Skocz do zawartości

Rzeka Mrowla


rapala

Rekomendowane odpowiedzi

Wiosną ubiegłego roku wybrałem się na mały rekonesansik tej rzeki .Przeszedłem od mostu w Górce Zaczerskiej do miejsca gdzie nad rzeką przebiega autostrada.Widziałem ,że w ostatnich latach rzeka była regulowana ale to co zrobili woła o pomstę do nieba .Na odcinku od miejsca gdzie zaczynałem spacer do pierwszego mostku w Nowej Wsi praktycznie powstał jeden kanał .Pewnie na placach jednej ręki można policzyć duże topole ,wszystko wycięte w pień .Brzegi w wielu miejscach opalikowane i umocnione faszyną .Przelewy,naturalne przeszkody czy osypiska praktycznie nie istnieją. Dopiero od wspomnianego mostku w Nowej Wsi rzeka trochę zaczyna przypominać rzekę. Może to protesty ludzi ,którzy mają domy blisko jej brzegów sprawiły ,że do tej pory nie zabrali się za jej "kanalizację " i wycinkę drzew...A może to tylko kwestia czasu? Na tym odcinku aż po ujście Mrowla jak na razie dość dobrze zachowała charakterystykę jaką pamiętam z dawnych lat. Nadal jest sporo fajnych miejscówek,zatopionych krzaków czy dołków.Jedyną bolączka ,jak zresztą chyba każdej tego typu rzeczki jest bliskość domostw oraz sporo śmieci,choć jest o niebo lepiej niż  było to kilkanaście lat temu. Niestety minusem jest również to ,że rzeka sporo się wypłyciła .Przed jej regulacją dołki z wodą +-2m nie były czymś nadzwyczajnym ...

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rapala napisał:

Przeszedłem od mostu w Górce Zaczerskiej do miejsca gdzie nad rzeką przebiega autostrada .. .Przed jej regulacją dołki z wodą +-2m nie były czymś nadzwyczajnym ...

Jest jeszcze odcinek Rudna - Zaczernie  - obszar Natura 2000 gdzie mam nadzieje nie dotknie łapa meliorantów. Rzeka wytruta, ale dołki są.

Natura jakoś zadziała jak znów nie będzie suszy latem.

Odcinek Lipie - Rudna też na razie nie ruszony, ale tam jak nie ma roślin to niewiele dołków.

Ciągle zastanawiam się jak przyspieszyć dorybianie tej rzeczki - ma ktoś z Was "wtyki" w komisji zarybień?

Myślę że takie ilości 1000 szt jazia i klenia + tarlaki płoci szybko odbudowałyby rybostan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Janek napisał:

 

Ciągle zastanawiam się jak przyspieszyć dorybianie tej rzeczki - ma ktoś z Was "wtyki" w komisji zarybień?

Myślę że takie ilości 1000 szt jazia i klenia + tarlaki płoci szybko odbudowałyby rybostan

 

 

 Myślę że pzw już dawno olało tą rzeczkę liczą się tylko bajorka...

Na zarybieniach się nie znam ale tak jak pisze @Wojtasz,można zrobić ściepę i po krzyku .Szukanie dojścia i proszenie pzw o cokolwiek to moim zdaniem tylko strata czasu .

Jeżeli powstanie jakaś "nieoficjalna grupa zarybieniowa " to na mnie możecie liczyć ;).

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można zerknąć na orientacyjne ceny ryb http://www.pankarprybacy.pl/forumrybacy2011/phpBB3/viewforum.php?f=3&sid=e50d4418c4d20bc85c35b2c0cf81edae.Większość ofert to karp,amur , karaś ale są również w  inne gatunki .

Myślę ,że w Starzawie można pozyskać niemal każdy gatunek ryb.

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zarybienie to popieram pomysł i jeśli chodzi o składkę to chętnie się dorzucę.

Dodatkowo dobry by był pomysł przerzucenia troszkę rybek np. z Wisłoka. 

Ostatnio połowiłem bardzo ładnych płoci na Wisłoku, trafiały się też małe jazie i kleniki. W sumie przez dwa dni z 120 rybek.

Delikatnie do siateczki, wiaderko z pompką do zapalniczki samochodowej i kilka km rybki powinny przeżyć. 

Tylko ja nie bardzo wiem gdzie wpuszczać rybki. Kolega Janek ma największe rozeznanie co i gdzie należałoby wpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję że największy sens ma to od mostu kolejowego w Zaczerniu w górę rzeki. 

Chyba ze o czymś nie wiem i powstał tam jakiś próg wodny? Z 2 km powyżej mostu kolejowego. Ktoś wie co to takiego? 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, majmaj napisał:

Chyba ze o czymś nie wiem i powstał tam jakiś próg wodny? Z 2 km powyżej mostu kolejowego. Ktoś wie co to takiego? 

Niestety nie wiem co to jest. Muszę zbadać. Wydaje się że żeby było wygodnie można ryby wpuszczać w Zaczerniu - chodzi o łatwość podjazdu do rzeki i  obserwacji - czy życie wróciło.

Górny odcinek "zarybią" dzikie stawy przyautostradowe, jak będzie wyższa woda w rzekach. Dolny - coś "najdzie" z Terliczki.

Ze składkami i zarybianiem wstrzymałbym się do jesieni bo:

- nie wiemy jak naprawdę będzie wyglądała woda latem:

       czy odtworzy się roślinność produkująca tlen

       czy nie ma jakiś innych źródeł syfu w zlewni (jak oczyszczalnia brudziła to nie było co szukać bo i tak płynęła czarna maź)

       jak będzie wyglądało wypełnianie pozwolenia wodno-prawnego przez plantacje borówek

- o narybek ryb prądolubnych łatwiej jesienią

Na razie myślę akcja "płoć przedtarłowa"  powinna szybko przynieść efekt. Z moich obserwacji płoć szybko się rozmnaża i tworzy dobrą "bazę" dla drapieżców.

Na okonia już chyba za późno. Ukleja, kiełb też pożądane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.03.2016 at 13:19, majmaj napisał:

Akurat odbudowa takiej tamy to kwestia kilku godzin pracy :)

Kilka lat w wstecz sam zrobiłem takich kilka.

Zdradź może jak to robisz. Dla mnie problemem jest budulec (kamień). Na zaporkę trzeba go naprawdę duuuużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtasz napisał:

Myślę, że mostek w Zaczerniu, koło sklepu karpatia to idealne miejsce na wpuszczanie rybek. Rzeka w tym miejscu wygląda obiecująco.  

Już stadko okoni tarłowych w styczniu w tym miejscu popłynęło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2016 at 20:23, Lucjan Kula napisał:

jak coś to się dorzucam do zarybienia nad rzekę mam blisko wiec można ja mieć pod kontrolą , ale ryby bym wpuścił nie w Zaczerniu a w Rudnej przed złączeniem Rzek....

Może ale tam w zeszłym roku melioranci "konserwowali koryto rzeki" i jest płyciutko. Kilkaset metrów wyżej jest lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no to z mojej strony dziś ta rzeczka dostała kilka płotek i kilka małych kleników.

 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Pozdro.

PS: 

U was jest opcja edycji zdjęcia w poście po dodaniu? 

 

Edytowane przez majmaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.