Skocz do zawartości

Łowienie ryb metodą angielską Method Feeder


Rekomendowane odpowiedzi

Tych linów to wam zazdroszczę , u mnie linów jak na lekarstwo, za to karasie na Goczałkowicach jak mutanty , 2 kg i wiecej

Kolego @Fish007 podasz jakiś namiar na te karasie??Chętnie by spróbował je połowić :) Jeśli nie jest tajemnicą ... z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezioro Goczałkowickie utworzone jest na górnej Wiśle, szukaj w okolicy Pszczyny :)

Kiedyś potrzebne było dodatkowe zezwolenie na połów, bo to woda pitna dla "połowy" Śląska, w tym moich rodzinnych Tychów.

Nie zawsze łatwo było je zdobyć, bo dziadki w kołach "rozdawali" je między sobą, a były limitowane. Nie wiem jak jest teraz.

Bardzo fajna jest też Wisła powyżej zbiornika. Tyle, że z Dębicy to około 200 km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna precyzja w łowieniu na Metodę to punktowe łowienie, które można najdokładniej osiągnąć poprzez zaklipsowanie żyłki na klipsie kołowrotka co pozwoli na powtarzalność każdego rzutu w to samo miejsce.

A nie urwie się? przy żyłce 0.22 i koszyku 45g ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy po zarzuceniu trzymać wędzisko w pionie i ono zamortyzuje siłę i nic się nie urwie :)

Do tej pory stosowałem trochę inną technikę. Zatrzymywałem ręką żyłkę "na oko" gdy koszyk doleciał do pożądanego miejsca, a wędziska nie trzymałem pionowo, raczej blisko lustra wody, żeby jak najszybciej zatopić żyłkę. Niestety ta metoda w nocy zupełnie się nie sprawdzą, bo po prostu jest ciemno jak.... i nic nie widać :D Wypróbuję ten sposób na następnej zasiadce, bo celne rzucanie w nocy to moja zmora. A co z bocznym, silnym wiatrem? Czy taki wiatr przy rzucie na 50m nie rozwinie przypadkiem parę ładnych metrów żyłki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Korde i łowię na Korde bo po prostu ją mam:). Myślę, że jeśli chodzi o łowienie karpi komercyjnej wielkości, czyli do 5kg to marka plecionki nie ma większego znaczenia. Jednak jeśli chciałbyś się brać za poważne karpiowanie to Twój przypon może być narażony na większe przeciążenia w efekcie czego pasowało by mieć pewność, że nie będziesz go zmieniał co chwilę. Ostatnio przeglądając swoje zabawki w piwnicy natknąłem się na plecionkę Mavera i też jej niczego nie brakuje jak na moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w doborze plecionki na przypony do metody. Jakiej firmy i wytrzymałości polecacie ?

EDIT: Plecionka pod karpiki.

Przede wszystkim plecionka tonąca, postaraj się żeby była w kolorze dna, przypon jest krótki więc miękka, wytrzymałość min o wytrzymałości żyłki ale ja nie wiedzieć czemu stosuję obecnie stosuję 15 funtowego Sufixa do żyłki 0,26 i na brak rybek nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym kijem ale miałem do czynienia z kijem o takim samym C.W. i powiem tak: leszcze (łopaty) i małe karpiki do 3kg wyciągniesz, ryby większe jak 5kg wymęczysz na tych zestawach a większe to już tylko "na fantazji" wyciągniesz. Łowiłem kijem o podanym przez Ciebie ciężarze wyrzutowym i przeszedłem na minimum 120g c.w. o długości 3,6m i akcji parabolicznej, drugi zestaw 150g długości 3,9m. Kije te sprawują się bardzo dobrze zarówno przy leszczu kilogramowym jak i przy karpi 6kg a sprawdził to kolega @Gochu łowiąc jednej nocy dwa karpie: 6kg i około 7kg drugi. Hol w obydwu przypadkach nie trwał dłużej jak 8-10 minut. Pomyśl jakiej wielkości ryby występują w łowisku na którym będziesz łowił i kieruj się zasadą, że nie ma sprzętu uniwersalnego. Jeśli już chcesz coś w miarę "uniwersalnego" to pomyśl nad 120 gramówką. To takie moje przemyślenia. Co do kija o który pytasz to wygląda nieźle i w bardzo przyestępnych pieniążkach, ale zastanów się nad zakupem minimum 100gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym kijem ale miałem do czynienia z kijem o takim samym C.W. i powiem tak: leszcze (łopaty) i małe karpiki do 3kg wyciągniesz, ryby większe jak 5kg wymęczysz na tych zestawach a większe to już tylko "na fantazji" wyciągniesz. Łowiłem kijem o podanym przez Ciebie ciężarze wyrzutowym i przeszedłem na minimum 120g c.w. o długości 3,6m i akcji parabolicznej, drugi zestaw 150g długości 3,9m. Kije te sprawują się bardzo dobrze zarówno przy leszczu kilogramowym jak i przy karpi 6kg a sprawdził to kolega @Gochu łowiąc jednej nocy dwa karpie: 6kg i około 7kg drugi. Hol w obydwu przypadkach nie trwał dłużej jak 8-10 minut. Pomyśl jakiej wielkości ryby występują w łowisku na którym będziesz łowił i kieruj się zasadą, że nie ma sprzętu uniwersalnego. Jeśli już chcesz coś w miarę "uniwersalnego" to pomyśl nad 120 gramówką. To takie moje przemyślenia. Co do kija o który pytasz to wygląda nieźle i w bardzo przyestępnych pieniążkach, ale zastanów się nad zakupem minimum 100gr.

