Skocz do zawartości

Rzeka San


Oktawian

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze dlaczego mi w szczególności wypada znać przepisy? Po drugie proszę zadzwonić do jakiegoś strażnika z Okręgu Krosno, oni już wyjaśnią. Początkiem stycznia przeprowadziłem dwie niezależne rozmowy ze strażnikami i wszyscy powiedzieli to samo. Do pierwszego lutego na ogólnodostępnym Sanie chodzimy tylko za głowacicą. Nie ma tu znaczenia, że od Hoczewki do mostu w Postołowie jest "no kill". W informatorze Krosna jest to dziwnie napisane, ponieważ do wszystkich łowisk przypisany jest okres ochronny lipienia, a do "no killa" już nie. Budziło to moje wątpliwości, więc zadzwoniłem i do pierwszego lutego nie myślę o Sanie. Wydaje mi się, że tamtejszych strażników można uznać za autorytet jeśli chodzi o interpretację przepisów, więc uznałem to za pewnik i dalej się nie doszukiwałem.

Wszystkie lipienie z tego roku zostały złowione na OSie, a tam okres ochronny nie obowiązuje, więc jest ok.

Co do Twojego kaprysu, to jak nazwiesz ludzi łowiących do maja na 15cm gumy ze stalką? Rozwydrzonymi wędkarzami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem w szczególności, dlatego bo to min TY odpowiadasz za merytoryczną stronę tego forum, a nie ja. To zobowiązuje. Co do konkretów...jestem po rozmowie z osobą PZW w Krośnie, oraz po rozmowie z jednym ze strażników(dane tej osoby mam zapisane wraz z numerem telefonu).Następnie, co to za stwierdzenie "chodzimy tylko za głowacicą":confused::DProszę zapoznać się DOKŁADNIE z Informatorem Wód Górskich na 2014 rok, oraz z regulaminem OS i dopiero wtedy zabierać głos i kasować zdjęcia.

KONKRETY,KONKRETY i jeszcze raz KONKRETY proszę przedstawić.....czekam:D

Wypowiedź o moim kaprysie skierowałem do Krzyśka nie do Ciebie, tak więc....,ale odpowiem Tobie... nazywam ich niecenzuralnie, ale gorzej nazywam ludzi innego pokroju, ale to już zupełnie inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipień na wodach PZW Krosno ma okres ochronny od 1 stycznia do 31 maja, dodatkowo na odcinku od ujścia Hoczewki do ujścia Osławy w 2014 obowiązuje zakaz jego zabierania. Okres ten nie obowiązuje na OS gdzie obowiązują ustawowe okresy ochronne. Lipień ustawowo ma okres ochronny od 1.03 do 31.05.... Przy takim podejściu jaki reprezentujesz nie mamy o czym rozmawiać życzę tylko kontroli jak będziesz łowił do końca stycznia na te swoje mikronimfki i tłumaczył strażnikowi, że chcesz złowić głowkę? a może jelce? Niżej fotki z soboty też San tyle, że OS.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie lipienie z tego roku zostały złowione na OSie, a tam okres ochronny nie obowiązuje, więc jest ok.

Tu bym jednak polemizował :).

Regulamin łowiska specjalnego-ochronnego San Zwierzyń - Hoczewka na rok 2014 mówi (paragraf III, Zasady połowu i ochrona ryb, punkt 4), że: "Obowiązują ustawowe okresy ochronne dla wszystkich gatunków ryb."

Trzeba pamiętać, że na wodach płynących (również dzierżawionych przez PZW) przepisami nadrzędnymi są Ustawa o Rybactwie Śródlądowym i Rozporządzenie Min. ws. połowu ryb i raków, i żaden regulamin łowiska czy RAPR nie mogą przekroczyć narzuconych w nich norm (odstępstwa od reguł dopuszcza się w obrębach hodowlanych). Zakaz zabierania jest dodatkowym zaostrzeniem i nie kłóci się z ww. przepisami. Moim zdaniem jednak, nastawianie się na połów danego gatunku (np. przez celowe dobieranie techniki połowu, muchy itp.) w czasie przypisanego mu okresu ochronnego, jest niezgodne z literą prawa, nawet tam gdzie i tak musimy go po złowieniu wypuścić.

Pzdr,

LJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest jakaś uchwała która mówi o okresie ochronnym na lipienia od 1 stycznie, ale ja tez jej nie znalazłem

jest w informatorze zmiana ze lipień ma okres ochronny od 1 styczeń do 31 maj ale od ujścia Osławy i wymiar tam jest 31 cm

ale odcinek Od ujścia Hoczewki do mostu w Postołowie nie ma takiej zmianki wiec według mnie na tym odcinku lipien na okres i wymiar jak w RAPR 'ie a tam jest wyraznie napisane ze okres ochronny lipienia "– lipień – od 1 marca do 31 maja,"

widze ze to forum zrobiło się jakieś takie... ( nawet nie wiem ja to nazwać ) ale wielu się czepia czegokolwiek aby się tylko przyczepić i komuś coś wytknąć, a to chyba nie oto chodzi w tym forum.

