Skocz do zawartości

Zawody spinningowe z cyklu Grand Prix - WKS


Andre

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam! Spostrzegłem, że watek startu w zawodach z cyklu Grand Prix całkowicie ucichł. Kto się wybiera pierwszego maja na zawody do Dąbrówek? Pisać! na stronie WKS-u pojawiła się informacja od Staszka Mączki w sprawie wprowadzenia nowego systemu na zawodach. Zgadzacie się z takimi ustaleniami? Czy system zdjęciowy wszystkim odpowiada? Mnie na przykład trochę bulwersuje, bo dajmy na to każdy nieuczciwy zawodnik będzie mógł dokonać niesamowitego przekrętu.:mad:

PS. Jestem oczywiście jak najbardziej za wprowadzeniem formuły 'złów i wypuść', ale...Czy nie można tego jakoś inaczej rozegrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andre rozwiązań jest wiele. Podaję to najbardziej realne (jeśli chcemy zorganizować zawody na żywej rybie) to trzeba wyznaczyć sektory dla zawodników i zabrać przynajmniej trzech sędziów ze sobą na zawody. Rozmieścić punkty sędziowskie np. jeden sędzie pod mostem w Dąbrówkach, drugi 1000m powyżej, i trzeci 1000m poniżej mostu i po sprawie.:) Po co robić jakieś udziwnienia z fotkami itd. Tak się tylko mówi, ale wątpię, aby każdy zawodnik miał aparat w telefonie komórkowym. Zwodnicy starszej generacji mogą nie mieć i co w takim wypadku? Po drugie - po co się bawić w takie robienie fotek? Nie lepiej zaufać sędziom? :) PS. Zawodnik łowiący wymiarową rybę trzyma ją do czasu podejścia sędziego np. w podbieraku lub siatce zamoczonej w wodzie. To proste i praktyczne. oczywiście wszystko złów i wypuść. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że dobrym sposobem jest rozdanie zawodnikom miarek z numerami startowymi.W razie złowienia ryby trzeba zrobić zdjęcie na tle miarki.Osobiście myślę że jest to dobry sposób.Zawody "Salmo Club Roztocze" były rozgrywane na tych zasadach i było ok.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piter nie tak, abym na siłę doszukiwał się jakiś przykładowych oszustw, ale dla mnie pomysł z miarką i zdjęciem zdecydowanie odpada. Już lepszy moim zdaniem jest ten z trójką sędziowską:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na GP Okręgu Krosno robimy to na dwa sposoby. Na wodach nizinnych, chodzi mi o rzeki, przetrzymujemy złowione ryby w siatkach, w wodzie, można to robić nawet brodząc. Mierzy i sędziuje najbliższy spotkany zawodnik, jeżeli to jest ryba łosiowata, to albo ktoś jest w pobliżu i ci ją zmierzy, albo masz pecha. Natomiast na wodach górskich losowane są pary i łowiąc obok siebie, wzajemnie sobie sędziujemy ( ten, który wylosuje niższy numer startowy, decyduje pierwszy o wyborze odcinka łowiska, gdy upłynie połowa czasu, to zmiana). Na łódkach pływamy po dwóch i w ogóle nie ma problemu. Każdy ma miarkę, zapewnioną przez okręg. Jak na razie, zdaje to egzamin, ryby wracają do wody i "spięć "nie ma. W końcu to są zawody, rywalizacja ;każdy, każdego pilnuje, i nie pozwoli na "kant".

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrobina dobrej woli i wszystko jest możliwe. Wystarczy postarać się o miarki ( można wykonać samemu), może być jedna na dwóch, rzucić propozycję na odprawie i ją przegłosować. Zapomniałem dodać, że w opisanym przeze mnie systemie, nie potrzeba ani jednego dodatkowego sędziego.

Edytowane przez marekn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam zawodników naszego GP od lat „nastu”, nie wyobrażam sobie by można był "sparować" Tomka Nowak np. ze mną. Biegałem w młodości, teraz mi się nie chce.

Takie zawody zostały zorganizowane w Strzyżowie i nie było problemów. Koledzy ze Strzyżowa udostępnią nam swoje miarki. Jeśli ktoś nie ma telefonu z aparatem, czy aparatu cyfrowego to niech sobie weźmie na zawody Kolegę z takim sprzętem (syna, córkę, kuzyna itd).

*

Chcę zaproponować na pierwszych zawodach by nie było pobierane wpisowe na nie, ale prawo Startu będą mieli tylko Klubowicze a aktualnymi opłatami (oczywiście od drugich zawodów).

*

Nie będzie też nagród rzeczowych, nie mam też zamiaru bawić się w posiłki po zawodach – więc zabierajcie wałówkę ze sobą.

Jeśli się uda to z zawodów będą pucharki kupione przez Klub i puchar na koniec - muszę to uzgodnić z Kapitanatem i ZO.

