Skocz do zawartości

Sum


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się właśnie nad zasiadką na suma na Wisłoku.Mam mniej więcej wytypowane miejsce ale Mam karpiówkę i raczej nastawiałbym się na sumy do 100 cm - 130 cm.Mam pytanie czy przez wielkość żywca możemy mniej więcej regulować ryby które mogą się znajdować na haku.Jak założyłbym np żywca od 15 do 20 cm.To czy mógłby przyładować większy sum ? Zastanawiam się również nad Założeniem turkucia ale to raczej na łowisku komercyjnym.Myślałem nad tym aby 2 turkucie związać gumką recepturką i założyć na Hak tak aby ich nie przekuwać tylko żeby były żywe.Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do żywca to się nie będę wypowiadał gdyż nie lubię męczyć ryb a turkuć powinien być żywy i raczej na Wisłoku powinieneś spróbować a nie na prywatnych,w Wisłoku bardzo dobrze biorą na niego duże leszcze i karpie sumów 100 cm nigdy nie złowiłem ale 60-80 cm owszem biorą .Znajomy wędkarz raz spróbował na jelita kurze branie było 150 metrów żyłki 0.35 w 30 sekund wysunął i trzeba było ciąć więcej nie próbował może z pontonu szanse by były ale z brzegu wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak na suma mam podobny jak do połowu tuńczyków na morzu no może przesadzam ale jest spory jak już bym się nastawiał na turkucia to jedyną rybą jaka była by w stanie połknąć taki hak jest sum czy jest sens założyć mniejszy hak ? Czy dobrze zacięty sum na duży haczyk Karpiowy nie zerwałby się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zacięty sum na duży haczyk Karpiowy nie zerwałby się ?

Jeżeli suma zapniesz w tzw nożyczki czy tez kącik który jest bardzo mięsisty, to nie spadnie na pewno.Musiałbyś tego bardzo chcieć .Jeśli chodzi już o np tarkę to ciężko tam wpić cokolwiek ale nie jest nie możliwe.Powiem teraz o kotwicach gdyż haków nie używam. Ownera przy zacięciu z całej pi......na pewno wpijesz.Reszta pozostaje w wytrzymałości haka,węzła itp. Na pewno bezadziorowe lepiej wchodzą. Jeśli mówimy o sumach 70-100 cm mniejszymi hakami na pewno można coś zdziałać.Polując na suma przygotowujemy się NA SUMA,a nie na karpia.Bo takie półsłodki kończą się fatalnie.To że jesteś gotowy sprzętowo nie oznacza że możesz wyciągnąć każdego.Ja przy swoim spiningu przeliczając na gr. to ok 40-60 g wyrzutu mam linkę o wytrzymałości ok.37 kg. Duże wytrzymałe kółka i kotwice ownera st 46 no1/0.Zestaw wydawałoby się solidny,i zdarzają się sytuacje gdzie zostaje dosłownie tylko posiedzieć z kijkiem w ręku.I teraz powiem najważniejsze zdanie w tym temacie.Jeśli mamy wytrzymały sprzęt to możemy godnie po rywalizować,poczuć siłę króla Wisły. I nie wierzcie w to że każdego suma który ma powyżej 140 cm da się po dłuższej walce doprowadzić do podebrania. To że zdarzają się takie sytuacje o kolosach na "light-owe" zestawy nie jest umiejętnością wędkarza tylko przypadkiem.Zazwyczaj takim że sum został złowiony obok swojej "gawry".Dlatego ciągle koło niej krąży. Wrzucam kilka minut z ostatniej przegranej walki.Z 30 kilku minut wycinka ostatnich sekund.Ogólnie miejsce głębokie z kręcąca wodą oprócz małego szybkiego,płytkiego wlewu.Ryba na sto procent przypłynęła tam żerować( w tym miejscu złowiłem przed tym braniem 2 szt do 1 m) i za wszelką cenę chciała ciągle przepłynąć na drugą stroną przelewu.Problem miała tylko taki że ja byłem przeszkodą :D.Pomimo tego wcale nie dało się go wyciągnąć z okolic środka czyli nurtu wstecznego.Ryba zobaczyłem przez ułamek sekundy.Była duża....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam mam pytanie:

