Skocz do zawartości

Rzeka Mrowla


rapala

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do forumowiczów;).Czy ktoś z Was łowił w ostatnim czasie w rzece Mrowli vel Czarnej,która wpada do "zbiornika" w Nowej Wsi?Nawet nie wiem czy jest ujęta w wykazie wód O.Rzeszów.Z tego co mi wiadomo,kilka lat temu zarybiana była nawet pstrągiem.Pamiętam że trzy abo cztery lata temu udało mi się złowić na zbiorniku w Nowej Wsi z pod lodu kilka mniejszych pstrągów.W latach 80-tych można było w niej połowić ładne płocie,jazie i przyzwoite klenie a wieczorami jeździło się na raki;).Niestety czasy już odległe:(.Ciekawy jestem jak sytuacja rybostanu ,przedstawia się na dzień dzisiejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat Rapala:)Także mnie ciekawi co się dzieje na tej rzeczce.Kiedyś w zasadzie daawno temu jezdziliśmy tam na rybki zaczynając od mostku(przed skrętem na Zaczernie)aż dochodziliśmy do zbiornika Terliczka.Wtedy była tam masa okoni,kleni i jazi o płociach nie wspominając.Były to odległe czasy ale myśle że na pewno są tam przyzwoite rybki.Acha i mam jeszcze jedno ciekawe wspomnienie z nad tej rzeczki:)zgubiłem tam Shimano Stradica 1000gt ,,czarnucha'' to było ponad 10 lat temu..może ktoś znalazł...i odda?:D:D;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Marcin to dość odległe czasy.Praktycznie na tej rzeczce stawiałem swoje pierwsze kroki w wędkarstwie można powiedzieć że w pampersie:D.Pierwsze rybki na jakie się nastawiałem to były oczywiście kiełbie,których wtedy było od zatrzęsienia.Dawno tam nie zaglądałem ale na pewno rzeczka się zmieniła,mało już zostało starych topoli,które koło niej rosły a i brzegi pewnie mocno pozarastały.Teraz sobie tak o niej myślę,rzeczka nie za szeroka ale kilka może nawet kilkanaście miejsc z wodą 2-u metrową to było albo to człowiek wtedy był niższy:D.Kiedyś nawet przez kilka lat z tego co sobie przypominam była jako wody górskie.Tak myślę że jeżeli zostało tam coś z tego pstrąga z zarybień to mogą to być już fajne sztuki;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również stawiałem pierwsza kroki w wędkarstwie na tej rzeczce. Straty rownież poniosłem-zgubiona torba z akcesoriami i termos na herbatę, wtedy termos to było coś tak więc bolało bardzo.Dawno tam już nie wędkowałem z powodu działania ludzi z koszami oraz przez uregulowanie jej brzegów. I pewnie się tam już nie wybiorę z wędką bo chcę zachować wspaniałe wspomnienia z dawnych lat o dzikiej,tajemniczej i bardzo rybnej rzeczce.Wielka szkoda!!! .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mały wypad na Mrowlę -tylko jedno wyjście okonia ale za to pogoda kapitalna

Głębokość to około 0,5 do 1,3m.

poniżej kilka fotek:)

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez cyniu5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jesteście naprawde wielkimi optymistami co do tej rzeczki .Napewno jest tam płoć ,okoń ,klenik czy jaź ,ale są to niedobitki w takich ilościach ze szkoda gadać rzeczka ta przybiera kilka razy do roku i nawet ryba ze zbiornika w Nowej Wsi spłyneła do Wisłoka

Łowię często w tamtych okolicach i wierzcie mi ryby z zbiornika w Nowej Wsi łapie się teraz na Wisłoku , a tego zbiorniczka PZW niezarybia już od kilku lat bo twierdzą ze niemożna odłowić tej ryby aby sprawdzić stan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

W obecnym wykazie (jak i wiele innych, np. nizinny odcinek Strugu, nie jest ujęta). W poprzednich wykazach była ujmowana jako rzeka Czarna i o ile nic się nie zmieniło (a raczej nic poza spiep....iem wykazów), gospodaruje na niej PZW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odświeżę nieco temat Mrowli z tej prostej przyczyny, że zamierzam opisać tę rzeczkę w jednym z katalogów łowisk WŚ. Uważam, że Mrowla ( przez niektórych nazywana Czarną) jest atrakcyjnym łowiskiem kleni i jazi. Od lat zaglądam tam zwłaszcza wiosną, gdy poziom wody na Wisłoku jest znacznie podwyższony. Najlepszym dowodem jest mój inauguracyjny kleń zamieszczony w galerii.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mateusz pisz takie rzeczy na forum ;)

