Skocz do zawartości

Zakup echosondy


redfer

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem zakup którejś z tych trzech podanych na początku i o nie pytałem i propozycje do 300zł. Dlatego i tak kupię którąś z tych trzech, bo nikt z was ich nie miał i nie może polecić lub odradzić z własnego doświadczenia. Oczywiście jak przetestuję to zdam raport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupował ktoś na ebayu z usa ? .
Inna sprawa jak ktoś ze znajomych mógłby Ci ją przywieźć ze Stanów jako bagaż podręczny,wtedy to już nic tylko brać:).

http://cgi.ebay.com/Lowrance-Mark-5x-Pro-Fishfinder-/320720610796?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aac7025ec

poszła za 81$ to jest ok. 240 zł :eek:

W takiej cenie używkę to naprawdę warto - muszę się chyba rozglądać za kimś znajomym w stanach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na echosondach, ale mogę powiedziec jak wygląda to na ebayu :)

Mój znajomy kupił parę rzeczy, polecił te strony:

http://www.infoaukcja.com/transakcje_na_ebay.php

http://isztar.mf.gov.pl:7080/taryfa_celna/web/browsetariff_PL?Year=2011&Month=07&Day=07

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/100275,paczki_z_zagranicy_do_150_euro_bez_cla.html

Każdy zakup wygląda inaczej, zależy od celników. Ogólnie samo cło to jest nic, najgorszy jest VAT. Cło Ci naliczą, ale było to 2-5% towaru sprawdzonego i wysyłki. Płacisz przez Paypal lub przelewasz na konto w baku (są tu dodatkowe dopłaty). Masa lewych aukcji, często zakupy są ryzykiem. Celnik może się przyczepic do wielu rzeczy. Są różne triki np. wysyłanie jako prezent, gdzie nie płacisz aż tyle, ale takie coś często ''ginie''. Mozesz umówic sie ze sprzedawca, że poda mniejszą wartośc i wyśle w liście normalnym, jednak jest ryzyko. 4/5 sprzedawców nie chce wysłac do polski z czego 10% nie wie gdzie leży Polska.

Jeżeli jesteś pewny, kupuj.

Sądzę, jednak, że jeżeli różnica waha się w granicach do 50-60zł lepiej miec z Polski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Co mogę doradzić troche szukałem kupujac Echo i wybór padł na Eagle 480x480 Fish Mark.Nie ma sensu wydawać 2x kasę kupując tani model gorszy jakosciowo.Pływam juz jeden sezon z Eagle 480 ucze sie na wodzie jesli miałbym cos doradzić to Eagle 480 & Lowrance X125.Bardzo czytelnie i pomocnie opisał porady kolega Rapala ,pozdrawiam i miłego szukania rybek przy pomocy echo:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@rapala dobrze ci radzi :) Mam Mark-5x i jeżeli miałbym możliwość zamiany to zamieniłbym na Eagle 480 lub Lowrance X-125. Mark 5-x nie jest złym echem, nic mu nie brakuje jednak jakość obrazu jest moim zdaniem lepsza w Eagle 480 i łatwiej to echo dostroić do warunków panujących w łowisku. W Mark 5x nie podoba mi się też układ menu i klawiszologia ale do kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam ze nie miałem do czynienia z Elite 4 DSI ale po szybkim przejrzeniu parametrów tej echosondy od razu rzuciła mi się w oczy jej rozdzielczość czyli 320x240.Według mnie jak na tej klasy sonar to troszkę za mało:rolleyes:.Osobiście nie kupował bym jej ciemno, no może po testach na wodzie.Jeżeli szukasz coś przyzwoitego nie sugeruj się obrazkami reklamującymi.http://www.echosonda.pl/images/lowrance_elite4_dsi_full.jpg.Mocno wątpię (ale mogę się mylić) aby przy tej rozdzielczości ,uzyskać obraz przedstawiony w linku;).