A jeśli chodzi o wędkowanie na sanie to nawet jakby był zakaz polowy lipienia, to nie tylko on tan występuje, nie koniecznie muszę uganiać się za glowatką, kolega siksa napisał "Z tym, że na ogólnodostępnym Sanie do pierwszego lutego można chodzić tylko za głowacicą..." a to nie jest tak bo np. mogę iść powędkować i nastawić się np. na klenia.

ale podkreślę jeszcze ze nie znalazłem żadnego zakazu jeśli chodzi o wędkowanie i łowienie lipieni na sanie od ujścia hoczewki w dol do mostu w postolowie (owszem nie wolno ich zabierać ale o wędkowaniu na muche nic nie jest napisane) a znalazłem coś takiego " 3. Od ujścia Hoczewki do mostu w Postołowie. --- [TABLE=class: MsoNormalTable]

[TR]

[TD=width: 232] Przynęty sztuczne. Zakaz spinningowania od 1.09 do 31.01. Zakaz zabierania złowionych lipieni. Pstrąg potokowy wymiar ochronny 30 cm.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P...Wydaje mi się, że tamtejszych strażników można uznać za autorytet jeśli chodzi o interpretację przepisów, więc uznałem to za pewnik i dalej się nie doszukiwałem ...

Dobrze ujęte, mi tez kiedyś się tak wydawało:D dopóki nie miałem okazji porozmawiać z jednym z tych Panów, po czym zmieniłem zdanie.

Odnośnie informatora - wykazu wód to jedna wielka niewiadoma. Na jednym odcinku rzeki obowiązuje okres ochronny a w drugiej już nie. Wygląda na to, że to PZW decyduje gdzie obowiązuje okres ochronny który się tym rybkom według mnie należy.

Nie wiadomo o co w ogóle chodzi, idąc tokiem rozumowania, patrząc dalej w tą tabelę wynikałoby, że pstrąg w ogóle nie ma okresu ochronnego na górnym Sanie i na muchę jak najbardziej można go łowić, Absurd za absurdem.

Panowie przede wszystkim zdrowy rozsądek;)

Wypadałoby zrobić porządek w tym wykazie, to nie byłoby tego typu wymiany zdań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam przepisów dotyczących łowienia na morzu, to też wpływa na zawartość merytoryczną forum? Rozmawiałem jeszcze raz ze strażnikiem. Trochę inaczej teraz to wszystko sprecyzował. Jednak mówił, że Okręg Krosno zatwierdził uchwałę wyznaczającą okres ochronny od 1 stycznia. Jednak Ustawa mówi, że ma od 1 marca. Jako, że Ustawa jest nadrzędna to wędkarze ją stosują dla swej wygody i łowią. Jak to ma się do przepisów i zwyczajów obowiązujących na danym łowisku, to już pozostawiam sumieniu. To samo tyczy się łowienia na 15cm gumy w czasie okresu ochronnego szczupaka, łowienia na nieoznaczonych zimowiskach itd., nigdzie nie jest zabronione ale ogólnie jest potępiane. Mnie uczono, że jak się jedzie do kogoś w gości, to się dopasowuje do zasad panujących u gospodarza.

Konkrety tu są:

Okręg PZW Krosno

@LuJu wszystko się zgadza, Ustawa mówi, że okres ochronny lipień ma od 1 marca, więc lipienie złowione na OS w tym roku są ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że OK.

Wydaje mi się (nie jestem prawnikiem), że to działa tak, że można przepisy w ramach łowiska zaostrzać (np. wymiar pstrąga podnieść do 40) ale nie można łagodzić (np. obniżyć do 15).

Zgadzam się, że to sprawa sumienia. Przecież prawo nie mówi nic w tym stylu, że muchy do połowu lipienia to poniżej 18 rozmiaru. Dlatego napisałem wyżej że taki połów jest niezgodny z literą prawa, mając na myśli zamierzenia prawodawcy. Przecież mogą mnie złapać z mikropedałkiem, a ja wtedy twierdzę, że nastawiałem się na głowacicę, przecież właśnie jest prawdopodobieństwo, że ją taką techniką złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź o moim kaprysie skierowałem do Krzyśka nie do Ciebie, tak więc....,ale odpowiem Tobie... nazywam ich niecenzuralnie, ale gorzej nazywam ludzi innego pokroju, ale to już zupełnie inna historia.

