Skocz do zawartości

Kormorany


raftik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wytrzymałem :)wczoraj w błocie i wiaterku na Wisłoku złapałem pierwszą rybkę sezonu płotka była tą pierwszą:P martwi mnie jednak duża ilość kormoranów na Wisłoku w okolicy nowej wsi:mad:

Kormorany stanowią poważny problem w ekosystemie. Pozwolę sobie wkleić artykulik, który napisałem po przeczytaniu notatki pewnego pana ornitologa.

Pan ornitolog mija się z prawdą twierdząc, że cyt."kormorany nie sieją takiego spustoszenia w naszych wodach, jak się powszechnie uważa." Otóż sieją szanowny panie i to duże. Proszę zapytać wędkarzy, którzy wędkują na zbiorniku w Strzegocicach od lat (ulubiony zbiornik kormoranów w okresie późno-jesiennym). Złowienie uklejki na powyższym zbiorniku zaczyna stanowić poważny problem. Ta mała rybka jeszcze kilka lat temu występująca w dużych ilościach od ok.3 lat zniknęła z zalewu. Stanowiła ona podstawowy pokarm dla ryb drapieżnych oraz dzikich ptaków, (typu rybitwy) które skolonizowały dwie wyspy na zalewie. Kormorany zlikwidowały stada uklejek i obecnie zaczynają polować na szlachetniejszy narybek typu: sandacz, szczupak,okoń,leszcz,kleń i jaź. Można to stwierdzić obchodząc okoliczne pola (Strzegocice, Jaworze) gdzie ptaki po polowaniach obozują trawiąc pokarm i susza skrzydła. Resztki nadtrawionych ryb dobitnie to potwierdzają. Kormoran najlepszy łowca podwodny(wśród ptaków)w naszym kraju nurkuje uganiając ryby na dużych głębokościach z powodu nasiąkania wodą piór zwłaszcza skrzydeł. To ułatwia mu nurkowanie i pływanie. Małe ryby nie mają z nim żadnych szans. Niemcy od 5 lat wypowiedzieli kormoranom wojnę z powodu strat w rybostanie jakie ptaszyska poczyniły. Nie mówi się o tym, ani nie pisze, ale dzięki ochronie kormorany rozpleniły się w tak zastraszającym tempie, że niszczą masowo gospodarkę rybacką. Pierwsza akcja przeprowadzona w Niemczech spowodowała odstrzał około 5 ton kormoranów, bez specjalnego uszczerbku dla w/w. Jest to plaga i to duża. Pan ornitolog z powodu miłości do ptaków . albo z też z premedytacją pominął ten temat. Należało by zastanowić się jak pozbyć się ptaków z naszych okolicznych wód bo za kilka lat będą to wody martwe.Dlatego nie cieszmy się z obecności coraz to większych stad kormoranów nad naszymi wodami bo to wyjątkowo pazerne szkodniki.

ac 15.04.2010 12:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Spacerek nad Wisłokiem:),kiedyś widziałem 6 dziś naliczyłem 35 a było ich więcej a wszystko działo się obok

kładki w Terliczce zwalone drzewo i jednocześnie stołówka dla "ptaszków", kormoranki plus 3 czaple siwe i dwie białe .. no nie powiem dawały rade trzy które się wynurzyły miały rybki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości ryby są jedzone przez kormorany?

U nas na Sanie np. takie:mad:

http://www.pzw.org.pl/pzwkrosno/wiadomosci/46926/60/wyniki_ogledzin_zoladkow_kormoranow_pozyskanych_w_obwodach_rybac

Nie wiem jak się do ma do dzisiejszej rzeczywistości, ale zapraszam do lektury.

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/30/wiadomosci/55925/pliki/raport_kormorany.pdf

http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/1395/cms/szablony/11205/pliki/011_krzywosz_traczuk.pdf

Edytowane przez lisses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak łowiłem w Irlandii to na jednym z jezior też zimowały kormorany w liczbie około 50-60szt. Ale jakoś na wielkość i ilość poławianych ryb nie narzekałem. Tylko poprawnie prowadzona gospodarka rybacka i poniekąd łowiecka (odstrzał nadmiernej ilości kormoranów) może przyczynić się do poprawy populacji ryb w wodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na miejskim odcinku Wisłoka, szczególnie w okolicach Z.D.Z-tu grasuje dziadek w moro, który przerabia tyle rybiego mięsa, że nawet stado kormoranów przy nim wysiada!:DPonadto, kormorany są okresowym zjawiskiem, a on prawie zawsze jest na polu boju(stołówce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dziś byłem po raz pierwszy w tym roku z gruntem na zarybionej żwirowni w miejscowości "Pigany" .

Co zobaczyłem przed 3 godziny wędkowania ?

3 kormorany - obserowowałem i jakie wyciągnąłem wnioski ?

Że to najgorsze dla mnie ptaki, pod wodą przebywały około 30-40sekund, przepływając w tym czasie po kilkanaście, a może i kilkadziesiąt metrów.

A co do ich połowów ? Zauważyłem 5-7 złowionych ryb w tym czasie przez te ptaki...

Spotkałem wędkarza, którzy próbował wypłoszyć je dużymi petardami - niestety dały nura i się śmiały...

Trzeba się tego jakoś pozbyć, mimo ochrony tego gatunku. Zbiornik zarybiony jest naprawdę dużą ilością ryby. Największe zarybienie w historii istnienia zbiornika... Jakieś pomysły ?

Jak ta plaga się rozprzestrzeni to masakra... obok starorzecze koryta Sanu (natura 2010), blisko San, Ujście Wisłoka do Sanu i wiele innych ciekawych łowisk, którymi ten szkodnik by się zainteresował.

Dodam, że przybył najwcześniej jesienią 2012.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby były od zawsze jak i kormorany. Nie ma wiekszych szkodników jak my ludzie.

Niestety nasze okregi nie są w stanie z tym wygrać wiec przede wszystkim to my wędkarze musimy byc świadomi szkód jakie wyrządzamy w naturalnym srodowisku. Trzeba sie zastanowić czy odrobina rybiego miesa jest warta miłego spędzania czasu nad wodą aktywnie łowiąc a nie czekając 4h na jakie kolwiek branie. Wszyscy znają opowiadania o irlandii, skandynawii i wiedzą jakie ryby tam sie łowi. Jedyny powód to podejście wędkarzy i uwalnianie każdej złowionej ryby. U nas w polsce wszystko co przekroczy wymiar przynajmniej o 1mm dostaje w łeb. Dopóki stare betony nie poumierają, dopuóty nic sie nie zmieni. Jest małe swiatełko w tunelu a mianowicie młode pokolenie wędkarzy którzy doceniają samo łowienie. Mam nadzieje ze dożyje czasów kiedy nikt nie wspomni nawet o ww. regionach europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 5 tygodni później...
  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.