Skocz do zawartości

Rzeka Mrowla


rapala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Byłem dzisiaj się przejść nad rzeczkę w okolicy ścieżki zdrowia (czy jakoś tak) w trzcianie i byłem zszokowany: woda brudna, a rzeczką spływało z 15 karasi niektóre się już zaczęły rozkładać a inne wyglądały jakby niedawno zdechły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wszystkich zainteresowanych czystością wody w rzece Mrowli .....

Nie chce Cię zniechęcać wręcz przeciwnie bądź jak Tommy Lee Jones w ściganym Temat jest trudny, ja próbowałem coś zdziałać w temacie Strugu i Gwoźnicy. Do Mrowli mam 1 km jak by była jakaś petycja chętnie podpiszę. W chwili obecnej mam mało czasu na wszystko więc jedynie tak mogę pomóc.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

http://www.fishing.org.pl/f4/zanieczyszczenia-wod-3874/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zamieszczam parę fotek tego pseudo mostu który zrobili budowlańcy z s-19

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Aby zobaczyć załącznik musisz się zalogować

Edytowane przez rapala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zaczęła się regulacja odcinka między Nową Wsią a Zaczerniem:(kilometr rzeczki zostanie okołkowany ......itd:mad: a na brzegach stoją dwie koparki i brzegi zamieniają w strome skarpy :mad::mad::mad::mad:,a taka fajna dzicz tam była:(:(.Po tym ostatnim "zatruciu" to właśnie na tym odcinku widziałem sporo narybku , a teraz zrobią z niego KANAŁ:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zeszłorocznej regulacji Czarnej/Osiny w okolicach autostrady otrzymałem (przez pośrednictwo ZO PZW) informacje że nie są planowane dalsze prace regulacyjne na cieku. Teraz okazuje się że w innym miejscu jednak prace są. Może wiecie gdzie ogłaszane są takie informacje co i gdzie jest planowane do regulacji. Może wtedy możnaby zapobiegać (Bobry, tarło pstrąga itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janku ja się dowiedziałem od operatora jednej z tych koparek że 3 tygodnie temu inna firma miała wyciąć drzewa jakie tam zostały , ale skoro nie wycieli to koparka da sobie rade :( tak więc kiedy był przetarg ......Naprawdę szkoda tej rzeczki te zakola podmyte brzegi mmm..to już nie będzie to samo:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już temat Mrowli przywołany to mam pytanie jaka w/g Was jest czystość rzeczki w tym roku. Ja obserwuje na Osinę odcinku od połączenia ze Szlachcianką (syf z Głogowa) do połączenia z Mrowlą i moim zdaniem przynajmniej latem było lepiej niż w poprzednich sezonach. Pojawiły się rybki, chociaż w nieznacznych ilościach. Słyszałem też że widziano stado płoci koło miejscowości Mrowla (podobno oczyszczalnia ze Świlczy lepiej pracuje). Jakie są wasze obserwacje? Lepiej/gorzej/tak samo ? Jakie gatunki widzieliście ? (Ja złowiłem płocie,wzdręgi, okonie i szczupaczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam Kolegów, był ktoś nad Czarną / Mrowlą ostatnimi czasy ??? Ja się wybieram na rekonesans na odcinku między most w Zaczerniu a Rudna Mała. Miałem to uczynić podczas urlopu ale deszcze był a teraz trzeba poczekać na opadnięcie wody. Zastanawiam się czy coś tam będzie pływać, kiedyś były tam okonie płocie szczupaczek się trafił, a teraz się zastanawiam czy cokolwiek tam zastanę.

Plan działania mam następujący nie wiem czy poprawny.

piechotą bez kija przemierzyć ten odcinek wte i nazad, następnie określić potencjalnie najlepsze miejscówki 2-3, spróbować ponęcić tak 3-5 razy może nie codziennie ale co drugi dzień. A następnie się wybrać z kijem i sprawdzić czy coś się dzieje.

Potem zdać relację tak aby ktoś w wolnym czasie sprawdził czy miałem farta czy rzeczywiście pojawiła się na nowo jakaś populacja rybki.

