Skocz do zawartości

Zanieczyszczenia wód


kafel

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zakładałem nowego wątku, ten wydaje mi się tematycznie najbliższy.

Może komuś chciałoby się wziąć udział w akcji - ankiecie Wód Polskich w sprawie renaturalizacji rzek. Nie zostało niestety dużo czasu i tak na prawdę nie wiadomo czy cokolwiek to wniesie, ale poklikać na pewno nie zaszkodzi. Wód które potrzebują pomocnej ręki u nas nie brakuje.

https://www.wody.gov.pl/nasze-dzialania/opracowanie-krajowego-programu-renaturyzacji-wod-powierzchniowych?fbclid=IwAR1pQDThnhYKEaeEmDFuoiTIqZzA-qKPD32ELzngr1THINHKQosc-152b04

Edytowane przez halfdanTheBlack
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 20:47, gabii napisał:

Gdzie to zgłosić 

Po pierwsze Policja (112) .Niestety chwile zajmie zanim przyjadą. Trzeba się upierać ze uważasz ze to co wplywa stanowi zagrozenie dla zycia zwierzat lub ludzi (inny paragraf)

Równolegle Wody Polskie - oni pewnie nie przyjadą tak szybko.

A to przy oczyszczalni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2020 o 21:09, gabii napisał:

Jutro sie tym zajmę zadzwonie na 112 niech to wyjaśnią  bo ten syf walą do sanu przez kilka dobrych lat nie bylem w tym miejscu z 7 lat a rura juz wtedy byla???

Podasz lokalizacje (google maps). Im wiecej ludzi wie tym lepiej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może z Jarosławiem będzie inaczej. Jam mam takie doświadczenia że powiązania Urzędu Gminy (Miasta) z oczyszczalnią są dość ścisłe :(

Jak jesteś w stanie poświęcić godzinę lub dwie jedź tam i wezwij Policje i zgłoś zagrożenie dla życia zwierząt i ludzi.

Inaczej wykręcą się na 1000 sposobów (taka rzeczywistość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2020 o 11:19, halfdanTheBlack napisał:

Co ze Świerkowcem? Przejeżdżam tamtędy kilka razy w tygodniu, w środę wyglądało wszystko normalnie.

Wypłynęło do niego duże ilości paliwa. Z Tego co wiadomo ktoś z mieszkańców zgłosił, były służby, ale rozeszło się i cisza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2020 o 13:44, strefab4 napisał:

Wypłynęło do niego duże ilości paliwa. Z Tego co wiadomo ktoś z mieszkańców zgłosił, były służby, ale rozeszło się i cisza. 

 

z tego co sie dowiedziałem dokładniej chodziło o rzekę Szuwarka, niestety 23.01 ponownie komyuś sie wylało "przez przypadek" trochę syfu, załączam notke OSP Jasionka:

Zdarzenie nr 4
Data: 23.01.2020 r.
Początek: 17:05
Koniec: 17:45
Opis zdarzenia: Wyciek substancji ropopochodnej na rzece
Miejsce: Jasionka
Ratowników: 6
Samochody: Mercedes Atego GBA
Inne Jednostki: JRG 2 Rzeszów Mercedes Atego GBA , patrol policji Trzebownisko

 

Co do szuwarki to nie zdziwie sie jak jakaś firma wylewa syf by oszczędzić na wywozie śmieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wprawdzie temat dotyczy Wisły (zrzut ścieków z "Czajki"), ale Wody Polskie stanęły na wysokości zadania. Można mieć tylko nadzieję, że środki pozyskane z odszkodowania zostaną przeznaczone na poprawienie stanu ochrony/odbudowę środowiska naturalnego w kontekście szkód. Swoją drogą kara w tej wysokości (10,5 mln) powinna dać do myślenia podmiotom mogącym negatywnie wpływać na środowisko, iż lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Dla zainteresowanych link:

https://wolnemedia.net/ponad-105-mln-zl-kary-za-zrzut-sciekow-do-wisly/

 

Swoją drogą, świetny portal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dla mnie plan początku sezonu szczupakowego niestety przerwała konieczność interwencji.

1.05 godz 7:13  Tzw "oczyszczalnia" ścieków w Głogowie Małopolskim zrzucała szlamy

Telefon 112. Pojawiły się 3 jednostki straży pożarnej + policja.

Rzeczka Szlachcianka całkowicie zawalona osadami z oczyszczalni.

Nie mam wątpliwości że znowu wyłgają się że coś im się stało - awaria.

Rzekomo najnowocześniejsza oczyszczalnia na Podkarpaciu bez zabezpieczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kafel napisał:

Na szczęście jesteśmy w związku wędkarskim i stosowne władze upomną się o odszkodowania.

Struktury PZW mają gdzieś takie tematy. Próbowałem zainteresować problemami zanieczyszczenia Szlachcianki  koło z Głogowa Małopolskiego - nic nie zrobią bo strachliwe towarzystwo. Jeszcze Burmistrz tupnie nogą i nie da dzierżawy stawu.