Ostatnio wybrałem się z bratem ciotecznym na sandacza z gruntu. Wywiózł mi zestaw, było już po zmroku - martwa ukleja na przyponie z fluorocarbonu 0,4 mm. Gdy wrzucił zestaw w wodę, położyłem wędki na podpórkę, odblokowałem wolny bieg, zamierzałem jeszcze chwilę poczekać, aż żyłka całkowicie zatonie, gdy nagle...odjazd, przerwa, odjazd, przerwa, odjazd, przerwa, odjazd przerwa...wszystko to zdarzyło się w ciągu 6-8 sekund. Każdy odjazd to około 10 bardzo szybkich obrotów kołowrotka, a przerwa to tylko zwolnienie obrotów praktycznie do zatrzymania się, ale zaraz znowu to samo...Zamknąłem wolny bieg i zaciąłem energicznie. Opór był niesamowity - coś pięknego...nigdy takiego nie wyczuwałem jeszcze w swojej przygodzie wędkarskiej...Zacząłem rybę ściągać w kierunku brzegu pompowaniem, ale dałem rade tak z 30-40 metrów. Hamulec miałem dokręcony dość mocno, praktycznie na granicy wytrzymałości żyłki i wędki (no własnie żyłki jedynie 0,23mm i wędki feederowej z CW 90 gram...) Ryba nie odjeżdżała na hamulcu. Niestety po pewnym czasie pompowania nic nie mogłem już zrobić bo ryba była w zaczepie tzn. pompowałem ale jedynie hamulec działał...wsiedliśmy więc na łódkę i dopłynęliśmy do miejsca zaczepu, próbowałem podnieść do góry rybę i w pewnym momencie wyskoczył hak (sandaczowy) z przyponem - ryba uciekła. Czy po braniu można sądzić, że był to sum? A druga sprawa, jeśli trafi mi ponownie taki przyłów (druga strefa roślinności podwodnej - około 20 m od brzegu jest dość bujna i w niej ryba się zaczepiła) To czy mam szansę podebrać taką rybę w inny sposób, mając do dyspozycji łódkę? Jeśli tak to jak to zrobić? nie ściągać jej tylko trzymać na napiętej żyłce i płynąć w jej kierunku? a kiedy będę przy niej to spróbować ją podnosić od dna? Czy czekać aż się zmęczy? (woda nie jest głęboka 2-3 metry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Suma jeszcze nie złowiłem dopiero kompletuje sprzęt ale z mojego doświadczenia w holowaniu ryby zawsze staram się aby wędką kontrolować gdzie ona płynie w twoim wypadku napiął bym wędkę w stronę gdzie ryba może odpłynąć i możesz ją spokojnie wymęczyć nie wiem jak jest to z sumem ale ryba przeważnie ucieka w kierunku przeciwnym do napiętego wędziska i żyłki więc jeśli chcesz aby płynął w lewo napinasz w prawo i odwrotnie .Jeśli chcesz uniknąć podobnych sytuacji wędką kieruj rybę w miejsce gdzie możesz ją wymęczyć pamiętaj że jeśli ryba płynie w miejsce w które nie chcesz i bardziej napniesz (dokręcisz hamulec lub bardziej będziesz chciał go wypompować) to on bardziej będzie ciągnął w to miejsce.Nie zawsze się da bo gdy jest duża sztuka i zestaw nie przygotowany pod tą rybę to jest kicha. Pewien wędkarz powiedział mi żeby zawsze nastawiać się na największą rybę jaką możesz złowić wtedy nie ma niespodzianek tylko piękny udany hol i niesamowite emocje :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Tak zaczynam w tym roku 1 sezon z sumem będę łowił głównie na żywca ale na spinning raczej mało.Mam zakupioną wędkę Mikado Cat fish

(nikomu nie robię reklamy)

80-400 g wyrzutu 3 m długości do tego plecionkę 0.40 o wytrzymałości 48 kg 200m (z opakowania wnioskuję nie wiem jaka jest jej wytrzymałość rzeczywista).Jeszcze tylko dokupię kołowrotek metalowy na który zmieszczę tą żyłkę i będę gotowy Haki i Kotwice słyszałem że bardzo wytrzymałe muszą być do tego krętliki i wiązania również.:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja ostatnio zakupiłem wędkę Mikado Da Vinci Pilk 230cm - 250g 4 składowa + plecionka 0,32 i tani kołowrotek inspiration 5000, sprzęt nie jest wysokiej klasy bo chce szukać sumów w Wisłoce w okolicach Mielca a Gigantów tam nie znajdę wiec uznałem ze na początek jest to wystarczający sprzęt

ktoś może łowi w Wisłoce jakieś sumiki ? jakaś podpowiedz ? porada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zakupiłem wędkę Mikado Da Vinci Pilk 230cm - 250g 4 składowa + plecionka 0,32 i tani kołowrotek inspiration 5000, sprzęt nie jest wysokiej klasy bo chce szukać sumów w Wisłoce w okolicach Mielca a Gigantów tam nie znajdę wiec uznałem ze na początek jest to wystarczający sprzęt

ktoś może łowi w Wisłoce jakieś sumiki ? jakaś podpowiedz ? porada ?

Oj możesz sie zdziwić co do gigantów. Wiem co mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

3 razy juz podchodziłem go na Wisłoce a to na wątrobę a to na pellet a to na kurze serca w godzinach wieczornych :D ale bez efektu

ale z jednym gościem gadałem co przyszedł po mnie i łowił takie 70cm 2 sztuki na spławik w środku dnia na płyciznach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
8ecf8e69ef0aa3cb372dce12a9e5e069.jpg Ma bardzo dużo siły, jeszcze w miejscu w którym musiałem go holować był bardzo szybki nurt, duże głazy na dnie, jakies drzewo i z 15 kołków po starym moście więc można sobie wyobrazić co przeżyłem, walczył jak by miał 2m+ :) Hol byl krótki bo trwał niewiele ponad 10 min ale po wyciągnięciu suma na brzeg nie byłem w stanie odłożyć wędki w bezpieczne miejsce jedną ręką :D Nie mogłem mu popuszczać bo na pewno po chwili był by w zaczepie. Jednak i tak miałem wieeeelkie szczęście jak widać po zdjeciu, sumowa plecionka przyponowa o wytrzymałości 80kg została przetarta o ponad połowę a kotwica bardzo zmienila swój kształt :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.