaką świnka )

Hak powinien mieć jak najniższy profil ! możemy sami zmniejszyć łuk kolanka haka(rozginam i zaginam tak by hak po założeniu wystawał do 3-4 mm ponad korpus twisterka.Zabieg ten jest BARDZO ważny ponieważ pozwoli rybie łatwo skutecznie zasysać do pyska naszą przynętę a co za tym idzie wiadomo.... :D

Łowisko :

Szukam takich miejsce gdzie często te ryby widać! ale w pierwszej kolejności wybieram takie gdzie dno jest raczej płaskie głębokość od 05-1,5m np mały dołeczek za wlewem, płytsza rynna,dobrze jeśli tafla wody jest chodź trochę pomarszczona jest wtedy załamanie światła i ryby są mniej czujne.

Ustawiamy ok 10 m wyżej tak by przynętę po położyć na dnie i móc ja tam przytrzymać jak najdłużej ( często miejsce będzie nas zmuszało do tego by łowić z wody).Twisterka kładziemy na dnie 5-10 sek i podciągamy malutkimi skoczkami i znów kładziemy i tak x razy ...cały czas obserwując szczytówkę.Sprawdza się również powolne wleczenie po dnie.Można tu eksperymentować.

Rozgotowany twisterek ładnie nawet pracuje jak przynęta leży na dnie na napiętej lince więc warto to zrobić.

Pamiętajmy również ze owa bardzo cienka i miękka szczytówka pomaga uchwyceniu okiem często bardzo delikatnych brań oraz skutecznym zasysaniu przynęty przez rybę.Nie wolno lekceważyć tego detalu by skutecznie łowić ten gatunek ryby.

Połamania kija na na dużej wieprzowinie ;)

Pozdrawiam

TomekP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Czytam z ciekawością co piszecie na temat świnek i spiningu. W moim przypadku był to przyłów w Hoczwi na Sanie mieżyła 46 cm  (200 m niżej ujścia Hoczewki )szukając pstrągów uderzyła w  lekko mętnej wodzie w 5 cm Dorado tak jak widać na zdjęciu, (wobler głęboko zassany porządnie zacięta). Woda była spokojna głębokość około 1 m . Byłem totalnie zaskoczony. Tego dnia pobiłem również rekord życiowy pstrąga 51 cm do tej pory nie ruszony a było to 19.08.2014r .  Dzień wcześniej było dość niskie ciśnienie a w 19. 08 jak później sprawdziłem był skok na 1008 hPa . Czepiłem się tego ciśnienia bo zainteresowała mnie ta ryba i w którymś artykule było zestawienie spiningowych świnek które wyraźnie mówiło o istocie hPa. Ostatnimi dniami brodząc po krystalicznym Sanie namierzyłem sporo stad lusterkowych świnek a 2 wyprawy poświęciłem prawie tylko im oczywiście ze spiningiem . Wyników brak zaliczyłem trochę delikatnych puknięć (  tych większych świnek ) w obrotówki 00, 0, 1 uderzały delikatnie tylko w srebrny kolor. Próbowałem też na najmniejsze woblery i paprochy ale tu żadnej reakcji nie było.. Wydaje mi się że dobrym kierunkiem myślenia mogły by być mikro jigi kolegi Pawlikowskiego który w ten sposób łowi wzdręgi i cieniutka żyłka. Na pewno jeszcze spróbuje przechytrzyć tą piękna rybę.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia. 

Choć moim zdaniem w tych warunkach, co łowiłeś żadną przynętą byś ich nie skusił. 

Złowiłem już trochę świnek i na spin i na muchę i jedyna prawidłowość, co do zwiększonej ilości brań to woda nie może być idealnie czysta. 

Oczywiście trafiły się ryby i w czystej wodzie ale ciężko mówić o jakiejś regularności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Moim zdaniem da się łowić regularnie świnki.Moja ulubiona pora roku do łowienia świnek to nie lato!!!! .Ostatnimi latami mamy opóźnioną zimę ,co daje nam możliwość nawet  łowienia w grudniu i to jest moja ulubiona  pora łowienia świnki. Świnki o tej porze łowię wyłącznie na spining na małego białego paproszka.Oczywiście biorąc porę roku nie wyruszam na ryby z samego rana tylko zaczynam łowić tak koło godz 11.Pierwsze dwie godziny poświęcam  na poszukiwaniu ryby ,a potem skupiam się jak tu poprowadzić mojego małego Relaxa (inne mi się nie sprawdzają ) żeby przechytrzyć kuce .wbrew zasadą jak się trafi na dobre stadko to z jednego dołeczka można wyciągnąć od kilku do kilkunastu sztuk świnki.Brania są bardzo agresywne i zdecydowane,a ryby o tej porze bardzo silne i waleczne. Jak będę miał czas to poszukam parę fotek z zeszłego sezonu kocowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja obiecywałem parę fotek z grudnia 20-24-2017 .Sorki za jakoś część fotek kom

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłowiona, ale radość była ogromna :)  

Kolego  @kropek26 piękne

 świnki, mógłbyś zaprezentować tego paproszka  Relaxa?

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować  ? 

Edytowane przez TOMI803
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.