Dodam że pewien znajomy miał już płocie na czarnej w tym roku ale na odcinku w Mrowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowiłem na tym odcinku w zeszłym roku. Tak rozpoznawczo staram się tam z godzinę,dwie połowić raz w roku koło września. Było trochę drobnych ryb: okoń płoć, jelec. Widziałem małego szczupaczka. Zdecydowanie poprawi się rybostan pewnie dopiero za rok, jak będą oddane dwie oczyszczalnie - w Głogowie i w Nowej Wsi. Ze względu na zasyfienie wody nie radzę złowionych rybek spożywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W ostatni dzień Lipca odwiedziłem z kolegą odcinek od mostu w Nowej Wsi w stronę zalewu. Z rybkami nie było zbytniego kontaktu. Przedzierając się przez krzaki musiałem się otrzeć ręką o jakąś toksyczną roślinę. Po dwóch dniach pojawiły się bąble jak po oparzeniu. Kiepsko się goją i nieestetycznie wyglądają. Gdyby się ktoś wybierał na ten odcinek to proszę zwrócić uwagę na roślinność bo najprawdopodobniej poparzył mnie Barszcz Sosnowskiego. Żeby było ciekawiej przebiłem też stopę kawałkiem drutu kolczastego który leżał w trawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Most pomiędzy Lipie-Rogoźnica usytuowany jest nad potokiem Szlachcianka. Woda jest cuchnąca bo dba o to oczyszczalnia ścieków i samo miasto Głogów Małopolski. Rybki pojawiają się tam okresowo jak ciecz rozcieńczona jest wodą opadową (potem pewnie giną). Koledze Zygo chodziło pewnie o most na rzeczce Osinie, która płynie od Bud Głogowskich, koło Lipie 2 i dalej pod autostradę. To czysta rzeczka z rybkami. Niestety 2 lata temu dotknęła ją wtórna regulacja - zniszczono wszystko - przede wszystkim kryjówki ryb. W tym roku przebudowa koryta pod autostradą - znowu klęska (mimo że ZO PZW odłowił ryby z zimowiska pod mostem). Osobiście zaglądam tam z wędka lub bez bo lubię obserwować rybki jak woda przezroczysta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mail jaki wysłałem do RDOŚ ( do wiadomości ZO PZW)

Dzień dobry,

Przejeżdżając przez mosty drogowe w ciągu drogi Rudna Wielka - Rudna Mała na rzekach Osina i Mrowla zauważyłem toczące się prace regulacyjne z zastosowaniem ciężkiego sprzętu oraz znaczną ingerencją w linie brzegową i roślinność zanurzoną. Ponieważ jest to część obszaru Natura 2000 "Mrowle Łąki" spodziewam się że istnieją dokumentu oceny wpływu inwestycji na środowisko. Proszę o podanie miejsca (link internetowy) gdzie mógłbym zapoznać się z takimi dokumentami.

Pozdrawiam

Informacje przekazuje również do użytkownika rybackiego zlewni rzeki Czarna - PZW ZO Rzeszów

Czekam na odpowiedź.

Pytanie do znawców prawa -jakie środki można wytoczyć żeby zatrzymać te bandyckie degradacje środowiska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dostałem informacje że RDOŚ zarządziła wizje lokalną (prawie 2 miesiące po pracach w potokach) na jutro (2.12). Zbiórka pod kościołem w Rudnej Wielkiej o 9:00. Ja niestety jestem poza regionem. Mam nadzieję że jednak urzędnicy dostrzegą że coś w rzeczkach było dłubane i melioranci "dostaną po nosie". Prawdopodobnie RDOŚ odpisze mi co stwierdzili to Was zawiadomię.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Okolice autostrady i miejscowości Mrowla.

Myślę ze byłeś w okolicach S19 a nie autostrady (przy autostradzie rzeka Osina, czyściutka i jakaś kontakt z okonikiem powinieneś mieć)

Rzeczywiście dziwna ta Mrowla. Wydaje się że woda czysta. Być może ryby nie mają jak przymigrować bo w tej chwili od ujścia Szlachcianki praktycznie do Jasionki wszystko wytrute. Co do regulacji to niestety kilka lat minie aż rzeczka zarośnie i wtedy będzie lepiej (ale wtedy też wejdą melioranci od nowa). Obszar Natura 2000 "Mrowle Łąki" zaczyna się od połączenia Mrowli z Osiną - tam (na razie) nie są planowane prace "konserwacyjne" w potoku. W przyszłym roku zaczną działać dwie oczyszczalnie (Głogów Małopolski i Jasionka). Wtedy powrócą, mam nadzieje, rybki (pstrągi też). Puki co boksuje się burmistrzem Głogowa żeby jeszcze teraz coś polepszyć w temacie odprowadzania ścieków.

Ale najwyraźniej płynący syf denerwuje tylko mnie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że mieszkam jakieś 500m w linii prostej od tej rzeki. Od zawsze ją obserwuję nawet pamiętam jak w niej ryba była i to każdego gatunku. Odkąd wybudowali a4 i s19 to ryba znikneła. Ostatni raz jak widziałem ryby to jakieś 5 lat temu pod mostem w Rudnej Wielkiej. W tej chwili to jest ściek. Z racji tego że mam blisko to ustawiam na niej woblerki. Oczywiście spacerkiem bo nie daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Tak rozpoznawczo staram się tam z godzinę,dwie połowić raz w roku koło września.

W tym roku już nie będę starć się łowić - kanał ściekowy. Poniżej też nie ma co szukać - woda zasyfiona aż do zbiornika w Nowej Wsi . Jedyna nadzieja w uruchomieniu oczyszczalni w Głogowie Małopolskim - koniec budowy w listopadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.