Więc jedyna nadzieja w nas koledzy !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żeby wasze działania miały szanse powodzenia to po pierwsze policja , prokurator , zbieranie próbek przez sanepid pod nadzorem prokuratora i najlepiej to wszystko nagrać żeby nie było wątpliwości i ważna rzecz próbki w dwóch egzemplarzach bo lubią zginąć w niewyjaśnionych okolicznościach . 

Nie jest to proste  niestety , bo w tym kraju wszyscy wszystko wylewają do wody i jeszcze nikomu z tego powodu włos z głowy nie spadł 

a jeżeli już taka sprawa trafia do sądu , to niezawisły sąd pyta biegłego czy ktoś z tego powodu ucierpiał , a ryby głosu nie mają . 

Działajcie i jak was wyrzucają przez drzwi to oknem wracajcie i jak tu pisze kol. Janek na pzw nie liczcie . PZW SKŁADKI JUZ POBRAŁO i to chyba tyle bo co jeszcze mogą zrobić 

 

Jak  to powiedział kiedyś jeden minister sportu -  Polska to dziki kraj , i niestety tu się pomylił , 

bo tzw dzikie plemiona dbają o swój dom swoją przyrodę bo ona ich trzyma przy życiu , tylko tacy debile skończeni  , ludzkie ścierwa mogą się  posunąć do takich rzeczy , i nawet nie mają świadomości , że podcinają sami gałąź na której siedzą , ale my to jesteśmy przecież cywilizowani , .... to może kosmici ..... brak słów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bobo napisał:

Panowie żeby wasze działania miały szanse powodzenia to po pierwsze policja , prokurator , zbieranie próbek przez sanepid pod nadzorem prokuratora i najlepiej to wszystko nagrać żeby nie było wątpliwości i ważna rzecz próbki w dwóch egzemplarzach bo lubią zginąć w niewyjaśnionych okolicznościach . 

 

To wszystko prawda. Pare razy ćwiczyłem, ale :

- ścieki są przeważnie zrzucane w nocy, w święto jak sanepidy/wioie nie działają. Pozostaje 112 i dobra wola/ wyobraźnia tego kto siedzi przy telefonie.

- policja, która przyjedzie przeważnie nie ma pojęcia o  tym co należy zrobić

- jest powszechne przekonanie, że jeśli zrzuca coś oczyszczalnia to na pewno zgodnie z prawem

Ciągle jednak się nie zrażam i zachęcam kogo mogę do działania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janek napisał:

 

- ścieki są przeważnie zrzucane w nocy, w święto jak sanepidy/wioie nie działają. Pozostaje 112 i dobra wola/ wyobraźnia tego kto siedzi przy telefonie.

- policja, która przyjedzie przeważnie nie ma pojęcia o  tym co należy zrobić

- jest powszechne przekonanie, że jeśli zrzuca coś oczyszczalnia to na pewno zgodnie z prawem

Ciągle jednak się nie zrażam i zachęcam kogo mogę do działania

 

Dlatego trzeba to zrobić z chłodną głową , jeżeli już się wie ze taki proceder ma miejsce trzeba się przygotować ;

- mieć świadka albo lepiej z kilkoma ZAUFANYMI w 100%

- znaleść  kogoś w policji a jeszcze lepiej w prokuraturze , komu może zależeć np jakiś wędkujący  ( są tacy tylko trzeba poszukać )

- równie skuteczne są lokalne media , tylko trzeba to wcześniej samemu dobrze udokumentować , idąc na rozmowę ( pomaga naprawdę )

  lokalna tv była ekstra ( można tez jakąś ogólnokrajową spróbować - maja tam takie programu jak uwaga itp ) próba nie strzelba 

- zgłosić pisemnie w PZW ( śmiech ) ale to prawda muszą się ustosunkować (KPA)

- sanepid pracuje 24 na dobę ( mają dyżury , na wezwanie policji czy innych organów ścigania lub służb muszą się stawić i pobrać próbki ), 

   jeżeli nie to też jest , przestępstwo i wszystko to nagrywać na miejscu 

- oczyszczalnia też jest trucicielem ( przykład warszawski w mediach codziennie o tym było )

- uporządkować zebrane materiały , pokazać komuś mądremu co ma pojęcie czy to wystarczy do sądu 

I tak aż do skutku bić się o to , no bo przecież trują nawet tych co nie wiedzą że w wodzie są ryby  inne organizmy , nawet tych co to wpuszczają choć myślą

że to dalej popłynie i zniknie , tych co myślą ze w kranie mają inną wodę niż która płynie za domem .

Z własnego doświadczenia wiem że jak się znajdzie dziennikarza który się za to solidnie weźmie , to sam zrobi za nas wiele ,

ponieważ publikując materiał będzie  potrzebował materiałów , dowodów , relacji , sam zadzwoni do PZW (serio mówię ) i będą musieli odpowiedzieć co zrobili w tej sprawie ,

dlatego mówiłem żeby powiadomić pisemnie PZW (przerabiałem to wszystko i wiem to dużo zachodu ale jest potem duża satysfakcja jak sprawa nabiera realnego kształtu )

I na koniec kolego pamiętaj NIKT TEGO ZA NAS NIE ZROBI - TAKIM MAMY KRAJ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.