Skocz do zawartości

Przemyślenia na temat C&R ;)


cichyss

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze Panowie poddaję się do tej pory wypuszczałem złowoine ryby.

Od jutra dzięki kolegom @robbox4 oraz @Zdzisławowi Czekale zmieniam swoje nastawienie do wędkarstwa i ryb .

Zamierzam wypromować nową zasadę Z&Z czyli złów i zamęcz lub złów i zjedz.:D:rolleyes::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panowie poddaję się do tej pory wypuszczałem złowoine ryby.

Od jutra dzięki kolegom @robbox4 oraz @Zdzisławowi Czekale zmieniam swoje nastawienie do wędkarstwa i ryb .

Zamierzam wypromować nową zasadę Z&Z czyli złów i zamęcz lub złów i zjedz.:D:rolleyes::cool:

i po co ten sarkazm? bo ktoś zwrócił ci uwagę że promując Fenwicka zapomniałeś jak należy postępować z rybami i nie powinno traktować się jej gumiakiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dyskusji dotyczącej długości holu ryb przedstawiam komentarz kolegi @Zdzisława Czekały do zdjęcia z galerii Taaaka Ryba znazdującej się na tym forum. Obrazek nr 113

Dlaczego widząc jak "wielgaśnego" pstrąga Pan holuje nie zerwał Pan żyłki???

@Zdzisław Czekała.

MY RECORD TROUT

Mój wielgaśny KROPEK 72 cm złowiony pomiędzy wyspami na Sanie (OS), złakomił się na sucharka, hol trwał blisko 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Ci kolego nie odpowiadać ale ... przeczytaj jeszcze raz co napisałem o holu czy miałem jakieś zastrzeżenia co do jego długości? Pstrąga złowiłem na wędkę 10'0" w klasie #6 przypon grubości 0,25 mm jak się to ma do 0,5-7g i żyłki 0,14 mm. Jak widać zdjęcie zrobione tuż nad wodą szybko i sprawnie piętnaście sekund i do wody pomiar dokonany w wodzie, czy przez to było wszystko ok. otóż nie do końca. Jak ktoś mi zwrócił kiedyś uwagę, że zdjęcia ryb poza ich środowiskiem są niewskazane szczególnie w upały czy mrozy (sądzę, że miał rację) zacząłem robić zdjęcia w wodzie, a ostatnimi czasy prawie wcale ich nie robię, a nie czepiałem się gościa. W zasadzie to tyle jeszcze tylko zapraszam do przeglądnięcia zdjęć w tematach Wisłok, Moje tajne łowisko itp zdjęć ryb leżących na kamieniach na trawie na glinie itp. miłej lektury to jest tak zwany C&R po PODKARPACKU, a my z kol Robertem to jakieś dziwolągi jesteśmy ryby na surowo żremy i się tylko czepiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trochę dostało sie niepotrzebnie koledze, który wrzucił filmik z sumem i fenwickiem. Weźcie pod uwagę to, że temat będzie ciągnięty w dziale "C&R" a przecież on nie tutaj go wrzucił, mimo tego że po kontynuacji która zaczęła się chyba od kolegi @robbox4 trafił tutaj.

Jak dla mnie to sam filmik bez dwóch zdań jest delikatnie mówiąc pewnego rodzaju ewenementem, gdyż nie często ogląda się hol dużych ryb na taki zestawik (dużych - jak na taki sprzęt i tak silną rybę). Za to koledze należą się gratki a przy okazji udało się to nakręcić.

Z drugiej strony ryba wraca zmęczona do wody (jestem pewien że będzie żyła i nic jej nie będzie). Być może emocje sprawiły że ryba nie wróciła w pół minuty do wody, ale trafiła!

Umówmy się - takie rzeczy i sytuacje mają prawo się przytrafić i z pewnością w taki czy inny sposób każdemu z nas się przytrafiły. Wędkarstwo, nawet mocno etyczne nie jest i myślę nie będzie jednolitym schematem, gdyż jest to wędkarstwo i wszystko może się przytrafić, choćby rybie niestety.

