Skocz do zawartości

Grabiny Latoszyn


20slumsattack07

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Wędkuję na zbiorniku Grabiny-Latoszyn już dość długo. Znam ukształtowanie dna, pamiętam jak się zmieniał. Obecnie praktycznie na całym zbiorniku dno zalega warstewka mułu o grubości od 3 do 15cm. Stało się tak za sprawą ostatnich dwóch pamiętnych wylewów rzeki Wisłoka, która zalała cały zbiornik oraz okoliczne tereny. Wisłoka wycofała swoje wody, a muł pozostał i długo będzie zalegał dno zbiornika. Utrudnia to wędkowanie i należy o tym pamiętać chcąc mieć jakieś godne wyniki. Jako, że zbiornik jest dość duży, przestrzeń od strony wsi Podgrodzie praktycznie odsłonięta wiatry wiejące bardzo często powodują falowanie wody, a prąd dokonuje reszty. Nad dnem zawsze (oprócz zimy kiedy zbiornik pokrywa warstwa lodu) unosi się kilkucentymetrowa zabrudzona mułem woda. Co do rybostanu, to czasy prosperity już dawno minęły. Olbrzymy karpie, amury, tołpygi, szczupaki i sandacze zostały praktycznie odłowione. Dużo ryb uciekło wraz z cofającą się po zalaniu wodą i nie zasiliło wód rzeki Wisłoka tylko popłynęło z dużą falą dalej do Wisły. Tubylcy wędkujący na Wiśle zacierają ręce ciesząc się z nowych ławic leszczy, karpi i innych gatunków. Na zbiorniku występują wszystkie typowe dla zbiorników zamkniętych gatunki. Moimi rekordami z Grabin są karp sazan dł. 102cm., szczupaki pow 1m. długości, karaś srebrzysty 45cm., płoć o dł. 48cm. oraz sandacz 92cm i okonia 52cm.. W/w. gatunki złowiłem na przestrzeni kilku lat i sporo czasu temu. Wiem bo widziałem osobiście oraz na zdjęciach złowione przez miejscowych karpie oraz amury i tołpygi powyżej 1 m. Obecnie tołpyg nie ma wcale, amur należy do rzadkości, a dużych karpi zostało niewiele. Szczupaków dużych też jest dość mało, a sandacz praktycznie zniknął, trudno też o dużego okonia. Zbiornik jest bardzo zaśmiecony zarówno przez wędkujących jak i przez kąpiących i biwakujących. Kąpiel jest zabroniona. Co do biwakowania, to mimo, że faktycznie zjawiają się czasami troglodyci celem upojenia się nad wodą to nie słyszałem o przypadkach jakiś rozrób czy bójek. Najgorsze jest towarzystwo małolatów obojga płci, którzy przyjeżdżają sobie popić i się popisać przed samiczkami. Wtedy w wodzie lądują butelki, kamienie a ciszę zakłócają wrzaski i pseudo-muzyka płynąca na maksa z otwartych Bolidów Młodzieży Wiejskiej. Miejscowa ludność jest w porządku i nie zdarzają się przypadki uszkodzeń pozostawianych przy drodze pojazdów. I mimo tych wszystkich uniedogodnień warto czasami spędzić nad wodą trochę czasu, bo to nadal fajny zbiornik. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Łapie ktoś z kolegów może na grabinach z tylu na tzw ''dzikich'' stawach? Jest tam klika bajorek mam zamiar się tam wybrać. Jak głęboka jest tam woda? I jakie ryby tam można złapać?

Ruszył coś może sandacz na żwirach bo ostano cienko coś z drapieżnikiem ?

Znajomy wędkuje tam dość często z tytułu małej presji (cisza i spokój). Są karasie, liny, płocie, czasem trafi się mu karpik jest kilka szczupaczków. Zbiorniki za wyjątkiem jednego (pierwszego od głównego stawy) są bardzo płytkie, muliste, bardzo szybko zarastają. Znajomy łowiąc na nich od maja regularnie czyści sobie oczka z roślinności i tylko dzięki temu może powędkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Zbiornik w Grabinach został wystawiony na sprzedaż cena 460 tyś gmina Czarna pozbywa się nieruchomości .Ciekaw jestem co zrobią panowie z Akacjowej .Info z tyg Obserwator Lokalny z dnia 4 02 2012

W sieci znalazłem info z Obserwatora Lokalnego:

"Może w golfa pogramy w Grabinach: Albo tereny rekreacyjne, albo kopalnie piasku. Na razie nie wiadomo, co Jerzy Pater zrobi z 18-hektarowym terenem, który kupił od gminy Czarna w Grabinach. Przetarg na sprzedaż tzw. stawów udało się rozstrzygnąć za czwartym podejściem."

Wie ktoś dokładnie której części stawów to dotyczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem lepszy prywatny gospodarz niż, gdy jest wszystkich i niczyje. Nawet jeśli to ten nasz zbiornik, to od tego mamy włodarzy z ZO by się dogadali. Na zebraniu rocznym usłyszałem odpowiedź, że użytkowanie mamy bezterminowo i nie będzie z tym problemu.

Inna sprawa, ze może skończyłby się śmietnik nad wodami tego akwenu. Co roku po zasiadkach niektórych "kolegów" pozostają kilogramy plastiku, butelek...

Gdyby też tak ktoś ten muł naniesiony przez Wisłokę wybierał... Rozmarzyłem się... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wykupil wlaśnie część od strony Grabin tego dużego , właściwego zbiornika. Nie chodzi mi o dołki :)

Oglądałem fotki z Geoportal i wygląda mi na to ze zbiornik ten zaraz koło Wisłoki i torów jest w całości .Więc jak można kupić kawałek zbiornika są tam jeszcze inne bajorka to może o nie chodzi .Jutro będę na zawodach to się coś więcej dowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odkupił tą część od strony domostw cyganów, którą miał w dzierżawie pan "N" i splajtował pozostawiając złomowisko zarówno na brzegach jak i w wodzie. Jeśli by tak było to pozostaje mieć nadzieję, że lepiej pogospodarzy od poprzedniego właściciela, który zlecał tylko wykonywanie rowów i przekopów uniemożliwiających wędkarzom wjazd nad wodę. :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Był ktoś może ostatnio z was na Grabinach, bierze coś?

W sumie kicha. Na dwa dni (1;3) to jedno branie zębatego, ale się nie zaciął, oraz podskubywanie gumy przez okonie. Jeśli chodzi o białą rybę to ludziska siedzący na brzegach narzekają. Jedynie odosobnione przypadki złowienia jakiegoś karpika. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem czy takie wyosobnione

Wczorajsza nocka karpik 10.2 kg i kilka takich od 2kg - 6kg

Art-Ski gdzie siedziałeś?

Nie przesiaduję tylko chodzę ze spiningiem. Przesiadywanie nie dla mnie, to nie moja bajka. Chodzę w dzień, tych wędkarzy co z nimi rozmawiałem widać ryby omijają (oni tez łowili w dzień i wszyscy narzekali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.