*

Z nagrodami proponuję organizować zawody komercyjne, sam zrobię takie o Puchar Komendanta SSRyb. Powiatu Leżajsk - rozliczenie będzie prostsze bo przez moje Koło.

Koledzy z innych kół też mogą spróbować coś zrobić.

*

Chcę by nasze Grand Prix nie było rywalizacją za wszelką cenę, chce by wróciły zawody na których będziemy się dzielić swoim doświadczeń i nawzajem uczyć spinningowania - bo zawsze trzeba się uczyć.

*

Ponieważ przepis dotyczący rozgrywania zawodów na żywej rybie dotyczy zawodów eliminacyjnych do mistrzostw Polski - pod tym rygorem rozgrywane będą tylko Mistrzostwa Okręgu organizowane przez koło WSK Mielec.

Jeśli któryś z uczestników naszych zawodów uzna, że chce zabrać złowioną rybę

(i zjeść) nie będę tego zabraniał. Chodzi mi przede wszystkim o ochronę kleni, jazi, okoni, te ledwie ponad wymiarowe ryby stanowią 80-90% łowionych ryb w zawodach.

*

Wrzucam Wam te kilka temaów i proszę o uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Grand Prix „Podkarpackiego” WKS Rzeszów

Zawody z cyklu Grand Prix rozgrywane są w oparciu o przepisy zawarte w Zasadach Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikowanego.

1.Cykl obejmuje 7 imprez sportowych Grand Prix.

2.Wszystkie zawody GP odbywają się w jednej godzinnej turze.

3.Prowadzona jest klasyfikacja indywidualna.

4.Punktowane jest 30 pierwszych miejsc, przy czym za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 30 punktów, za 30 miejsce 1 punkt.

5. Wszystkie zawody GP w dyscyplinie spinningowej rozgrywane są na tzw. „żywej rybie" w jednej 5 godzinnej turze.

6.Turę uznaje się za rozegraną, jeśli z przyczyn atmosferycznych trwa nie krócej niż ½ ustalonego czasu.

7.Organizatorem zawodów jest Podkarpacki WKS Rzeszów – sekcja spinningowa i Kapitanat sportowy przy ZO PZW w Rzeszowie.

8.Prawo startu w zawodach mają członkowie PZW zrzeszeni w Klubie opłaconymi składkami okręgowymi i Klubowymi.

Ryby łowione w zawodach

•zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb jak również z innymi dodatkowymi ustaleniami prawnego użytkownika danej wody.

•w zawodach nie obowiązuje limit ilościowy ryb, chyba że zawodnik zdecyduje się zabrać złowiona rybę – obowiązują przepisy RAPR i właściciela wody.

Ryby zaliczane do punktacji oraz wymiary ochronne:

głowacica i sum - 70 cm

- za wymiar określony przez regulamin 700 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 70 pkt

łosoś, troć, troć jeziorowa, szczupak i sandacz - 50 cm,

- za wymiar określony przez regulamin 500 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt

boleń i brzana - 40 cm.

- za wymiar określony przez regulamin 400 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt

lipień, pstrąg potokowy, tęczowy i źródlany - 30 cm

- za wymiar określony przez regulamin 300 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 50 pkt

jaź i kleń - 25 cm

- za wymiar określony przez regulamin 150 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 35 pkt

okoń - 18 cm

- za wymiar określony przez regulamin 50 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 20 pkt

wzdręga- 15 cm

- za wymiar określony przez regulamin 50 pkt

- za każdy dodatkowy centymetr 10 pkt

Złowiona ryba - gatunek oraz jej faktyczny wymiar, z zaokrągleniem do najbliższego pełnego centymetra, muszą być wpisane do karty startowej zawodnika oraz potwierdzone przez sędziego miarowego czytelnym podpisem. Sędzia potwierdza wpisany wymiar po okazaniu zdjęcia wykonanego przez zawodnika, na zdjęciu powinna być widoczna miarka, z czytelnym numerem startowym i czytelnymi opisami długości.

•Ryby wpisane i nie potwierdzone przez sędziego nie będą zaliczane do wyniku.

•Ryby zmierzone, sfotografowane i odnotowane w karcie, powinny być z najwyższą ostrożnością, natychmiast wypuszczone do wody lub jeśli tak zdecyduje zawodnik uśmiercone a fakt zabrania ryby powinien być odnotowany w rejestrze połowu ryb (obowiązują zasady RAPR).

•Uwaga! Zaokrąglanie „w górę" nie dotyczy ustalonych wymiarów ochronnych.

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Zgłoszenia do zawodów należy dokonywać u organizatora zawodów:

Stanisław Mączka – 5151 216 543 (może być sms z nazwiskiem)

lub na skrzynkę stanisł[email protected]

•Dojazd na zawody we własnym zakresie.