Witaj apioo;)

Należę do tych, którzy preferują wędkarstwo bez tajemnic. Moim zdaniem większość forumowiczów i tak kieruje się najzdrowszą ze wszystkich zasad - "no kill" - chwała Im za to;) A wracając do tematu Mrowli...

Edytowane przez Mateusz Porada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę nieco temat Mrowli z tej prostej przyczyny, że zamierzam opisać tę rzeczkę w jednym z katalogów łowisk WŚ. Uważam, że Mrowla ( przez niektórych nazywana Czarną) jest atrakcyjnym łowiskiem kleni i jazi. Od lat zaglądam tam zwłaszcza wiosną, gdy poziom wody na Wisłoku jest znacznie podwyższony. Najlepszym dowodem jest mój inauguracyjny kleń zamieszczony w galerii.:)

Rozumiem, że to co napisałeś ma zachęcić do zakupu tejże gazetki, aby przeczytać Twój artykuł? :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Ja również wychowałem się nad tą rzeczką i to co się z nią teraz dzieje to tragedia. Na wysokości miejscowości Lipie zmieniono jej bieg poprzez budowę dojazdówki do autostrady. Przez tą budowę przez kilka miesięcy zeszłego roku płyneła w niej żółta, zapiaszczona woda, zero przejrzystości i ryb. Kiedyś pływały w niej piękne okonie, szczupaki, klenie , płocie, jazie i były raki. Po dwóch zatruciach rzeki przez oczyszczalnię ścieków w Głogowie Młp. w rzeczce zostało prawie nic:(. Co roku powiedziony wspomnieniami wracam na stare miejscówki by zobaczyć czy coś się ruszyło z rybostanem. W tamtym roku tj. 2012 okoni brak i tylko jeden wypracowany, mały szczupaczek. Coś się ruszyło albo po prostu przypadek. Zobaczymy co będzie w tym roku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrowla to niesamowita rzeka. Sam na niej zaczynałem łowić. Niestety od ok 2 lat jej stan jest tragiczny. Wpływ na to ma most jaki zbudowano na niej na odcinku tej drogi szybkiego ruchu. Jest to parę rur kanalizacyjnych, wrzuconych i przysypanych ziemią. Normalnie jak to wtedy zobaczyłem to się załamałem do reszty, bo parę miesięcy przed tym udało mi się tam złowić kilka pstrągów. Na rzekę mają również ogromny wpływ wydry które tam zagościły. Nie wiem jak jest obecnie, bo myślę że obecnie powinno im tam brakować pożywienia, ale to trzeba by sprawdzić. I tak apropo tego mostu to wtedy jak puścili wodę przez te rury to podstawiali kosze i wszystkie ryby zabrali.

(Podobno było dużo szczupaków). Ostatnio koleś z mojej szkoły(tak naprawdę to nigdy z nim nie rozmawiałem) zdobył 4 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie biologicznej w której robił projekt o rzece mrowli. Projekt był bardzo wysoko oceniony więc myślę że niesie ze sobą ważne treści, a dokładnie oceniał w nim ekosystem tej rzeki. Fajnie by było gdyby udało mi się zobaczyć ten projekt i go tu wrzucić, ale wiecie jak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wszystkich zainteresowanych czystością wody w rzece Mrowli o podawanie lokalizacji rur odprowadzających zanieczyszczenia. Trzeba podać miejsce (np prawy brzeg 100 m od mostu na drodze nr 9) coś charakterystycznego ( złamane drzewo, rów melioracyjny) rodzaj wypływu - stały, okresowy itp.

Spróbuję zrobić inwentaryzacje i przedstawić WIOŚ'iowi. Z moich obserwacji oczyszczalnia głogowska trochę jakby polepszyła działanie i jest szansa że powróci do rzeczki życie. Trzeba jednak ograniczyć pozostałe "zasilenia"

Liczę na waszą pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.