Sumienie sumieniem ale łowienie ryb będących w okresie ochronnym... Po co zwiększać wymiary i okresy skoro ustawa mówi,że wymiar czy okres ochronny jest niższy? kogo to w takim razie obowiązuje? Idąc tym tokiem myślenia mogę pojechać na jakieś łowisko gdzie dajmy na to Okręg PZW jakiś tam ustanowił górny wymiar np szczupaka na 80cm, walnąć szczupakowi 85cm w łeb bo ustawa mówi że wymiar jest np 50cm? coś chyba nie halo... (wymiary przyjąłem jako przykład) i nie tędy droga.Po coś te obostrzenia są i obowiązują prawda? Ktoś kto pisze, że łowiący do końca kwietnia przynętami 15cm ze stalką okonie to... (tutaj niecenzuralne słowo) a łowi tak jak oni jest takim samym kimś... (przynęty nieco inne ale zasada ta sama). To chyba tyle w tym temacie.

Edytowane przez Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumienie sumieniemPo co zwiększać wymiary i okresy skoro ustawa mówi,że wymiar czy okres ochronny jest niższy?

Wymiary i okresy ochronne powinny być ustalane indywidualnie dla każdego łowiska/populacji, tak aby zapewnić jej rekrutację wystarczającą dla utrzymania liczebności i zmienności cech osobników, w warunkach presji wędkarskiej. W praktyce jest to jednak niemożliwe, więc przepisy ogóle ustalają jakieś tam minimum bezpieczeństwa, wynikające z badań naukowych robionych na wielu populacjach. Podniesienie wymiaru czy wydłużenie okresu wcale nie kłóci się z ustawą, ale jest wynikiem obserwacji dynamiki liczebności danej populacji i planowania w perspektywie dłuższej niż rok (więc raczej czymś pozytywnym w naszych warunkach).

W mieście też zazwyczaj można jeździć 50km/h, ale jak gdzieś jest dziura, to nie zaszkodzi postawić znaku do 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lisses ja rozmawiałem ze strażnikami z OS, a z moich rozmów z nimi wychodzi, że to konkretni ludzie. Nie mam pojęcia z jakimi ty ludźmi rozmawiałeś. A co do samego informatora, to faktycznie pozostawia on wiele do życzenia.

@michal85 oczywiście, że możesz chodzić za kleniem, jaziem, leszczem, łososiem i każdą inną rybą jaka w danym momencie nie ma okresu ochronnego. Nigdzie przecież nie wykluczałem samej możliwości łowienia. Jednak powiedzmy sobie szczerze, jakie gatunki ryb są tam dominujące i po co tam jeździmy? Dlatego napisałem, że zostaje chodzenie za głowacicą. A co do atmosfery na forum to lepiej tworzyć kółka wzajemnej adoracji, klepać się po plecach, lać wazelinę i żyć w przeświadczeniu o własnej *****istości? Ci spod mostu łowiący brzany na zimowisku, też prowadzą szczęśliwe życie, nie widzą niczego złego i są z tego dumni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@LuJu o to właśnie chodzi. Jak pojadę na ograniczeniu do 50 km/h stówkę to jestem kimś i mam się tym chwalić? i opowiadać jaki to jestem *****isty? NIE a jak do tego pan pilnowacz drogowy mnie złapie to zapłacę mandat, to samo wg mnie jest w tej sytuacji...

Szkoda tylko, że niektórzy tego nie rozumieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lisses ja rozmawiałem ze strażnikami z OS, a z moich rozmów z nimi wychodzi, że to konkretni ludzie. Nie mam pojęcia z jakimi ty ludźmi rozmawiałeś. A co do samego informatora, to faktycznie pozostawia on wiele do życzenia.

Nikogo innego nie miałem na myśli, nie interesuje ich nic poza Os San no i może jeszcze kilka km niżej, takie przynajmniej wrażenie odniosłem rozmawiając w niedalekiej przeszłości z jednym ze strażników. No chyba, że zaszły jakieś daleko idące zmiany i zmieniło się szanowne grono:)

Lipień na wodach PZW Krosno ma okres ochronny od 1 stycznia do 31 .....

Jakoś nie doszukałem się takiej informacji, na stronie PZW Krosno, czy mógłbyś podać jakie jest źródło?

Edytowane przez lisses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie pisze, że na odcinku od Hoczewki do Postołowa jest okres ochronny od 01.01, tylko że nie zabieramy lipienia, niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.

Tak masz racje, i tak było rok temu także, ludzie co z Wami czytajcie. Okres ochronny na Lipienia na wodach górskich Krosna( od ujścia Hoczewki do mostu w Postołowie jest od 1.03-31.05) . Od 01.01-do 31.12 no kill czyli cłay rok.

Siksa to jest co podajesz 3. Od ujścia Hoczewki do mostu w Postoło-wie. Lesko Przynęty sztuczne. Zakaz spinningowania od 1.09 do 31.01. Zakaz zabierania zło-wionych lipieni. Pstrąg potokowy wy-miar ochronny 30 cm.