C&R jest tematem coraz bardziej rozwijającym się w naszym kraju i chwała temu.

Etyczne wędkarstwo jest tematem z pewnością zacnym, choć z drugiej strony czytając czasem na różnych forach temat C&R, mimo że sam w 95% staram się go stosować to nie dołączam się do dyskusji. Czytając nieraz wypowiedzi osób o tym że nawet przykładowo błysk lampy z aparatu je kaleczy jest przesadą. Niektórzy to w ogóle powinni łowić ryby rękami a nie na haczyk.

A czasem tematy kłusownictwa czy kormoranów czy też dewastacji środowiska - co wszystko razem wzięte zabija ogromnymi tonami ryby, jest mniej zauważalne i poruszane - niestety.

- - - Updated - - -

i po co ten sarkazm? bo ktoś zwrócił ci uwagę że promując Fenwicka zapomniałeś jak należy postępować z rybami i nie powinno traktować się jej gumiakiem?

A może to "docinki" doprowadziły do burzy tego tematu, co od początku nie jest niezauważalne? ;)

Przepraszam bardzo, ale czy w polskim wędkarstwie jest gdzieś wspomniane że jeśli w taki sposób łowimy rybę i ja wypuszczamy to jest to nienależyte postępowanie z rybami i że to jest traktowanie ryby gumiakiem?

To chyba zbyt mocne słowa do kogoś kto nie napisał przy wrzuceniu filmiku: "Poniżej wrzucam filmik jak postępować w wędkarstwie etycznym"

Bo C&R to z pewnością jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś niezdrowa atmosfera, to chyba albo nerwówka czy aby Mikołaj trafi pod właściwy adres. Rózgi wam przyniesie ! Najlepiej to skoczcie razem na :beer: i w pół godziny wyjaśnicie sobie dyskusję, która się tu nie skończy.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @ Zdzisław Czekała napisał:

"...Miałem Ci kolego nie odpowiadać ale ... przeczytaj jeszcze raz co napisałem o holu czy miałem jakieś zastrzeżenia co do jego długości? ..." dzisiaj 21:26

czytałem i ....

dzisiaj 20:04 @Zdzisław Czekała

"...To Ty tak sądzisz nawet najdelikatniejsze obchodzenie się z rybą nie gwarantuje jej przeżycia choć tak wygląda po wypuszczeniu, a co dopiero po takim długim wyczerpującym rybę holu ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w tej dyskusji właśnie fajnie widać różnice między C&R, a no-kill - traktowanych przez wędkarzy często jako to samo. No-kill to filozofia, która skłania nas do wypuszczania ryb, C&R to zbiór zasad, które mówią jak to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w tej dyskusji właśnie fajnie widać różnice między C&R, a no-kill - traktowanych przez wędkarzy często jako to samo. No-kill to filozofia, która skłania nas do wypuszczania ryb, C&R to zbiór zasad, które mówią jak to robić.

Myślę, a przynajmniej ja zawsze odbierałem jako bardzo podobne No-Kill i C&R w oryginalnym jego źródle pochodzenia. A ten "zbiór zadań" o którym wspominasz jako Wędkarstwo Etyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie zabierać głosu na temat zamieszczonego filmu ale...To co napiszę nie będzie oceną ani stawaniem po ,którejś ze stron tworzących się "frakcji". Według mnie, film można rozpatrywać w dwóch kategoriach.Pierwsza to techniczna , przedstawiająca możliwości sprzętu jaki oferuje nam współczesny rynek ale to już temat do dyskusji w innym wątku.Druga kategoria to dyskusja na temat ,jakże dzisiaj popularnych zasad "C&R" oraz " No Kill ". I w tym temacie również nie będę zabierał głosu,mam własne zasady ,których staram się przestrzegać i niech tak pozostanie.Pozostaje jednak jeszcze trzeci aspekt całej tej sprawy.Jaki? A no właśnie.

RAPR

VI. OCHRONA RYB

...

B) w pozostałych wodach –od 1 listopada do

30 czerwca.