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, mam pytanie odnośnie echosondy lowrance x-125 zamówiłem ją dzięki przekonaniami rapali za co jestem mu wdzięczy :)

Po przeczytaniu kilku artykułów mam jednak wątpliwości odnośnie wiązki sygnału. Ta echosonda posiada stożek 60° i moje pytanie czy zda egzamin na płytkich 1-4m zbiornikach... Wiem, że lepszy do moich warunków byłby stożek 120°.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw ,zda egzamin:D.Przy stożku 120° ,uzyskasz dużą powierzchnie pokrycia dna a małą dokładność odczytu (wiązka rozproszona).Analogicznie ,stożek 60°- mniejsza powierzchnia pokrycia przy dużej dokładności odczytu obiektów podwodnych.Jaką powierzchnię pokryje stożek 60°-niowy przy głębokości np.4m ? Wystarczy przypomnieć sobie lekcję matematyki ze szkoły podstawowej;).Od pięciu lat używam Eagle 480 (model bliźniaczo podobny do x125)i na pewno w najbliższym czasie nie zamierzam jej wymieniać na inny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc mama prosbe. Czy moglibyscie doradzic jaka ecosonde kupic mam dwi do wyboru LOWERANCE 4X DSI lub LOWERANCE MARK-5X prosze o pomoc w wyborze

Ja posiadam od niedawna lowrence mark x- 5 portabile. Nie znam się jeszcze bo używałem ją ze 4 razy, ale napewno nie mogę o niej nic złego powiedzieć! Oprócz tego że nie ma gwarancji bo jest z USA . Miły akcent to to , że menu jest w języku polskim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przyszły sezon planuje zakup nowej echosondy. Bardzo poczciwa i wysłużona Eagle 480 pójdzie w odstawkę już niebawem. Jestem do niej przywiązany, ale chcę wejść w kolor i GPS co jest dla mnie ważne. Na 99% będzie to Lowrance, coś z Elite (nie DSI).

Na początku pomyślałem sobie o DSI i byłem pewien że to będzie to, jednak po oczytaniu się o DSI stwierdziłem, że zdecydowanie NIE. Chyba że coś co ma dzielony ekran DSI/zwykły ale to już dużo większa kasa.

Nie DSI, gdyż tam nie widać ryb. Tzn. może i widać, ale to tylko kropeczki niezależnie od wielkości ryby, gdyż tam zupełnie inaczej pada wiązka z przetwornika.

Mimo tego, że zawsze uważałem że widok banana ryby jest najmniej ważnym czynnikiem, to jednak coś w tym jest, że chciałoby się widzieć tego "banana". Może to po prostu wpływa lepiej na moją świadomość łowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Bardzo poczciwa i wysłużona Eagle 480 pójdzie w odstawkę już niebawem

Jak już zdecydujesz się na sprzedaż 480-tki to daj znać ;). Moim zdanie jeszcze długo nic nie przebije funkcjonalności oraz niezawodności tego modelu oraz x125,oczywiście mówimy o echosondach,które mieszczą się w tej klasie.

...chcę wejść w kolor i GPS co jest dla mnie ważne.

A nie było by praktyczniejszym rozwiązaniem "rozgraniczenie" takiego zestawu? Echosonda i do tego jakiś ręczny GPS np. coś z Garmina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@rapala oczywiście dam znać jak będę się pozbywać 480-tki. Będzie to zapewne niebawem.

Dlaczego wbudowany gps?:

Myślałem nad rozwiązaniem gps-a w osobnym urządzeniu i pewnie byłoby to najlepszym rozwiązaniem, jak i najbardziej ekonomicznym.

Jednak w sezonie wędkuje na 4-5 zbiornikach w Polsce a czasem raz/dwa razy w sezonie jestem również na Słowacji. W przyszłym sezonie (jak budżet pozwoli) być może zrobię jakiś wypad na skandynawskie jezioro.

