Jump to content

Fluorocarbon w spinningu


krs

Recommended Posts

Używa ktoś z Was do spinningu fluorocarbonu jako przyponu ? Zastanawiam się nad zastąpieniem cienkich przyponów wolframowych które kosztują sporo i są bardzo mało wytrzymałe fluorocarbonem. Opinie na temat fc są różnie. Stosowałem kilka lat temu gotowe przypony i jedyne co pamiętam to brak brań ;) ale te były grube i bardzo mało elastyczne, średnica pewnie 0,4mm. Teraz myślę nad czymś delikatniejszym np:

Owner Fluorocarbon > Owner > Żyłki fluorocarbonowe > Sklep wędkarski FISHING-MART

G-Line Fluoro Carbon > Gamakatsu > Żyłki fluorocarbonowe > Sklep wędkarski FISHING-MART

Myślę na okonia założyć 0,18mm a do średniego opadu przykładowo 0,22 - 0,25.

A może lepiej w ogóle zrezygnować z przyponu przy połowie okonia i sandacza niż pchać się w te wynalazki... Jakie są wasze opinie na ten temat ?

Link to comment
Share on other sites

Stosuję f.c. do metody Dropshot od czasu gdy się pojawił. Używam ten renomowanej Japońskiej firmy z pewnego źródła o wytrz. 10-20kg. Niestety już 1.5kg. szczupaczek nie zna litości i tnie go bez problemu. Byc może szczupaki nie czytaly pochlebnych opini producentów na jego temat i stąd to ich bezwzględne traktowanie. Całkiem możliwe,że grubszy, o którym wspominasz jest odporny na ich zapędy, ale do metody stosowanej przezemnie się nie nadaje. Do wszelakich woblerów w tym bezsterowców sam montuję przypony o odpowiednich długościach stosując przeważnie stalowe linki w otulinach dobrych firm, pozostałe komponenty też b.pewne dzięki czemu nie tracę ryb jak również przynęt. Może mam mniej brań zwłaszcza tych skłutych z powodu tego, że przypony są bardziej widoczne ale jak na razie nie mam zamiaru zmieniać na inne. Reasumując - NIE POLECAM! Dla mnie to materiał tylko do d.s. na sandacze i okonie a i tak mam sporo obcinek kaczodziobych.

Link to comment
Share on other sites

Używałem w tamtym roku - przy grubości 0,6 - 0,7 obcinki nie miałem, 0,4 i poniżej to jakieś nieporozumienie szczupak przecina taki fc bez problemu (no chyba że coś się zmieniło w tej kwestii w co osobiście wątpię)

Oczywiście po każdym holu wymiana na nowy, o ile miał kontakt z zębami.

Jeszcze jedna obserwacja - przy czarnych zaciskach jedyne brania to pukania uklejek w owe zaciski :D, bez przesadyzmu ;) ale brań przy zaciskach jakoś mniej

(wiązany bezpośrednio sprawdza się dużo lepiej)

Pm

Link to comment
Share on other sites

Gdzieś kiedyś czytałem, że FC zyskuje właściwą odporność dopiero od średnicy 0,4 - 0,5 mm w górę. Nie wiem ile w tym prawdy, ale z opinii kolegów widzę, że coś w tym jest.

Sam parę lat temu testowałem przypony z FC do ciężkiego spina, do przynęt w okolicach 20-30 gram. Przy tej masie (i wielkości) sztywność przyponu przestaje mieć znaczenie wg mnie. Do lżejszego łowienia FC to totalny bezsens - to tak jakbyś ciągnął 3cm wobka na patyku :D

Niestety - pozostaje nam tylko cienki wolfram, przy wszystkich swoich wadach. Nic lepszego chyba na razie nikt nie wymyślił...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sunline FC Tornado V Hard HG

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Jest drogi, ale bardzo fajny. Polecam.

Sunline SIG-FC

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

ten kosztuje mniej ale też jest w porządku.:D

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji tematu mam pytanie : Jakie stosujecie węzeł do łączenia fluorocarbonu? Chodzi mi o wiązanie dłuższych odcinków np. 1m przy połowie okoni.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ja używam flouorocarbonu 10lb (~0,25mm) jako przyponu, i okoniom on nie przeszkadza, łowię na  większe przynęty, min 5cm kopytka,  do paprochów będzie za gruby, ale myślę że dobrej jakości 0,16 powinien dać radę, taki właśnie flurocarbon mamy do wygrania w konkursie na "Rybę miesiąca", zapraszam do wzięcia udziału :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zakupiłem FC Varivasa 4lb Light Game 0,16mm, jeszcze nie używany ale wydaje się że jest mocny, próba zerwania w rękach nie skończyła się dla mnie pomyślnie ;) W drodze jest jeszcze Varivas 6lb 0,20mm. Przekonałem się do stosowania FC jako przyponu, z pewnością nie przeszkadza a ilość brań szczególnie okoni jakby się zwiększyła ;) Fajny patent to gumka wokół szpuli, dzięki niej linka nie odwija się samoczynnie, niby pierdółka ale przydatna.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Privacy Policy