Skocz do zawartości

Panowie co to za ryba...


AMATOR23

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dla nich odpowiednie warunki w akwarium ale te przepisy prawne :D

Nie słyszałem żeby jakieś czynniki kontrolujące łaziły po domach i sprawdzały akwaria.;) Ponadto z pewnością w akwarium będą miały bardziej komfortowe warunki niż w melioracyjnym rowie lub jakimś bajorze. A "wiuny" są najdokładniejszym żywym barometrem. Idealnie sygnalizują zmiany ciśnienia oraz opady deszczu czy burze zmieniając głębokość wody. Przed nadejściem burzy podobno słychać ich cmokania na powierzchni wody.:D

- - - Updated - - -

Tak to źródlak, niestety w Polsce o niego ciężko.

Na pewno pstrąg źródlany. Ostatnio złowiłem takiego na Ropie jakieś 20 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 4 tygodnie później...

Oba zdjęcia przedstawiają babkę szczupłą( Neogobius fluviatilis). Od babki śniadogłowej, czy tam inaczej byczej rożni się brakiem ciemnej plamiki na pierwszej płetwie grzbietowej podobnej jak u okonia. Ale właściwie to niewielka różnica bo oba gatunki to niebezpieczni intruzi.

 

Z mojej strony taka prośba o zgłoszenie pod tym adresem stwierdzenia występowania tego jak i innych gatunków obcych. Strona jest prowadzona przez zwykłą osobę prywatną, ale intensywnie współpracującą z Instytutem Ochrony Przyrody PAN więc na pewno pozyskane dane zostaną dobrze wykorzystane.

https://www.kumakshrimp.pl/ias/

Edytowane przez blestemat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Swiepiet napisał:

Panowie, czy macie wiedzę skąd wziąść piskorza? Może jakaś sprawdzona miejscówka (od Krosna po Annopol)gdzie można go odłowić. Jakby ktoś miał na sprzedaż to chętnie kupię (nawet przyjadę po niego). Nie ma przynętę, do akwarium

Proponuję poszukać w encyklopedii pod hasłem chronione gatunki ryb. Na marginesie równie dobrze można zapytać gdzie jest jakiś sklep, który można okraść. W jednym i drugim przypadku chodzi o przestępstwo. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tomipasuje napisał:

Proponuję poszukać w encyklopedii pod hasłem chronione gatunki ryb. Na marginesie równie dobrze można zapytać gdzie jest jakiś sklep, który można okraść. W jednym i drugim przypadku chodzi o przestępstwo. Powodzenia.

Fajnie, że jesteś czujny jednak twoja reakcja jest w tym przypadku nieuzasadniona. 

Moja prośba do Was jako najlepszego źródła informacji o ichtiofaunie danego obszaru nie jest przypadkowa. W tym przypadku ma służyć ochronie tego gatunku którego liczebność w wodach Polski dramatycznie spadła. Ja częściowo jestem zaangażowany w projekt monitoringu piskorza i dlatego nawet pogłoska o jego występowaniu w danym akwenie (szczególnie w wodach Wisłoka, podkarpackiego i lubelskiego odcinka Wisły - łącznie z najbliższymi starorzeczami, rowami, kanałami dopływowymi itp.) jest dla mnie cenna. Gatunek ten pomimo tego, że wygląda na to, że jest już skrajnie rzadki nie jest objęty ochroną ścisłą, a jedynie ochroną częściową (co oznacza, że nie jest zabronione jego pozyskiwanie, natomiast nie może się to odbywać bez wiedzy konserwatora przyrody ew. regionalnego dyrektora ochrony środowiska). Sam jestem wędkarzem z 28 letnim stażem i piskorza (martwego zresztą) widziałem tylko raz. Jeżeli więc komuś zależy na ochronie zagrożonego gatunku i ma wiedzę na temat jego występowania (obecnie lub w przeszłości) to zachęcam do podzielenia się informacją.

Z korzyścią dla polskiej przyrody

Pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez Swiepiet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Swiepiet napisał:

Fajnie, że jesteś czujny jednak twoja reakcja jest w tym przypadku nieuzasadniona. 

Moja prośba do Was jako najlepszego źródła informacji o ichtiofaunie danego obszaru nie jest przypadkowa. W tym przypadku ma służyć ochronie tego gatunku którego liczebność w wodach Polski dramatycznie spadła. Ja częściowo jestem zaangażowany w projekt monitoringu piskorza i dlatego nawet pogłoska o jego występowaniu w danym akwenie (szczególnie w wodach Wisłoka, podkarpackiego i lubelskiego odcinka Wisły - łącznie z najbliższymi starorzeczami, rowami, kanałami dopływowymi itp.) jest dla mnie cenna. Gatunek ten pomimo tego, że wygląda na to, że jest już skrajnie rzadki nie jest objęty ochroną ścisłą, a jedynie ochroną częściową (co oznacza, że nie jest zabronione jego pozyskiwanie, natomiast nie może się to odbywać bez wiedzy konserwatora przyrody ew. regionalnego dyrektora ochrony środowiska). Sam jestem wędkarzem z 28 letnim stażem i piskorza (martwego zresztą) widziałem tylko raz. Jeżeli więc komuś zależy na ochronie zagrożonego gatunku i ma wiedzę na temat jego występowania (obecnie lub w przeszłości) to zachęcam do podzielenia się informacją.

Z korzyścią dla polskiej przyrody

Pozdrawiam

Krzysiek

Pewnie tak jest. Tylko pamiętaj, że już sam transport ryb chronionych jest przestępstwem. I wytłumacz, że to z korzyścią dla przyrody. Do tego proponowałeś zakup (też przestępstwo) akwarium już nie wspomnę. Pozdrawiam i proponuję... a może jednak już nic nie proponuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomipasuje napisał:

Pewnie tak jest. Tylko pamiętaj, że już sam transport ryb chronionych jest przestępstwem. I wytłumacz, że to z korzyścią dla przyrody. Do tego proponowałeś zakup (też przestępstwo) akwarium już nie wspomnę. Pozdrawiam i proponuję... a może jednak już nic nie proponuję. 

To dość skomplikowana sprawa żeby tutaj tłumaczyć dlaczego tak bo dotyczy też osób trzecich związanych z tym projektem.

Apel o podzielenie się informacjami na temat potencjalnych lub rzeczywistych siedlisk tego gatunku jest aktualny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.