Biorąc to wszystko pod uwagę chodzi mi o Wave Pointy, które mogę mieć w jednym urządzeniu dla każdego jeziorka. Czasem trudno zapamiętać dobre miejscówki a używanie w tym celu oznaczeń w komórce jest dosyć męczące.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przedstawia się dostępność map bazowych zbiorników po ,których pływasz? Nie mam na myśli podstawowej mapy dostarczonej z urządzeniem lecz map batymetrycznych.Pytam dla tego, że kiedyś miałem okazję kupić echosondę z zintegrowanym odbiornikiem GPS ( FishElite 480 w dość rozsądnych pieniądzach) .Niestety ale znikoma (prawie żadna) dostępność map,skłoniła mnie do rezygnacji z tej echosondy , zakup tańszego modelu (bez GPS) a za zaoszczędzone pieniążki ,zakup ręcznego eTrexaHCx.

[h=1][/h]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echosonda o której myślę będzie zakupiona w USA, tak więc jak wiadomo żadnych map naszych jezior nie będzie posiadała. Będzie to Lowrance ze względu na jednostki metryczne jak również nawet polski język.

Nie mam pojęcia czy do tych zbiorników/jezior są mapy batymetryczne. Jakieś JPGi widziałem na internecie ale to wszystko.

Mi w zasadzie zależy tylko na GPS i możliwościach funkcyjnych. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest stworzenie sobie koryta zbiorników na podstawie wcześniej wyznaczonych Wave Pointów. Ścieżki starego koryta + oznaczenia ciekawych (łownych) miejsc to dla mnie najważniejsze i wystarczające.

Oczywiście mógłbym budować sobie mapę batymetryczną, gdyż jest taka funkcja, ale nie mam zamiaru.

Wypływam na łowisko, widzę na ekranie ścieżkę koryta + zaznaczone ciekawe miejscówki i to wszystko.

Nie chcę męczyć się za każdym razem robiąc zygzaki nad korytem aby widzieć jak ono przebiega. W tym przypadku mam linię i od razu wiem jak pływać i gdzie. Nie mówiąc o trollingu, w którym będzie to bardzo przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echosonda o której myślę będzie zakupiona w USA, tak więc jak wiadomo żadnych map naszych jezior nie będzie posiadała. Będzie to Lowrance ze względu na jednostki metryczne jak również nawet polski język.

.....

I tu się mylisz. Są dostępne wersje z opcją UniMap, posiadają zarysy większych zbiorników na całym świecie, z linią brzegową, oraz niektórymi danymi batymetrycznymi.

Sam posiadam taka echosondę i to z przed kilku dobrych lat, a nowsze modele maja te mapy dużo dokładniejsze.

Jest to nieocenione źródło wiedzy na temat zbiorników, ukształtowania dna i wielu innych potrzebnych informacji, nie wspominając juz o podwodnych przeszkodach oraz ograniczeniach na danym zbiorniku.

Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia map Navionics, w wersji na echo, PC, lub tablet z Androidem. Nowe wersje sa uaktualniane co kilka kilkanaście godzin.

Na dzień dzisiejszy jest i Wilcza Wola. Nie było jej kilka miesięcy temu. Dodatkowo można zgłaszać swoje poprawki.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

A to na przykład w małym powiększeniu kawałek zatoki gdańskiej.

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle. Czyli mając Lowrance z USA mogę sobie dokupić Map Navionics i zainstalować w echo. Później, nic nie płacąc dodatkowo mogę sobie robić aktualizacje ściągając ją z tej strony: Downloads & Updates | Navionics

Z tego co widzę, np. tutaj: Navionics - Echosondy i nawigacja GPS - echosonda.pl - najwiekszy sklep z elektroniką dla wędkarzy i żeglarzy trzeba dać za taką mapę ponad tysiaka (nie mało). Pytanie, czy taką mapę można zakupić również w USA za połowę mniej i mieć wszystko to, co kupiłbym u nas, z naszymi mapami?