Nigdzie nie znalazłem ale szukać nie umiem ze okres ochronny Lipienia na tym odciunku jest od 01.01-31.05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ten wykaz widziałem ale chodzi mi o wszystkie wody PZW Krosno jak napisał kolega @Krzysiek.

Jak otworzy Ci się PDF, to na dole masz strzałki góra, dół. Plik ma 4 strony, wymienione jest tam kilkanaście różnych potoków. Nie znam wszystkich waszych wód, ale podejrzewam że to wszystkie :)

Jeżeli nie jest napisane to zadzwońcie do strażników, a się dowiecie. Nigdzie też nie jest napisane, że do końca kwietnia nie łowi się na 15cm gumy, a wszyscy krytykują taką postawę. Dlaczego strażnicy twierdzą, że nie powinno się teraz łowić lipieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie myślisz, że strażnik pod wpływem obecnego samopoczucia raz zezwala, a raz nie zezwala na wędkowanie? Jeżeli potrzebujesz konkretnego dokumentu to szukaj, dzwoń i pytaj. Mnie nie trzeba powtarzać, że nie wolno. Nawet gdyby był to wymysł Okręgu Krosno, bez podjęcia oficjalnej uchwały, a na zasadzie dobrej woli to i tak bym się do tego stosował. Jadąc do kogoś automatycznie zgadzam się na jego zasady i nie szukam luk w przepisach. Nie rozumiem skąd tu tyle niezdrowych emocji, przecież to wszystko dla dobra ryb, a my przecież wszyscy etyczni na wskroś jesteśmy:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworzy Ci się PDF, to na dole masz strzałki góra, dół. Plik ma 4 strony, wymienione jest tam kilkanaście różnych potoków. Nie znam wszystkich waszych wód, ale podejrzewam że to wszystkie :)

Jeżeli nie jest napisane to zadzwońcie do strażników, a się dowiecie. Nigdzie też nie jest napisane, że do końca kwietnia nie łowi się na 15cm gumy, a wszyscy krytykują taką postawę. Dlaczego strażnicy twierdzą, że nie powinno się teraz łowić lipieni?

Miałem na myśli odcinek poniżej ujścia Hoczewki do ujścia Osławy. Kolega @Krzysiek wcześniej napisał, że okres ochronny lipienia na wszystkich wodach Krośnieńskich obowiązuje od 01 stycznia ale z niczego to w zasadzie nie wynika chyba ze się mylę???

Według mnie zarząd wydłużył okres ochronny o dwa miesiące w miejscach w których populacja lipienia nie jest tak duża jak na "górnym Sanie" np poniżej ujścia Osławy i powyżej zalewu. Nie wiem czy to jest błąd czy celowe zamierzenie? Jakby był zakaz mniejsze wpływy, mniej lipieni...nie było by takich konwersacji itp itd

O ile jest jakiś dokument, uchwała .... to faktycznie można zwracać uwagę koledze, ale jeśli takiego dokumentu nie ma to miał prawo połowić zgodnie z regulaminem RAPR do 01 marca można.

Etyka i jeszcze raz powtórzę zdrowy rozsądek.

Też mógłbym jeździć ze spinem na pstrągi poniżej Postołowa tłumacząc, że klenia szukam ale tego nie robię;).

Z tymi strażnikami to tak jak już wspomniałem...

Edytowane przez lisses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeżeli nie jest napisane to zadzwońcie do strażników, a się dowiecie. ... Dlaczego strażnicy twierdzą, że nie powinno się teraz łowić lipieni?

Nie powinno to nie znaczy, że nie wolno. Strażnik ma obowiązek przestrzegać przepisów, a nie dywagować co powinno, a co nie powinno. Przy możliwości zabierania ryb okres ochronny był przedłużony aby nie ubywało ryb przed tarłem. Na chwilę obecną tak długi okres nie jest potrzebny i na SANIE od Hoczewki do Sanoka można łowić lipienie do 1-go marca ale nie wolno ich zabierać (sprawdzone u źródeł, a nie u strażników). Temat w zasadzie wyjaśniony nie ma co dalej bić piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosił bym żebyście dali sobie jak i rybkom odpocząć ten jeden miesiąc a już w sumie parę dni

Raz byłem w styczniu na Os ale to odławialiśmy lipienia. Jak pogoda pozwoli w lutym można już śmigać.Tak , zgadzam się z Panem Zdzisławem lipienia można łowić do 1 marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że jest tak jak mówi Zdzisław. W spisie wód wyszczególniono specjalnie odcinki, w których okres jest dłuższy.Tam gdzie nie wyszczególniono, obowiązują regulacje ogólne, czyli łowimy od marca. Tak czy inaczej wypuszczamy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.