IV. ZASADY WĘDKOWANIA

...

3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub bę-

dące pod ochroną muszą być bezwzględnie,

z ostrożnością wypuszczone do wody.

Poniżej zamieszczam link do strony z datą połowu

Data połowu - 20.04.2012 r. II cz. filmu: Sum (Silurus glanis) 103cm

Ekstremalny test wędki - FENWICK

W niektórych postach da się odczuć lekkie ferowanie wyniku.Jedni zostają okrzyknięci "pieniaczami" a inni "bohaterami". Pojawiły się również propozycje (akcent humorystyczny;)) promowania zasad "Z&Z" a nawet "zmiesiążenia" suma:rolleyes:.Wszystko fajnie i z humorem ale...Pozostaje jeszcze w/w , trzeci aspekt , na który chyba nikt nie zwrócił uwagi...Regulamin RAPR i jego zapisy.

Zapewne po mnie , spłynął by ten film jak woda po kaczce ,film jak film ,jest ich setki w sieci ,gdyby nie tych kilka "nieszczęsnych " zdjęć ,wrzuconych w zapis filmowy (18.00 min.) , dyskusja na forum oraz ta sceneria łowiska ,jakaś taka ...nie letnia .Po nitce do kłębka...Od razu chcę zaznaczyć : Wiem i jestem tego pewien ,że autorzy filmu NIE MIELI ZŁYCH INTENCJI publikując ten film .Ale skoro film został zamieszczony na naszym forum ,stał się powodem dyskusji oraz oceny zdania wyrażanego przez innych, to trzeba i ten aspekt wziąć pod uwagę. Sprawiedliwość musi być :D

I choć pewnie nie pałamy do siebie przesadnym entuzjazmem :D (Zdzisław pisze posty w "swoim stylu'' ,ja poprawiam ,wiemy o co chodzi) to nie sposób, nie zgodzić się z tym co napisał @Zdzisław Czekał:

Wiadomo, że przyłowów się nie wyeliminuje były, są i będą ale po takim holu, takiej ryby, takim sprzętem może warto było dla dobra ryby zrezygnować z sesji zdjęciowej i mierzenia jej w łodzi (pontonie).

A pytanie jakie zadał :

... dlaczego jak ktoś na forum zwraca uwagę na niewłaściwe traktowanie ryby jest atakowany przez "śniętą inkwizycję".

Pewnie długo pozostanie bez odpowiedzi;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - nie potrzebne bicie piany!

Zaraz po rybach zejdziemy na politykę itp.

Mam taką cichą nadzieję że jednak 21 to wszystko pierdo....

Niestety najprawdopodobniej skończy się jak zwykle...czyli podwyżkami :/

Pm

PS: Mimo że jeszcze za wcześnie na to:

Życzę Wszystkim Forumowiczom - Wesołych i przede wszystkim Spokojnych Rodzinno-Przyjemnych Świąt (nie dajcie się ponieść komercji peace)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wypowiem na temat C&R.

Na wiosne/lato zbiorniku XXX łowiłem szczupaki/okonie do 40cm) i wogóle ryby były i brały.Parę szczupaków zabrałem ze sobą no bo wkońcu płace składkę więc mi się należy,a resztę wypuszczałem.Złowiłem rekordowego na 78cm fota i do wody.Teraz na jesieni/zimie. Nie zanotowałem większego niż 58cm,wieć wiadomo co się z tymi mamuśkami stało.

Najbardziej mnie boli jedno.Jak ktoś zabiera szczupaka ponad 80cm do domu,i zabija te mln narybku:mad:.

Jak by każdy wędkarz wypuszczał ryby to w przeciągu 2-3 lat mamy wędkarskie eldorado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wypowiem na temat C&R.

Na wiosne/lato zbiorniku XXX łowiłem szczupaki/okonie do 40cm) i wogóle ryby były i brały.Parę szczupaków zabrałem ze sobą no bo wkońcu płace składkę więc mi się należy,a resztę wypuszczałem.

Szczupaczynki na 40cm do domu?

"Pogratulować"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.