Skocz do zawartości

Stobnica


henrik22

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam na forum pierwszy raz.

Podzielę się opinią odnośnie Stobnicy. Przejeżdżałem koło tej rzeki jadąc z Krosna do Rzeszowa przez kilkadziesiąt lat i zawsze byłem ciekaw co w niej pływa. W ostatni piątek postanowiłem wreszcie spróbować. Sama rzeka ciekawa, dość głęboka i z wieloma dołkami, jak na opisywane dewastacje meliorantów.

Nie wiem jak jest z czystością wody, ale porażający jest widok piętrzących się plastikowych, a na dnie szklanych butelek. Może mi się wydaje, ale zapach wody jest nie do przyjęcia. Cały czas miałem wrażenie, że czuję szambo o zapachu wylewanych ścieków z pralki. Woda jest dość mętna o żółtawym zabarwieniu, co widać w porównaniu do czystych małych, wpadających strumyczków.:mad:

Pewnie byłaby to moja pierwsza i ostatnia wyprawa nad tę rzekę, ale pod sam koniec mojego łowienia poczułem silne uderzenie. Ryba silnie trzymała się dna i tylko marzyłem, żeby ujrzeć co to za gatunek. Myślałem, że to szczupak lub tęczak, a pojawił się piękny potokowiec. Zsunąłem się z dużej skarpy wprost do wody wyciągnąłem rybę ręką. Piękny, gruby okaz 45 cm.:rolleyes: Wielkie zdziwienie, że w tak nieciekawej wodzie żyje taka ryba. Po dwóch dniach znowu spróbowałem łowić na Stobnicy, ale poszedłem w dół rzeki. Tym razem 3 klenie (najw. 36 cm) i mały pstrąg tęczowy (pewnie ktoś zarybia:rolleyes: ).

Powiedzcie czy ta rzeka jest mocno zanieczyszczona, czy to tylko moje wrażenie. Czy pobliskie miejscowości mają oczyszczalnie?. Z drugiej strony skoro żyją pstrągi to może nie jest tak źle. :rolleyes:

Edytowane przez gpel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pstrągiem to trafiłeś niczym 6-kę w Lotto. Coś tam kiedyś zarybili odrobinę ale odcinek górski Stobnicy i widocznie przy wysokiej wodzie jakieś pojedyncze sztuki przedostały się w górę. Są przynajmniej dwa wysokie progi wodne na odcinku Domaradz-Lutcza że przy normalnym stanie wody ryba tego nie przeskoczy. Od znajomego też wiem że w Lutczy ma gościu w stawie tęczaki i jak są duże ulewy to się zdarzy że mu coś ucieknie do strumyka który wpływa do Stobnicy.

Natomiast czystość rzeki pozostawia wiele do życzenia. Kanalizacja jest bodajże jedynie w Domaradzu, mają też mało wydajną oczyszczalnie ścieków. Kilka postów wyżej @lisses pisał o skażeniu Stobnicy. Ludzie sypią na brzegach popiół, wyrzucają śmieci. Władze się tematem czystości wody nie interesują bo Stobnica płynie przez kilka gmin i powiatów. Jak dobrze poleje to śmieci z np. Brzozowa pływają w Wisłoku w Strzyżowie gdzie wpada Stobnica.

Drobny Kleń, Okoń to w zasadzie jedyne rybki które tam można na spinning złowić. Wydry i miejscowi skutecznie starają się żeby tam nic większego nie pływało.

Jeśli Ci się kolego @gpel rzeczka podoba to dla sportu można się z drobnicą pobawić dopóki nie będziesz miał trawy po pachy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci się kolego @gpel rzeczka podoba to dla sportu można się z drobnicą pobawić dopóki nie będziesz miał trawy po pachy :D

Też mi się wydaje, że miałem wielkie szczęście:) Łowię czysto sportowo, więc pewnie jeszcze zajrzę nad tę rzeczkę. Wysoka trawa mi nie przeszkadza, nie podoba mi się tylko zapach tej rzeki:confused: Mieszkam w Krośnie i widzę, że dużo się poprawiło pod względem czystości wód. Np. taka Lubatówka, kiedyś ściek, a teraz bardzo czysta rzeka, dlatego dziwię się, że nad Stobnicą dzieją się takie rzeczy i nie da się z tym zrobić porządku:confused:

Edytowane przez gpel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej tak, a czy to woda Krosna czy Rzeszowa to sam sobie zdecyduj, bo ten sam odcinek rzeki tj nizinny czyt. od źródeł do jazu poniżej mostu w Lutczy. Ja uznaję ten odc. jako rzeszowski i nie muszę robić wpisu w rejestrze o. Krosno:D

Tak na marginesie to witamy na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam . W sobotę godzinka machania kijem w okolicach Lutczy i efekty dość dobre. Około 20 okoni w przedziale 15-30 cm .( jeden chyba? przeżył kontakt z wydra ), 2 klenie około 20 cm i spięty pstrąg około 30 cm . Rybki oczywiscie w dobrej kondycji wróciły do wody.

 Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Byłem jakiś czas temu z kolegą pospinigować, woda dziwnie zielonkowata, na wisłoku była czyściutka, do tego strasznie śmierdziała, nie wiem co ci ludzie tam wylewają, ale jak dla mnie to ściek, byłem na odcinku Lutcza-Strzyżów,  kontaktu z rybą brak, do tego ani jednej ryby w tej wodzie nie widzieliśmy, coś tam jest nie tak, może pozdychały ? Nie polecam , chyba że ktoś lubi łowić w smrodzie . I jak sobie pomyśle, że to wszystko wpływa do wisłoka masakra !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Domaradzem jest jakaś oczyszczalnia. Byłem w Wielkanoc ze spinem i od odpływu z tej oczyszczalni woda waliła smrodem. Nie chciało mi się wierzyć, ale zaraz za tym ściekiem coś mi się uwiesiło. Niestety nie docholowałem do brzegu. Dalej to tylko bobry. Do samego Domaradza nie doszedłem, bo w ścieku łowić mi się odechciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Właściwym organem do tego żeby problem zgłosić jest Urząd Gminy na terenie którego sytuacja ma miejsce. Pismo do wiadomości WIOŚ w Rzeszowie.

Trzeba opisać co się dzieje i pokazać najlepiej zdjęcia. Również zdjęcia czegoś co wypływa z kolektora oczyszczalnia w przezroczystej butelce. Trochę zachodu z tym jest, ale jak gmina nic nie wie o problemie to nic nie zrobi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Byłem dziś pierwszy raz na Stobnicy. Niestety woda strasznie brudna po deszczach i podniesione pewnie minimum 40-50 cm. Strasznie urokliwa rzeczka. Niestety, chyba przez deszcze i podniesioną wodę, nie udało się złowić prawie nic. Ale rzeczka bardzo ładna i na pewno tam wrócę jeszcze nie raz, może nawet za tydzień..... Tylko jak idzie się rzeczką i widzi takie obrazki jak na zdjęciu, mając w głowie, że należy ona do rzek Krainy Pstrąga i Lipienia to naprawdę człowiekowi się smutno robi. Wysypisko Stobnica. Bardzo przykry widok. 

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez czleq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.