I gdzie można znaleźć najnowszą listę jezior? Bo tutaj: Navionics - We start where the road ends | Navionics nie jest to zbyt czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za darmo to nic nie ma.

Mapę można kupić dużo taniej niż u nas. Trzeba wiedzieć gdzie :)

Update można robić przez rok od momentu rejestracji.

Potem za możliwość aktualizacji trzeba zapłacić. Kilka procent wartości początkowej.

Niestety mapa nie jest tania i podzielona na obszary. Nas najbardziej interesuje obszar 44XG zawierający polskę i szwecję.

W komplecie z mapą na SD otrzymujemy czytnik kart pamięci, kartę danego obszaru.

Licencja na PC jest oczywiście duużo tańsza, bo w cenie zawarte jest 5 licencji na dany obszar.

ja nie wyobrażam sobie pływania w szwecji bez tej mapy. Nie jeden silnik bym zostawił na skałach.

Poza tym sa też różne wersje, w stylu GOLD i PLATINUM, to już zależy od tego jakie ciągnie echo i na ile cie stać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Mi w zasadzie zależy tylko na GPS i możliwościach funkcyjnych. Najważniejszą rzeczą dla mnie jest stworzenie sobie koryta zbiorników na podstawie wcześniej wyznaczonych Wave Pointów. Ścieżki starego koryta + oznaczenia ciekawych (łownych) miejsc to dla mnie najważniejsze i wystarczające.

Rozumiem.Zapytałem tylko z ciekawości ponieważ, kiedyś przerabiałem nieznacznie ten temat ale tylko nieznacznie;). Ze swojego doświadczenia wiem ,że i tak do napływania na waypointy w 99% wykorzystywany jest kompas a mapa bazowa służy jedynie jako zapis poglądowy danego rejonu.Tak przynajmniej to się odbywa u mnie.Po dłuższym pływaniu po tym samym zbiorniku ,również mapa bazowa (a raczej obrys zbiornika) przestanie być potrzebna.Mam tu na myśli zbiorniki małe i średnie w naszym regionie ,powiedzmy do 200h.Nawigacja czy to zintegrowana czy też przenośna ma jeszcze jedną nieocenioną zaletę.To pływanie w gęstej mgle.Wiedzą o tym Ci ,którzy choć raz znaleźli się w sytuacji, kiedy widoczność była bardzo ograniczona, i w żaden sposób nie można było dostrzec brzegu aby dzięki niemu określić w którym miejscu się znajdujemy.Tylko w tym roku z taką sytuacją spotkałem się kilkakrotnie.Spłynięcie i czekanie aż mgła opadnie może być równoznaczne z zakończeniem łowienia w danym dniu.

Broń Boże nie odradzam Ci zakupu echosondy z modułem GPS ,ale nadal lubię poczytać i podyskutować na temat tych urządzeń.Myślę ,że jak każdy ,również i Ty sporo obczytałeś się ,zanim zdecydowałeś się na określony model.Tak jeszcze w tym temacie ,skoro wspomniałeś o sprowadzeniu echosondy ,które były produkowane na rynek amerykański a posiadają wbudowany GPS.Tutaj był niedawno ciekawy temat Echosonda kupiona w USA i choć dotyczy HDS-u to warto się upewnić przed dokonaniem zakupu.Ile jest prawdy w tych wypowiedziach ,nie wiem ale warto sprawdzić i to zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze, że dużo się pisze i dyskutuje, bo przez to sam już wiele się dowiedziałem! ;)

Ja planuję wersję Elite z GPS. Znajomy ma i w ogóle jest polecana jak na echo z gps.

- - - Updated - - -

robbox4 - przydatne informacje z tą mapą Navionics.

Jeśli tajemnicą nie jest gdzie można najtaniej takową zdobyć, to taka informacja byłaby przydatna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.