•Każdy zawodnik w cyklu GP musi być wyposażony w komórkę z możliwością wykonywani zdjęć lub cyfrowy aparat fotograficzny, lub uczestniczyć w zawodach z osoba towarzyszącą posiadająca taki sprzęt.

•Zaleca się stosowanie kotwiczek i haków bezzadziorowych lub pozbawionych zadzioru.

•Zawodnicy łowią w określonym przez organizatora odcinku wody, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

•Minimalne odległości pomiędzy łowiącymi zawodnikami powinny wynosić 50 metrów liczone wzdłuż linii brzegowej. Za zgodą zainteresowanych odległość ta może być zmniejszona.

•Podczas zawodów zawodnicy mogą poruszać się wyłącznie pieszo.

•Zawodnikowi nie wolno korzystać z pomocy fizycznej (np. noszenie lub obsługa sprzętu – z wyjątkiem osoby towarzyszącej, która będzie pomagać ew. wykonywaniu zdjęć) osób postronnych, to znaczy tych, które nie startują w zawodach.

•Zawodnicy mogą udzielać sobie wszelkiej pomocy z wyjątkiem podbierania złowionych ryb i wykonywania fotografii.

•Podczas zawodów dopuszcza się brodzenie w wodzie tylko za zgodą organizatora.

Sygnały obowiązujące w zawodach

W każdych spinningowych zawodach obowiązują trzy sygnały:

•pierwszy i drugi - na 5 minut przed rozpoczęciem zawodów, czas na dojście do miejsca rozpoczęcia zawodów; oznacza rozpoczęcie zawodów

•trzeci - oznacza zakończenie zawodów.

Po tym sygnale w ciągu 30 minut zawodnik jest zobowiązany zdać kartę startową komisji sędziowskiej.

O braku możliwości zdania karty zawodnik telefonicznie zawiadamia Sędziego Głównego, który podejmuje odpowiednią decyzję.

W sprawach spornych odwołanie na piśmie (protest) powinno być złożone przez kierownika drużyny do Głównej Komisji Sędziowskiej w ciągu 15 minut od czasu ogłoszenia nieoficjalnych wyników zawodów.

Warunkiem rozpatrzenia protestu jest wpłacenie wadium (za pokwitowaniem) w wysokości 100zł.

Protest rozpatruje Sędzia Główny Zawodów a jego decyzja jest ostateczna.

W przypadku uznania zgłoszonego protestu wadium jest bezzwłocznie zwracane.

Kary porządkowe

Zawodnik zostaje zdyskwalifikowany za:

1.Stawienie się na zawody w niepełnej dyspozycji psychofizycznej lub używanie środków zmniejszających tę dyspozycję w czasie zawodów (alkohol, narkotyki, środki odurzające)

2.Niesportowe i nie etyczne zachowanie się w stosunku do organizatora, sędziego lub innych zawodników ( po jednorazowym zwróceniu uwagi) przez sędziego lub organizatora.

3.Wcześniejsze rozpoczęcie zawodów lub kontynuowanie łowienia po ich zakończeniu.

4.Przemieszczanie się na terenie zawodów inaczej niż pieszo.

5.Nie zdanie „karty startowej" komisji sędziowskiej w określonym czasie.

6.Używanie osęki do lądowania ryb

7.Używania żywej lub martwej rybki jako przynęty.

8.Zdyskwalifikowanemu zawodnikowi nie przysługuje prawo do zwrotu opłaty startowej lub innych poniesionych kosztów.

W przypadku ciężkiego naruszenia powyższych zasad przez zawodnika lub uczestnika zawodów Główna Komisja Sędziowska sporządza notatkę i przekazuje ją do rozpatrzenia przez Okręgowy Kapitanat Sportowy.

Niniejszy Regulamin został opracowany zgodnie z Zasadami Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikowanego."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem też i tym bo wiem, że w Strzyżowie można było zgłosić jedną największa rybę danego gatunku?

Trzeba by w takim wypadku dopisać do naszego regulaminu przedziały centymetrowe, np. każda kolejna ryba powinna być o 5 cm o minimum dłuższa (bez zaokrąglania)?

Np. kleń 25,2 cm - 26 cm - następny kleń może dopiero być 30,1 cm - 31 cm i dalej 35,1 cm - 36 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pliku .xls propozycja dwóch kart startowych, jedna gdy zglaszamy każdą złowiona rybę - tu problemem jest weryfikacja.

Druga - zgłaszamy po jednej rybie z każdego przedziału - dla niektorych gatunków zrobiłem przedziały bardzo optymistyczne ...

Karta startowa żywa ryba.xls

Ogólne Zasady Organizacyjne.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

W dniu 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r - RODO. Abyś mógł korzystać z portalu Podkarpacki Serwis Wędkarski potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz danych zapisanych w plikach cookies. Proszę o zapoznanie się z Polityką prywatności.