Dzięki bardzo za odpowiedź. Już nabyłem ten kijek. Będę nim łowił nad zalewem. Spokojnie powinien wystarczyć. Nastawiam się głównie na leszcze i mniejsze karpie. Chyba, że podejdzie spory karp, amur, a takie sztuki tu bywają, to wtedy może być problem-tak jak piszesz. Następny kijek będzie do 120 cw. bardziej uniwersalny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Gazdowej pojawily sie fajne koszyki do bialych robakow: Koszyk feeder - GRUB FEEDER Sklep wędkarski Gozdawa

QUOTE]

@p^k próbowałeś już tych koszyków?

Tutaj chyba dokładniej to widać na filmiku

Wlasnie tez czekalem na opinie forumowiczow odnosnie tych koszykow bo nie mialem z nimi stycznosci niestety.

Zamowienie u Gazdowej bede robil dopiero w polowie czerwca wiec wezme je pod lupe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź. Już nabyłem ten kijek. Będę nim łowił nad zalewem. Spokojnie powinien wystarczyć. Nastawiam się głównie na leszcze i mniejsze karpie. Chyba, że podejdzie spory karp, amur, a takie sztuki tu bywają, to wtedy może być problem-tak jak piszesz. Następny kijek będzie do 120 cw. bardziej uniwersalny. Pozdrawiam.

Nie przesadzaj z tym cw.

Na miekkim kiju lepiej czuc rybe i wyholowanie sporej sztuki nie jest zadnym wyczynem.

Ciezar wyrzutu dobieraj do obciazenia jakim bedziesz rzucal a nie pod ryby, ktore lowisz. Natomiast dlugosc wedziska do odleglosci na jakiej planujesz lowic.

Nie ma zlotego srodka dlatego dobrze byc w posiadaniu 2-3 kijow i dobieraniu ich pod warunki, o ktorych wczesniej pisalem.

Edytowane przez p^k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z tym cw.

Na miekkim kiju lepiej czuc rybe i wyholowanie sporej sztuki nie jest zadnym wyczynem.

Ciezar wyrzutu dobieraj do obciazenia jakim bedziesz rzucal a nie pod ryby, ktore lowisz. Natomiast dlugosc wedziska do odleglosci na jakiej planujesz lowic.

Nie ma zlotego srodka dlatego dobrze byc w posiadaniu 2-3 kijow i dobieraniu ich pod warunki, o ktorych wczesniej pisalem.

Koledze również dziękuję za radę. Szczerze pisząc, zawsze łączyłem cw. wędki z wielkością ryby. Tu dałeś mi dużo do myślenia, by dobierać głównie ten parametr ze względu na samo obciążenie podczas rzutu, a nie tylko na wielkość samych ryb. Ten kijek w pełni będzie pasował, rybę będę czuł na wędce a to sama radość :) To forum jest naprawdę profesjonalne -sprawdzone teoretycznie i praktycznie rady. Dziękuję również koledze, który założył ten wątek. Pozdrawiam.

Edytowane przez grafikwww
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.