Skocz do zawartości

Kij na klenia


czkawa

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem że podejście minimalistyczne na uzbrojenie wędki sprzyja jej akcji. Rękojeść dzielona zmniejsza masę i zmniejsza pewnie też sztywność dolnika. Osobiście preferuję korek zamiast pianki (chyba ręka się mniej poci). Czy pełny korek (niedzielony) działa na niekorzyść przy tym blanku?

Które lepsze przelotki te oddalone dalej od wędki czy jak najbliżej blanka? Jaka jest optymalna ilość przelotek przy tej długości wędki?

Ciężki kołowrotek na lekkiej wędce nie wpływa na jej akcję tylko na masę całości zestawu, dobrze rozumiem? Akurat większa masa przy uchwycie kołowrotka to chyba plus bo lepsze wyważenie wędki. Red 10400 waży 310g a 10200 - 275g, różnica 35g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o minimalistyczne zbrojenie wędki. Dziencioł pisząc o minimach, miał na myśli rodzaj przelotek w jakie został uzbrojony jego kij. Akurat te przelotki są lekkie i nie powodują, że blank staje się kluchowaty, chodź do demona szybkości mu daleko. Kołowrotek ma drugorzędne znaczenie na wyważenie wędki, ponieważ wędkując trzymasz dłoń na stopce kołowrotka, a to praktycznie wyklucza działanie dzwigni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Siksa, no właśnie tak samo myślę, że ciężki kołowrotek (taki jak Red Arc) nie przeszkadza, gorzej jeżeli jest za lekki to wtedy wędka leci na "pysk", wtedy trzeba ją dodatkowo obciążać -wyważać na końcu dolnika.

Red Arc i podobne klony (Zauber, Blue arc, Ryobi) mają wspólną cechę - w całości metalowy alumuniowy korpus, dzięki temu są sztywne i muszą swoje ważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, na wstępie powiem, że nie szukam nic wyszukanego. Proszę o radę i pomoc, czy jakiś kijek do 100zł pod klenia/jazia kupię? Interesuje mnie coś do połowu woblerkami do 5-6cm max (czesto 2-4cm), obrotówki do rozmiaru 2, ogolnie przynety do 10-12gr. Rzeka to Wisłok oraz San.

Mam okume black rock 7-30g ale jest za mocna na tego typu przynety. Nie chciałbym też typowej kluchy jak Shimano Catana, ale czegos z potencjałem. Da się coś zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Strasznie ciężki 210gram to już dużo za dużo chyba że masz łapy jak pudzian i potrzebujesz dodatkowego treningu. Prawie 3 metry to też dla mnie bezsens szczególnie że pewnie będziesz łowił głównie na mieleckiej Wisłoce. Jak już chcesz długi kijek na klenia w tych pieniądzach to ktoś na giełzie sprzedaje Excelera Daiwy w przyzwoitych pieniądzach. Na 100% będzie lepszy niż wspomniany berklay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Panowie, na wstępie powiem, że nie szukam nic wyszukanego. Proszę o radę i pomoc, czy jakiś kijek do 100zł pod klenia/jazia kupię? Interesuje mnie coś do połowu woblerkami do 5-6cm max (czesto 2-4cm), obrotówki do rozmiaru 2, ogolnie przynety do 10-12gr. Rzeka to Wisłok oraz San.

Mam okume black rock 7-30g ale jest za mocna na tego typu przynety. Nie chciałbym też typowej kluchy jak Shimano Catana, ale czegos z potencjałem. Da się coś zrobić?

Witaj kolego.Szukasz taniego kija na klenie,jazie itp. Niestety za około 100 zł będzie trudno kupić sensowny kij do takiego wędkowania.

Z opisu jaki przedstawiłeś ośmielę się zaproponować bardzo dobry kij i nie za duże pieniądze. Za około 160 do 180 zł możesz kupić kij w dł.2,70m z cw. do 14g ,a w dodatku z pustą szczytówką i akcją pół paraboliczna ,oraz spora mocą. Proponowanym kijem jest SHIMANO CATANA. Występuje też wersja tego kija z wklejanką której nie polecam. Pomimo,że posiadam znacznie droższy kij do połowu kleni i jazi to jednak często zabieram SHIMANO, zwłaszcza wtedy, kiedy chcę łowić duże okazy tych gat.Określił bym ten kij jako coś pomiędzy wklejanką ,a kluchą sygnowaną do takich połowów,a która moim zdaniem niezbyt się nadaje i jest z nią więcej kłopotów niż ma taki kij zalet.Przestrzegam też przed kupnem kija . super,- laith tzw.sucho klejonych ,a takich jest na rynku sporo,a które się nie nadają do takiego wędkowania-zresztą nie nadają się prawie do niczego. Jeśli chodzi o wklejanki to jest ich niewiele na rynku-(mam tu na myśli kij który by się nadawał do połowów kleni,jazi itp.)

Edytowane przez arkadiusz9021
poprawki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jeśli mogę to podepnę się pod temat. Panowię łowię tylko na Sanie Słonne , Dynów. Wobki 1,5 do 4 cm obrotówki 1,2. Szukam kija do 1 tysiąca. Może jakieś propozycje. Najlepiej jakby można było go kupić gdzieś od ręki na Podkarpaciu bo zaczynam urlop to bym się nim pobawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dopłaciłbym kilka groszy i kupił na Twoim miejscu SG Parabellum 0-7. Kij nie do zajechania i przyjemność z łowienia 100%. Chol nawet małego klenia na tej wędce to czysta przyjemność. Problem jest gdy przy łowieniu klenia masz atak bolenia i musisz go na tym kiju wycholować :D ale nie mówie że się nie da, bo i bolka na 70 cm tym kijem darłem do brzegu. Kij świetnie ładuje małe woblery kleniowe (smużaki itp), a do tego jest bardzo wytrzymały. Kup, nie zawiedziesz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prośba o poradę, który kij sg parabellum polecilibyscie na klenia z Sanu i Wisłoka?

Sg parabellum 2,79 cw 3-16 czy ta sama długość a cw 7-23.

Czytałem recenzje obu kijków na fishing-test i ten mocniejszy nadaje się na małe wobki 3-4 cmm.

Jaka jest wasza opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o poradę, który kij sg parabellum polecilibyscie na klenia z Sanu i Wisłoka?

Sg parabellum 2,79 cw 3-16 czy ta sama długość a cw 7-23.

Czytałem recenzje obu kijków na fishing-test i ten mocniejszy nadaje się na małe wobki 3-4 cmm.

Jaka jest wasza opinia?

Panie ja sprzedaje fajnego kija na klenie zaglądnij do forumowej giełdy moze Ci spasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.